Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Tirnak hangi günler kesilir?

@ yaren_26: Siratül Islam kitabini bir kardesimizden temin ettim ve baktim. Bende dediginiz gibi bulamadim, belkide gözümüzden kaçiyordur...

@ reyyann: Yardiminiz için sagolun kardesim, Allah razi olsun. Yine bende bulunmayan bir kitap, insaAllah temin ederim bir sekilde..

@ Hadimül Kuran: Konuyu aydinlattiginiz için Allah razi olsun kardesim..

@ Pasifik: Son olarak sunu eklemek istiyorum yazilariniza: Tesbihte hata olmasinda, bu konuyu ben biraz namaz vakitlerine benzetiyorum. Bir namaz vakti 1 dakikada gelip geçmiyor. 1-2 saatlik zaman dilimine bölünmüs. Bu zaman dilimlerinde evlâ olan vakitler var, mekruh olan vakitler var..
Tirnaklarimizda 1 günde kesilcek boyuta ulasmiyorlar. Evlâ olan vakitler var, kerih olan vakitler var... Ona göre ayarlayip evlâ vakitleri bulmaya, ögrenmeye çalisiyoruz iste...

Bu konuya isik tutmasi ümidiyle Mehmed Emre hocaefendinin fetvalarindan bir alinti yapmak istiyorum.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1 - Soru: Gece tırnak kesmek doğru değildir, deniliyor, Siz ne dersiniz?

Cevap: Bu soru Harünü'r-Reşid tarafından İmam Ebu Yusuf'a sorulmuş. O, "caizdir" diye cevap vermiş. Kendisine delil sorulmuş, "el-Hayrü la yüahharu= Hayır, te'hir olunmaz" Hadis-i Şerifini haber vermiştir. (Feteva-i Hindiye c.5,s. 358)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

seyyah99 kardesim konuya katkiniz için tesekkür ederim, Allah razi olsun...

ben de çarşamba ve cumartesi tırnak kesilmez diye duydum ama kesin bi kaynağım yok ben de o günlerde kesmem

bi de tırnak kesilirken kesme şekli de hangi parmaktan kesmeye başlanıyor sünnet olanı nasl dı?

bi de tırnak kesilirken kesme şekli de hangi parmaktan kesmeye başlanıyor sünnet olanı nasl dı?

Sünnete uygun tırnak kesme

[IMG]http://i42.tinypic.com/b8k178.jpg[/img]

"Cum'a günü tırnak kesmek sünnettir. Sıra ile kesmemelidir. Bildirildi ki, Resûlullah Efendimiz (sallâllahu aleyhi ve sellem):
«Bir kimse tırnaklarını sıra ile kesmezse, o kimse gözlerinde ağrı görmez» buyurdu.

Hâmid bin Abdürrahman'ın babasından bildirdiği bir hadîs-i şerifte:

«Bir kimse, cum'a günü tırnaklarını kesse, o kimsenin vücuduna şifâ gelir, hastalıktan kurtulur» buyuruldu.

Bu fazilet ve sünnet durumu, perşembe günü ikindiden sonra, tırnak kesilmesi hakkında da bildirildi.

Vekî', Âişe-i Sıddîka'dan (radıyallahu anhâ) şöyle bildirir: Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bana hitaben:

«Ey Âişe, sen tırnaklarını kestiğin zaman, orta parmağından başla, sonra serçe parmağına, sonra baş parmağına, sonra orta parmak yanındaki parmağına, sonra şehâdet parmağına geçerek kes, böyle kesmek zenginlik verir», buyurdu.

Tırnağı makas, çakı veya bıçak ile kesmek iyidir. Diş ile tırnağın uzayan kısmını koparmak mekruhtur. Tırnaklarını kesen kimsenin parmaklarını yıkaması, tırnaklarını, saç ve bedenin kıllarını ve kan aldırdığı zaman çıkan kanı toprağa gömmek sünnettir. Zira Peygamber Efendimizin (sallâllahü aleyhi ve sellem), kan, saç ve tırnağı gömmeği emreyledikleri bildirildi.

Seyyid Abdulkadir-i Geylanî, Günyetü't Tâlibîn (Sayfa 25-26)

Tesekkürler reyyan kardesim, çok güzel bir paylasim olmus.

Allah razi olsun..

teşekkürler allah razı olsun ilgilendiğiniz için

Tesekkürler reyyan kardesim, çok güzel bir paylasim olmus.
Allah razi olsun..

teşekkürler allah razı olsun ilgilendiğiniz için

Rabbim sizlerden de razı olsun kardeşlerim. :)

emeğinize sağlık.

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com