Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yeni başlayanlar için İslam

Ailenin etkisiyle herhangi bir din eğitimi almamış,fakat bir şeyden sonra dinini öğrenmeye merak salmış etrafımızda pek çok hevesli bir insan var.Bu insanlara hangi kitapları tavsiye edebiliriz?
Benim ilk önerdiğim Fazilet Neşriyat'tan Muhtasar İlmihal oluyor.Sade ve anlaşılırlığıyla bence gerçekten öğretici.Peki sizce başka neler önerebiliriz?

Bu konuya pek ilgi olmadı ama açıkçası merak ediyordum.Çünkü etrafımda inancı olup da türlü türlü kitaplar okuyanlar var.Onlara hangi kitapları tavsiye edebilirim ki??

konuyla ilgili bi araştırma yapmaya çalışacam umarım faydası olur...yeni başlayanlar için derken nasıl bir yenilik acaba bunuda biraz açarsanız sevinirim.belki bunu bilirsem daaha faydalı olacaktır.saygı ve dua ile...

hadime kardeşim.dün yazını gördüm ve cevap yazdım.bugün ise gittim araştırdım,elimden geldiğince 2 tane kitap önerme fırsatını buldum.kendimde aldım o iki kitabı.inşallah bir faydası olacaktır..
1)KUR'AN EN BÜYÜK MUCİZE.....Said Alpsoy gelenek yayınları
2)BİR İNSAN OLARAK HZ.MUHAMMED(S.A.V).....Said Alpsoy gelenek yayınları
elimden birşey geldiyse faydam olursa ne mutlu..saygı ve dua ile...

Allah razı olsun,sağolun.İtikadi yönden zayıf olan bazı arkadaşlarımız oluyor.Onların için neler tavsiye edebiliriz demek istedim.Bu kitaplara da bir bakıcam inş.

hasan arikan abinin iki cesit ilmihali var onlari tavsiye ederim fazilette var.namaz in disinda yapilacak ibadetleride yaziyor,siyeri nebi tavsiyem

sizdende razı olsun sevgili dostum..bendee sizin vesilenizle okuycam inşallah.beğeneceğinizden eminim..sıkılmadan okunacak görünüş itibariyle de göze hoş gelen iki kitap...dua ile kalın.. :)

emine şenlikoğlu'nun kitapların da başlayabilir(ler)

emine şenlikoğlu'nun kitapların da başlayabilir(ler)

emine şenlikoğlu'mu ???

ilginç..

sahi islama yeni başlamak ne demek?

cevap yok... :o

islama yeni başlamak demek,yeni müslüman olmak demektir!
.
yani inandığı eski cahili örf,adet,değer yargılarını bir kalemle silmek ve öylelikle yeni dine adım atmak demektir..

böyle birine sen kalkıp emine şenlikoğlu'nu tavsiye edersen,ben ozaman 'eyvahlar olsun' derim!

kaldıki yüceler yücesi,herkesin bir tek onu anlamak için onlarca kitap okuduğu TEK kitap Kur'anı-I Kerim varken!

evet doğru söylüyorsun

bir an boş bulunduk sanırım

hadime kardeşim yine çok isabetli bir konu..
çevremizde okadar çok itikadi yönden zayıf insan varki..
zaman hizmet zamanı.
bence evvela fazilet takvimi girrmeli evlerine ve okumaya teşvik edilmeli tabiki bir çok kitap önerilebilir ama öyle olmalıki sıkmadan teşvik etmeli.
mesela bilmem hiç gördünüz mü faziletin eskiden küçük risalele ri olurdu,heer konu hakkında (namaz ,niyaz,ana baba hakkı vs) bunlar zannımca çok faideli olur.her konu hakkında önce ayeti kerimeler sonra hadisler sonra hikayeler ve büyüklerin tavsiyeleri.

inşaallah faydamız dokunmuştur ...

Anise kardeşimize teşekkür ediyoruz. amade kardeşimizin de belirttiği gibi Muhtasar İlmihal'i kesinlikle tavsiye ederiz. Emine Şenlikoğlu'nun kitapları tavsiye edilen kitaplar arasında hiç değil...

emine şenlikoğlunun kitaplarını oku(t)mak o kadar da kötü olmasa gerek yeni başlayanlar için.
mesela şüle yüksel'den de başlayabilirler..

tabi ki kur'an-ı kerimi de okumasını tavsiye ederiz ..
ama yeni başlayanlar olduğu için biraz lisan da hafif kitaplar tavsiye edilir.

Kur'an-ı Kerim okuyacak elbet; fakat öncelikle bilmesi gerekenler ilmihal bilgileridir. Abdest almayı bilmeden, Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmeden nasıl Kur'an-ı Kerim okuyacak? Bir anda allame mi oluyor ki?

Evvela iman, İslam, abdest gibi kavramları öğrenir. Bunlar da özet şeklinde olan yani muhtasar ilmihal kitaplarından öğrenilir. Şule Yüksel ve Emine Şenlikoğlu gibi yazarları en sona bırakmak tercih olunur...

Kur'an-ı Kerim okuyacak elbet; fakat öncelikle bilmesi gerekenler ilmihal bilgileridir. Abdest almayı bilmeden, Kur'an-ı Kerim okumayı öğrenmeden nasıl Kur'an-ı Kerim okuyacak? Bir anda allame mi oluyor ki?

Evvela iman, İslam, abdest gibi kavramları öğrenir. Bunlar da özet şeklinde olan yani muhtasar ilmihal kitaplarından öğrenilir. Şule Yüksel ve Emine Şenlikoğlu gibi yazarları en sona bırakmak tercih olunur...

sayın faruk aktaş cevabımı mazur ama sizin bu yazdığınız cevabı dini bilmeyen bir arkadaş okusa herhalde hiç bir şey okumak istemez çünkü çok sert gibi geldi bana yine diyorum cevabımı mazur görün gerçekten bana öyle geldi ,yada uslup olsa gerek(alleme falan)sürç-i lisan ettiysem affola

Tavsiye Kitaplar

MollaCami.Com