Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Dua Ve Ehemmiyeti Hakkında Kırk Hadis

(12.Hadis) -“Kim noksanlıktan münezzeh bulunan Allah`a dua etmezse Allah da ona gadap eder.” (İbni Mace,c.2,s.1258)

(13.Hadis) -“Onunla dua edildiği zaman kabul olunacak “İsm-i azam” şu üç surede; Bakara,Al-i İmran ve Taa haa surelerindedir.”(İbni Mace,c.2,s.1267)

(14.Hadis) -“Kul “Ya Rabbi, ya Rabbi” dediği zaman Allah (c.c) “Kulum ne diliyorsun! İste dileğin verilecektir.” buyurur” (et-Tergib ve`t Terhib, c.2,s.488)

(15.Hadis) -Peygamber efendimiz duasına “Sübhane Rabbiyel-Aliyyil A`lel Vehhab” cümlesi ile başlardı.” (Feyz`ül-kadir,c.5,s.219)

(16.Hadis) -“Kabul edeceğine yakinen inanmış olduğunuz halde Allah`a dua edin.Gafil kalpten kopup gelen hiçbir duayı Allah`ın kabul etmeyeceğini iyi bilin.” (Tuhfet`ül-ahvezi,c.9,s.450)

(17.Hadis) -“Birinizin duası, “Dua ettim de kabul olunmadı” diyerek çabukluk yapmadıkça kabul olunur.” (Buhari,c.7,s.153)

(18.Hadis) -“Biriniz “Ya Allah, dilersen beni yarlığa, ya Allah, dilersen beni esirge diye dua etmesin, istemeye baksın.Çünkü onu Allah`ı zorlayan hiçbir kuvvet yoktur.” (Buhari,c.7,s.153;Ebu Davud,c.2,s.77)

Dua etmek istemesede zorla dua edilirmi?
Hani istemek, ondan başka veren var mı?
İbadet dedigin neki? İStemek ..... kimden niye?
Bu gönüle merhem ilaç niyetine dua..
Ya Rab, vermeyi istemezsen, istemeyi bildirmezsin
Dersin ki iste, vereyim
Öyle bir an gelir ki istemeyi istemek bile ağır gelir gönlüme
Çünkü sen en iyisini bilirsin..
Ya ben? bilmeden yanlışı niye isteyeyim
Ya rab, bir ateş düştü gönlüme
Senden olana varmı çare?
Yine sensin, gönlüme tek çare

Dua etmek istemesede zorla dua edilirmi?
Hani istemek, ondan başka veren var mı?
İbadet dedigin neki? İStemek ..... kimden niye?
Bu gönüle merhem ilaç niyetine dua..
Ya Rab, vermeyi istemezsen, istemeyi bildirmezsin
Dersin ki iste, vereyim
Öyle bir an gelir ki istemeyi istemek bile ağır gelir gönlüme
Çünkü sen en iyisini bilirsin..
Ya ben? bilmeden yanlışı niye isteyeyim
Ya rab, bir ateş düştü gönlüme
Senden olana varmı çare?
Yine sensin, gönlüme tek çare

"Bir şeyi istemek, Ona nâil olmak demektir; Zira Allahû Teâlâ kabul etmeyeceği Duayı kuluna ettirmez."(İmamı Rabbani hz.)

(19.Hadis) -“Gizli olarak veya kimsesiz yer de yapılacak bir dua, açıkta yapılan yetmiş duaya denktir.” (Feyz`ül-kadir,c.3,s.527)

(20.Hadis) -“Ebu Musa el-Eş`ari (r.a)`ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: Resulullah (s.a.v) dua (ya şüru) etti, sonra ellerini o derece kaldırdı ki, koltuk altlarının beyazlıklarını gördüm.” (Buhari,c.7,s.153-154)

(21.Hadis) -“Allah`tan bir şey isteyeceğinizde avuçlarınızın içleri ile dua ederek isteyin.Ellerinizin sırtı ile dua ederek istemeyin.” (Ebu Davud,c.2,s.78)

(22.Hadis)-“Resul-i Ekrem dua ettiği vakit, iki elini kaldırır sonunda elleri ile yüzünü meshederdi.” (Ebu Davud,c.2,s.79)

(23.Hadis) -“Resulullah (s.av), duada ellerlini kaldırdığında yüzünü sıvazlamadıkça ellerini yan tarafına indirmezdi.” (Tuhfet`ül-aheviz,c.9,s.328)

(24.Hadis) -“Biriniz dua ettiğinde kendisinin duasına da amin desin.” (Feyz`ül-kadir,c.1,s.343)

Kırk Mevzuda Kırk Hadis

MollaCami.Com