Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Allah rızası için yardım edin....

O nafile ibadeti yapmasını neden istemiyor? Sebebi mühim...

Anne ve babanin emirleri dini emirlere karsi olmadigi muddetce dinlenmeli..

Örnek olarak su verilir; Bir veli evladina 'beni kiliseye götür' dese, götürmek zorunda degilsin. Ama kilisiden geri evine getirmek zorundadir.

@ Muhammedin kölesi: Kadinin kocasinin izni olmadan nafile oruç ve hacc yapamadigini biliyordum ama namazi hiç duymadim? Kaynak gösterebilirmisiniz kardesim?

mesela namazların arkasından yapılan tesbihatlar gibi
çok uzun olduğu için ve bizim burdaki insanlar uzun namaz kılanlara bi garip baktığı için....
tesbihat yapmayı çok seviyorum aksatmakta istemiyorum ama yalnız olmadığım zamnlarda yapmasam mı diyorum insan ilişkileri bakımından
çünkü dinimizde insanların gönlünü kazanma, misafire vakit ayırma gibi davrnışlara çok önem verilmiş
bu konuda ne yapılmalı sizce?

SEN KILMAYA DEVAM ET ANNENE DE SÖYLE O DA KILSIN

RİYADAN UZAK KALABİLMEK İÇİN YANLIZKEN NAFİLE NAMAZ KILMAK DAHA UYGUN OLUR.

kardeşim rüya90 rabbim kapılarını sana açmış gir içeri ya kulum diyo
kalbinin sesini dinle
çevrendekilerde seni oldugu gibi kabul edecektir
ben kızıma aynı telkini veriyorum ve okulda bi sürü arkadaşı namaza başlamış
sen çevrenede örnek bir kulsun
bizlerde dualarımızda seni unutmayacaz inşallah.
allah sana gayret güç kuvet versin anneciğinede tez zamanda dugru yolu göstersin
amin amin amin...

"Anne senin uzun ve sağlıklı yaşaman için dua ediyorum"

"Anne babamın daha çok kazanması için dua ediyorum"

ya da o başladıgında

"ya rab anneme uzun ömürler ver.. Ona cennetinden köşkler ver" :))

ve işte anneciğim her namazımdan sonra senin için bol bol dua ediyorum :))

Hadi devam etsin bakalım ;))

Korkmayın bu tarz dualarından bişi olmaz. Nafileyi de kılarsınız farzı da. Bir de ibadetlerinizi yaparken onlara çaktırmadan gizliden yapmaya çalışın. Ben namaz kılacam diye alenen ilan etmeyin. alıştıra alıştıra

annem o kadar da karşı deil namaza ya yanlış anladınız heralde :)
sadece ben biraz uzatıyorum o yüzden o kadar kaptırma kendini diyo, bizim burdaki insanlar böyledir
gençler fazla ibadet yaparsa eğer delireceği düşünülür
katlanmaya çalışıyoruz artık ama 4 yıl sonra kimse beni burda tutamaz :)
izmir e doğduğumdan beri alışamadım zaten, benim burdan kurtulmam lazım :)

ne sen anneni kızdır nede annen senin yüzünden günaha girsin şöyle başlayabilirsin namazı kıldıktan sonra dua et annen için ve annenin isteklerini yerine getir.hiç bir anne çocugu için kötülük istemez .

namaz kıldığınız için dayak yiyor musunuz?

mesela anneniz sırtınızda odun kırıyor mu?

veya hakarete uğruyor musunuz?

aileniz sizi gelen misafirin yanında bile ağıza alınmayacak şeyler söyleyerek aşağılıyor mu?

veya okuduğunuz kitapları alıp yakıyor ve çektiiniz tesbihi yüzünüze falan şöle şiddetle vuruyorlar mı?

veya bir bayansanız ve örtülüyseniz örtünüzü başınızdan çekip sizi yerlerde sürükleyip saçlarınıza asılıyorlar mı?

bu liste uzar gider ...........

eğer bunlardan herhangi birini yapmıyorlarsa durumunuz gayet iyi olayı siz büyütüyorsunuz demektir,

yaşınız genç olabilir ve yaptıkları şeyler sizi yoruyor olabilir,haklı olabilirsiniz,

ama adımlarınızı dikkatli atın bence kardeşim,

ailenize islamı sadece düzgün yaşayarak ve onlar ne yaparlarsa yapsınlar iyi bir evlat olarak sevdirebilirsiniz,

yaptığınız her yanlış hareketi ve sözü onlar bilemedikleri için islama yorup bide müslümanım diye geçiniyorsun diyebilirler,

bunu dedirtmeyecek şeyler yapmalısınız,

tesbihinizi gece yatakta çekin,

yukarda size anlattığım kişi namazlarını yaklaşık bir sene banyoda kıldı,

ve tesbihini yatakta çekti,

el lambası ile Kuranını yatakta okudu,

yani........

ve asla ailenizden uzaklaşıp rahat yaşayabileceğinizi düşünmeyin,

çünkü bu sizi büyük bir ihtimalle yanlış bir evliliğe iter ve ailenizde çektiklerinizi mumla ararsınız!

cepni kardeşim mükemel cevap yazmışsın
Allah razı olsun tüm genç arkadaşlarım bunu okuyup
uygulaması iyi olur fikrine katılıyorum bende +++

ve asla ailenizden uzaklaşıp rahat yaşayabileceğinizi düşünmeyin,

çünkü bu sizi büyük bir ihtimalle yanlış bir evliliğe iter ve ailenizde çektiklerinizi mumla ararsınız!

Çok güzel söylemissiniz kardesim, yagmurdan kaçarken doluya tutulmakta var isin içinde.

Kendimizi C.H.'ka teslim edersek o bize en dogru yolu gösterecektir...

Allah razı olsun sizlerden çok güzel şeyler yazmışsınız
insan sürekli iyiyi görüyor, kötü olana ise hiç bakmıyor nedense...
Allah bizlere 40-50 sene hayat vermiştir onu bilemeyiz
bazılarımızın o kadar rahat bi hayatı varki ve o kadar çok destekleniyorlarki kolayca cenneti kazanabilecek seviyeye ulaşıyorlar
ama bazılarımız ne destekleniyor ne de imkanı var ne kdar uğraşsada bazı hataları oluyor desteklenmediği için tam imana ulaşamıyor
o günler benim için çok zordu o yüzden buraya yazdım bu soruyu namazımı hayatımda ilk kez o gün kılmadım
ama akşama dayanamayıp hepsini kaza ettim
çok şükür şimdi öyle bi sorun yok
ayrıca anne baba hakkınının ne kdar önemli olduğu için bu kadar çok taktım bu meseleyi
annemden, babamdan kurtulmek için evleneyim die asla düşünmedim
4 yıl sonra inşallah mesleğime başlayacağım için ayrılmak zorunda kalcam zaten

çok yanlış şeyler yaptığımı biliorum Allah bi daha öyle imtihanlar yaşatmasın(amin)

Allahü teâlâdan annenizin hidayete ermesi için bol bol dua edin . Kurtuluş ve Huzur Allah'a Kul olmaktır.

tabiiki bırakmamalı zaten annen senin ibadetlerine karışıyorsa onu dinlememelisin anne babaya sadece ibadet konusunda karşı çıkılır bununla ilgili hadisler var onlara bakmanızı tavsiye ederim

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com