Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yeni başlayanlar için İslam

“Allame” kelimesi sorun oldu galiba… Allâme, “ziyade bilici” anlamındadır. Yani “büyük alim”. Arkadaşım İslamiyet ile ilk defa müşerref olacak birine ilk olarak Kur’an-ı Kerim okutulması gerektiğinden bahsetmiş. Yanlış demiyoruz; fakat Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlayabilmesi için o ilme vakıf olmalıdır. Bu yüzden ilk olarak ilmihal bilgilerinin ona öğretilmesi icabeder. Meal var, diyeceksiniz. Kur’an-ı Kerim’i bir başka dile çevirmek mümkün değildir; ancak tefsir (açıklama) yapılabilir.

Bir diğer husus Emine Şenlikoğlu meselesi. Yazarımız bakın ne yazmışlar: “Bizi düşünüyorum, Kur'an ve sünnete iman ediyoruz, yetmiyor. Sahabeye imanımız isteniyor. İnandığımızı, ama sahabeden hiçbirini peygamber gibi görmediğimizi, bu bilinçle sahabeyi sevdiğimizi söylüyoruz, yetmiyor. Tabiine imanımız isteniyor. Tabiinden ehl-i takvaya inandığımızı, ama onları sahabe gibi göremeyeceğimizi söylüyoruz, yetmiyor. Mezheplere iman etmemiz isteniyor. Mezheplere inandığımızı, ama mezhepleri din ile aynı görmediğimizi, dinin hatasız olduğunu, ama mezheplerin hata yapabileceğini, biz bu bilinçle mezheplerin İslam'a uygun olan yönlerini aldığımızı söylüyoruz, yetmiyor..."

Söyleyin Allah aşkına! Mezhepler hakkında böyle diyebilmeye cür’et eden ilkokulu dahi dışarıdan bitirmiş, mezhebin ne olduğunu anlayamamış birinin kitaplarını İslamiyetle ilk defa şereflenecek birine nasıl tavsiye edebilirsiniz? O imamlar ki müctehid idiler, şer’i bir hükmü şer’i delilinden çıkarma hususunda olanca kuvvetlerini sarf ederek ictihad ettiler. Geleceği Hadis-i Şeriflerde dahi bildirilmişti İmam-ı Azam Hazretlerinin. Eski manken yazarımız da İmamlarımızın ittifak ederek ortaya koyduğu delilleri araştıracak, doğru olanını alıp gerisini atacakmış… Biz de bu kimsenin kitabını İslamiyetle şereflenecek birine tavsiye mi edeceğiz?

İslami bilgilere tam vakıf olmayıp bu yazarın veyahut buna benzer bir yazarın eserlerini okuyarak İslamiyeti öğrenmeye çalışan biri ile karşılaşmıştım. Güya bir şeyler bildiğini ifade ederek yanındakilere de anlatmaya çalışıyor. Yanındakilerden biri “mezhep” kelimesini kullandı… Elemanımız ilk defa duyuyormuş “mezhep” ifadesini… Müslüman mezhebini nasıl bilmez, veyahut nasıl inkar eder?

İslamiyet ile müşerref olacak birine önce ilmihal kitapları tavsiye edilir ki “İman, İslam, Peygamber, ahiret, abdest , mezhep…” gibi temel kavramları öğrenmelidir. İlmihal kitapları ise zaten Kur’an-ı Kerim ve sünnetler ışığında yazılır; yazarın kendi koyduğu kurallar değil yani… Mezhep imamlarımızın hatalarını, noksanlarını bulmaya çalışmaz İlmihal kitapları.

sayın faruk aktaş ben sadece"Alleme" için söylemiştim zaten diğer yazarın ne yazıdığını hiç okumadım tavsiyeniz iyi oldu kimseye de tavsiye etmeyiz tekrarlıyayım bilmeden sürç-i lisan etdiysem affola saygı ve dua ile..

Şahsen Faruk abinin yorumunda yazdığı Emine Şenlikoğlu 'nun bir bölüm yazısı acayip kafamı karıştırdı.Yani eger ben yeni başlayanlardan olsaydım ve bana bu kitabı verseler idi islamiyetle ilgili heveslerim dahi kaybolurdu düşüncesindeyim.Rica ediyorum eger böyle tanıdıklarınız var ise onlara önce Hasan Arıkan'ın ve onun gibi sahih kaynaklardan bilgi verenlerin kitaplarını tavsiye ediniz.Emine Şenlikoğlu gibilerin değil..

tabiki arkadaslar basta muhtasar ilmihali tavsiye ederiz

Selamun aleyküm,

Allah razi olsun paylasim icin,
gercektende cevremde bazi genclerin fazla dini bilgileri yok malesef...
güzel bi konu basligi acilmis... kitap tavsiyesinde bulunan bütün arkadaslara tesekkür ediyorum :)

ins. bende bu kitaplari baskalarina tavsiye etmeye calisacagim...

selametle kalin ins.

hadime kardeşim yine çok isabetli bir konu..
çevremizde okadar çok itikadi yönden zayıf insan varki..
zaman hizmet zamanı.
bence evvela fazilet takvimi girrmeli evlerine ve okumaya teşvik edilmeli tabiki bir çok kitap önerilebilir ama öyle olmalıki sıkmadan teşvik etmeli.
mesela bilmem hiç gördünüz mü faziletin eskiden küçük risalele ri olurdu,heer konu hakkında (namaz ,niyaz,ana baba hakkı vs) bunlar zannımca çok faideli olur.her konu hakkında önce ayeti kerimeler sonra hadisler sonra hikayeler ve büyüklerin tavsiyeleri.

inşaallah faydamız dokunmuştur ...

Size katılıyorum anise kardeşim. Fazilet takvimi bu konuda kardeşlerimize çok faydalı olacaktır inşallah

Tavsiye Kitaplar

MollaCami.Com