Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

"Tütün içen nefsâni ve şeytanidir!"

Anlamıyorum yahu bu israrınızı herşey senetli tutanaklı.neden bahsettiğim kitapları açıp okumuyorsunuzda nefsinizden konuşup yorum yapıyorsunuz.Silsileyi Sadaatdan önce cenabı Allah ın helal olan bir şeyini siz haram kılmaya çalışıyorsunuz.Kardeşim ben Şahı Nakşibend ksa,Bediüzzaman Said Nursi Rha,ve Gavs Seyyid Abdülhakim el hüseyni ksa tütün içmişlerdir diyorum.Ve bunları okuduğumuz eserlerden görüyoruz.Sigaraya Haram veya Mekruhdur demek için Fetava-i Hindiyye-Halidi Bağdadi ksa fetvası var''TÜTÜN MÜBAHTIR'' diye ve bu fetva Urfa Müftüsü Halil Günenç hocaefendi(ki Şafii Fıkıhında söz sahibidir)eserinde yazılıdır dedik oraya neden muracaat etmiyorsunuzda nefsinizden ahkam kesiyorsunuz.Burada hernekadar halktan insanlar yazıyorsada Fetva bahsinde ancak kitap konusur.Siz değil.
Kimsenin akidesini bozmaya hakkınız yok.Allah tan korkun.

Dostum, yazı yazmayı bilmiyor musun? Ya da anlatmak istediğini ifade edemiyorsun. Bahsettiğin kitapları cilt numaralarıyla, sahifesiyle niçün açıklamıyorsun? "Tutanak"..Hani "tutanak?"

Sigara ile ciddi araştırma yapan kimi gördü isem, okudu isem "tütüne haramdır" demiştir. "Ya bahsettiğim alimler?" diyeceksiniz... Onların tütün kullandıklarını ispatlayamıyorsunuz ki... Hakikati olmayan şeyi ispatlamaya çalışmak da güçtür...

Öncelikle Yolcu kardeşime teşekkür ediyorum en insaflı orta yol hükmü o bulmuş paylaşmış sağolsun.
Kitap ismi veriyorum sayfa numarası istiyorsunuz,
herkes internetten yayınlanan kitaplardan alıntı yapıyor biz aklımızdakini ama kitap ismiyle veriyoruz dağarcımızda talebeliğimizde okuduğumuz kitaplardan şimdi yanımda olsada versem ancak genede mutmain olacağınızı zannetmem ama ilerki zamanlarda kitapları temin edip size sayfa numarasıda vericem. Mevlana Halid ksa Bediüzzaman rha değilizki hafızamızdan sayfa numarası verelim.
yalnız şu kadarki hakkında nas olmayan ve islam tarihi boyunca bir çok Evliyaullah ve sofiyyunun kullandığı gün gibi aşikardır.
HARAM demek çok büyük bir vebaldir.Bizde isteriz Ümmeti Muhammed sav sigara içmesin parasını khayır olan şeylere versin.Ama bunun yolu Haramdır ! demekten geçmez.İkna ile olur.İktisad dersin geçim dersin vesaire.
Helal haram hükmü böyle kolay verilmez bir evliya tütün kullanırken diğeri kullanmamıştır.Haram olan birşeyi Allah u teala Veli kuluna içtirmez.
Nice insan bu mereti kullanıyor ben sigara içmeyen birisiyim ancak bu bütün Ümmeti Muhammedi sav ilgilendiren bir konu.
Bu mesele İslam dışı unsurların müslümanları katı tutumlu müsamahasız gösterme planlarının ince bir oyunu.

Evet, bakınız güzel bir noktaya değindiniz. Madem o kadar ciddi bir konu, elinizde kaynak yok, hiçbir şey yok... Bu kadar mühim bir konuda hiçbir araştırmanız olmadığı taktirde böyle bir eleştiride, itirazda bulunmak ne derece doğru? Herkes hatırında kalanı yazsa ne olur?

Esselamu Aleykum,
Şimdi kendi mülahazalarımı beyan etmek isterim,
Ey sigara içen müslüman kardeşlerim,içtiğiniz her sigaranın parası ile Filistinde,Çeçenistanda kardeşlerimize envai çeşit zülüm yapılmaktadır.Çünkü bu Sigara ve içki sektörünün karteli tröstler yahudilerin elindedir.Yahudilerde kıyamete kadar Ümmeti Muhammed sav in düşmanıdır.Ve ellerinden gelen tüm zülmü yapmaktadırlar.Ancak bu zulmu lokal tutmaya ve perdelemeye çalışmaktadırlar.Şurası bir gerçektirki ''Tüm Ümmeti Muhammed sav e savaş açmışlar zahiren ve manen var güçleriyle vurmaktadırlar.''
Müslüman kardeşim senin sigaraya verdiğin herbir kuruş yahudilere kan vermektir onlara yardım etmektir.
Gel bügün sigaraya vereceğin parayı Ümmeti Muhammed sav e harca ilminle gönlünle nereye vermek istiyorsan oraya ver bul bir Kuran talebesi ona ver.
Allah u teala tekaddes hazretleride sana ve bize yardımcı olsun.
Zira nefesimizin nezaman kesileceği belli değil fırsat varken hayıra koşalım
felah bulalım.
Allah ve dostları yar ve yardımcımız olsun.Amin.

aleyküm selam...Allah ve dostları yar ve yardımcımız olsun.Amin.

bu düşüncelerinize katılıyorum kardeşim umarım bir an önce bu sigara içen kardeşlerimiz iradeli davranıp en kısa zamanda nefislerine ettikleri zulümden dönerler...saygı ve dua ile kalın

Sevgili khalid;

Diğer pekçok üyemiz, özellikle de son mesajın sahibi deniz kardeşimiz gereken cevabı vermiş. Dolayısiyle benim bir şey yazmama gerek kalmamış. Ancak kısa da olsa bir şeyler söylemeye çalışalım.

Gördüğüm-anladğım kadarıyla meselenin-tartışmanın özü şu:

Her alanda olduğu gibi bu hususta da hemen herkes bir şeyler söylemiş. Bizim de sizin de yaptığımız, bunları nakilden ibaret. Kaldı ki senin nakillerinde gerçekten kapital hatalar var. Üyelerimiz de bunlara işaret etmişler. Öncelikle sen onları düzeltmeye bak. Allah Rasûlü'nün varislerine iftira, yalan isnadı insana hayır getirmez. Ruhaniyetlerinden de özür dile.

Sonra kim neye, hangi hükme inanırsa inanır ve ona göre amil olur... Yarın hesabını verecek olan da kendisidir. Bir başkası bir diğeri adına hesap vermez, veremez malumunuz.

Bu durumda soruyorum:

Telaşınız, rahatsızlığınız nedendir? Sana kim ne diyor; sen istediğini almakta, istediğini uygulamakta elbette ki serbestsin. En basitinden meseleye, fetva-takva pencerelerinden bakamaz mısın?..

Ayrıca arkadaşlarımız, meselenin çok geniş şekilde ele alındığı linkleri de vermişler. Oralara da bir göz at bakalım. Ve şunu da unutma ki; bir velinin bir şeyi yapması, diğer mü'minler için delil olamaz. Bu bir. İkinci olarak günümüzde, bırakınız mü'minleri, âlimleri, fakihleri... pozitif bilim adamalarının, hatta topyekün dünyanın zararı üzerinde ittifak ettiği bir pisliği savunmanın bir mantığı olabilir mi Allah aşkına!.. Hele bir dur, başını iki ellerinin arasına al ve düşün!

Rabbim cümlemize ve bilcümle Ümmet-i Muhammed'e tezyid-i şuur ve tezyid-i idrak nasip eylesin.

Selam ve dualarımla...

Not: Ben ikinci sayfadaki mesajları görmeden birinci sayfadaki duruma göre bu mesajımı yazmıştım. Dolayısiyle mesajımın ona göre değerlendirilmesini rica ederim. Diğer mesajları okumaya da maalesef vaktim yok. Kusura bakmayın lütfen... Saygılarımla...

Sevgili khalid;

Diğer pekçok üyemiz, özellikle de son mesajın sahibi deniz kardeşimiz gereken cevabı vermiş. Dolayısiyle benim bir şey yazmama gerek kalmamış. Ancak kısa da olsa bir şeyler söylemeye çalışalım.

Gördüğüm-anladğım kadarıyla meselenin-tartışmanın özü şu:

Her alanda olduğu gibi bu hususta da hemen herkes bir şeyler söylemiş. Bizim de sizin de yaptığımız, bunları nakilden ibaret. Kaldı ki senin nakillerinde gerçekten kapital hatalar var. Üyelerimiz de bunlara işaret etmişler. Öncelikle sen onları düzeltmeye bak. Allah Rasûlü'nün varislerine iftira, yalan isnadı insana hayır getirmez. Ruhaniyetlerinden de özür dile.

Sonra kim neye, hangi hükme inanırsa inanır ve ona göre amil olur... Yarın hesabını verecek olan da kendisidir. Bir başkası bir diğeri adına hesap vermez, veremez malumunuz.

Bu durumda soruyorum:

Telaşınız, rahatsızlığınız nedendir? Sana kim ne diyor; sen istediğini almakta, istediğini uygulamakta elbette ki serbestsin. En basitinden meseleye, fetva-takva pencerelerinden bakamaz mısın?..

Ayrıca arkadaşlarımız, meselenin çok geniş şekilde ele alındığı linkleri de vermişler. Oralara da bir göz at bakalım. Ve şunu da unutma ki; bir velinin bir şeyi yapması, diğer mü'minler için delil olamaz. Bu bir. İkinci olarak günümüzde, bırakınız mü'minleri, âlimleri, fakihleri... pozitif bilim adamalarının, hatta topyekün dünyanın zararı üzerinde ittifak ettiği bir pisliği savunmanın bir mantığı olabilir Allah aşkına!.. Hele bir dur, başını iki ellerinin arasına al ve düşün!

Rabbim cümlemize ve bilcümle Ümmet-i Muhammed'e tezyid-i şuur ve tezyid-i idrak nasip eylesin.

Selam ve dualarımla...

Not: Ben ikinci sayfadaki mesajları görmeden birinci sayfadaki duruma göre bu mesajımı yazmıştım. Dolayısiyle mesajımın ona göre değerlendirilmesini rica ederim. Diğer mesajları okumaya da maalesef vaktim yok. Kusura bakmayın lütfen... Saygılarımla...

ALLAH celle celaluhu daimen ebeden razı olsun
bu bukadadır anlıyana...

Müslüman kardeşim senin sigaraya verdiğin herbir kuruş yahudilere kan vermektir onlara yardım etmektir.
Gel bügün sigaraya vereceğin parayı Ümmeti Muhammed sav e harca ilminle gönlünle nereye vermek istiyorsan oraya ver bul bir Kuran talebesi ona ver.
Allah u teala tekaddes hazretleride sana ve bize yardımcı olsun.
Zira nefesimizin nezaman kesileceği belli değil fırsat varken hayıra koşalım
felah bulalım.
Allah ve dostları yar ve yardımcımız olsun.Amin.

amin...

Değerli kardeşlerim,

Ayrıntılara inmeden, sigaranın zararları ve dinimizce hükmünün ne olabileceğini kısaca izah etmeye çalışacağım. Sigara konusundaki bilimsel yayınlardan, naçizane bir tanesinin altında ismi bulunan bir kişi olarak, sözlerimi dikkate alacağınızı umarım.

Sigara dumanında bulunan nikotin, küçük moleküllü bir madde olması ve "lipofilik (yağda çözünen)" özelliği nedeniyle, bütün vücuda kolayca yayılabilir... Vücuda girdikten sonra, saniyeler içerisinde beyine ulaşır. Burada -ayrıntıya inmeyeceğim- belirli merkezler üzerinde etki göstererek psişik bağımlılık yapar. Sigara bağımlısı olmuş bir kişi, artık sürekli nikotin ihtiyacı hisseder ve nikotin almadığı durumlarda "huzursuz" olur. Bu durumda artık sürekli para harcayacak -ülkemizde yıllık yapılan toplam harcama miktarı 10 milyar YTL'nin üzerindedir- ve muhtaç hale geldiği nikotini almaya çalışacaktır. Elbette sadece nikotini değil, sigara dumanında bulunan binlerce kimyasal maddeyi de nikotinle birlikte almaktadır. Bunlar arasında kansere neden olduğu bilinen TSNA, arsenik oksid ve polonyum-210 ve çeşitli toksik (zehirli) etkiler gösteren siyanür bileşikleri, civa, kurşun, DDT, nitrojen oksidler ve peroksi radikaller sayılabilir.

Bütün dünyada en sık görülen kanser akciğer kanseridir. Tüm akciğer kanserlerinin %90'ının sorumlusu ise sigaradır. Bunun dışında sigara ağız, yemek borusu, mide, böbrek, mesane ve pankreas kanserlerinin başlıca sebepleri arasında yer almakta, ateroskleroz ve hipertansiyona yol açarak kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde artırmaktadır.

Bedenlerimizin bizim üzerimizde hakları vardır. Sigara dumanından zarar gören çevremizdeki insanların ve başkaca canlıların da üzerimizde hakları vardır.

Konuyu bu açıdan yeniden değerlendirmenizi diliyorum.

Aşağıda sigara içen ve içmeyen iki kişinin akciğerleri görülüyor. Sanırım hangisinin sigara içtiğini İngilizce bilmeyen kardeşlerimiz bile anlayabilir:

Esselamu aleykum.
Peygamberimiz alehisselatuvesselam efendimiz buyuruyor''Ümmetimin ihtilafı rahmettir.''
Bakınız ne güzel derinlemesine analiz edildi.Ve Elhamdülillah bizde öğrendik.
Gene peygamberimiz alehisselatuvesselam buyuruyor ''Ey iman edenler İman edin''
Bildiğimiz birşeyi gerçekten biliyormuyuz ben acizane bilmiyormuşum ama öğrendim.Ve sigara içenlerde benim gibi düşündükleri için içiyorlar inşaallah bu yazılanlar onlar içinde bir kurtuluş vesilesi olur.
Allah razı olsun.

“(O kullar) harcadıklarında ne israf, ne de cimrilik ederler; ikisi arasında bir yol tutarlar.” (Furkan Sûresi, 67)
“Ey âdemoğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yiyin, için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.” (A’râf Sûresi, 31)

Dünya ve âhirette huzur bulmanın bir örneği de “Sanki Yedim Camii”nin hikâyesinde gizlidir.
İstanbul’un Fâtih ilçesinde, Sinanağa Mahallesi’nde “Sanki Yedim” ismini taşıyan bir câmiin varlığını belki pek çok kimse bilmiyor. Bu câmiin hikâyesi şöyledir:
18. yüzyılda yaşayan Keçeci Hayrettin Efendi isimli zât, iktisatlı yaşamaya düşkün birisiymiş. Nefsinin istediği her şeyi yapmaz, vara-yoğa para harcamazmış. Bir lokantanın önünden geçerken canı yemek istediğinde lokantanın kapısından içeri girer, ama oturmadan dışarı çıkar ve:
“-Sanki yedim...” diyerek orada harcaması gereken parayı kesesinden çıkarıp bir kenarda biriktirirmiş.
İşte bu Keçeci Hayrettin Efendi:
“-Sanki yedim...” diyerek kenarda biriktirdiği bu paralarla Fâtih’te adı geçen câmii yaptırmış.
Evet, sevgili okuyucularımız!.. Haydi bizler de bir mü’min olarak alışveriş çılgınlığına elvedâ diyelim.
“-Sanki giydim, sanki yedim, sanki aldım!..” diyerek âhirete sermaye biriktirmenin bir yolunu bulalım.
Allah yardımcımız olsun...

Alıntı...

arkadaşlar şu sigara olayına bi de şu açıdan yaklaşalım.
bir paket sigaranın fiyatı = 3 ytl (ortalama bunun 5 ytl olanı var diye biliyorum.)
günde bir paket içildiğini varsayalım
günde 3 ytl
ayda 30 paket 90 ytl
yılda 365 paket 1.095 ytl
10 yılda 3650 paket 10.950 ytl
25 yılda 9125 paket 27.375 ytl
50 yılda 18250 paket 54.750 ytl

kişi 15 yaşında başlasa (ki araştırmalar sigaraya başlama yaşının ilköğretime kadar düştüğü söyleniyor..)
ortalama ölüm yaşı da 65 olduğunu farzedelim.
50 yıl içmiş oluyor

en basit hesapla bir kişinin ömründe 54.750,00 YTL israf ettiğini hatırlatalım....

ARİF OLAN ANLAR...

bir tarafta sanki yedim diyerek normal günlük ihtiyaçlarından tasarruf eden zat
bir tarafta senede 1.095,00 (bindoksanbeşytl--birmilyardoksanbeşmilyon TL ) yi çöpe atan insanoğlu...

Elhamdülillah...

arkadaşlar şu sigara olayına bi de şu açıdan yaklaşalım.
bir paket sigaranın fiyatı = 3 ytl (ortalama bunun 5 ytl olanı var diye biliyorum.)
günde bir paket içildiğini varsayalım
günde 3 ytl
ayda 30 paket 90 ytl
yılda 365 paket 1.095 ytl
10 yılda 3650 paket 10.950 ytl
25 yılda 9125 paket 27.375 ytl
50 yılda 18250 paket 54.750 ytl

bu hesap hosuma gitti güzel bir hesap olmus levha yapip asasim geldi

bu hesap hosuma gitti güzel bir hesap olmus levha yapip asasim geldi
:)

:'( :'( :'( :'(
ya Raß!neLer yapmışım...
hem ßedenime , hem ruhuma , hemde din kardeşime...
ßiLgiLer için ALLAH(c.c) razı oLsun..
ßende haram oLduğunu ßiLmiyordum..
ayrıca yüksek tansiyon ve ßößrek rahatsızLığım var...ßununLa aLakası oLduğunu ßiLmiyordum..ßu konuda çok cahiL kaLmışım..RaßßiM irademe sahip çıkmamı nasip etsin,ßir an evveL kurtarsın iNŞALLAH ßu ßeLadan..duanızı ßekLerim iNŞALLAH..ßırak şu zıkkımı demek,parası puLu nafiLe geLiyor(du)..onLara kazandırmak düşüncesi etkiLi oLacak sanırım..ya haram oLması??..ßatakLığa gömmüşüm kendimi..kurtuLuşu oLacak iNŞALLAH..
çok üzgünüm..

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com