Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Gökyüzü Şölenini Kaçırmayın! (Maksimum Tutulma 00.10'Da)

Bu gece dünya, ay ve güneş bir noktada buluşacak ve gökyüzünde tam bir şölen olacak.

Bu gece Ay'ın bakır renginde görüneceği ''Parçalı Ay Tutulması'' yaşanacak. Türkiye'den de çıplak gözle izlenebilecek tutulma, 21.24'te başlayacak ve gece 00.10'da gerçekleşecek.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi'nin tutulma nedeniyle düzenleyeceği etkinlikte Başkentliler, teleskoplarla gökyüzünü izleyebilecek.

AÜ Rasathanesi yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Ay tutulması, Dünya'nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay'ın Dünya'nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor.

TÜRKİYE TAMAMINI GÖRECEK

Ancak Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle her tutulmada Ay, Dünya'nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durumda gerçekleşen tutulma ''Parçalı Ay Tutulması'' olarak adlandırılıyor. Bu gece gerçekleşecek ''Parçalı Ay Tutulması'' Dünya'nın neredeyse tümünden görülebilecek. Ancak Türkiye, tutulmanın tamamının gözlenebileceği bir bölgede bulunması dolayısıyla şanslı olarak değerlendiriliyor.

MAKSİMUM TUTULMA 00.10'DA

Bu gece, Türkiye Saati ile 21.24'te Ay'ın Dünya'nın yarı gölge konisine girmesi ile başlayacak tutulma, 22.36'da Ay'ın Dünya'nın tam gölge konisine girmesi ile devam edecek ve maksimum tutulma 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan TSİ 00.10'da gerçekleşecek.

Dünya atmosferinin Güneş'ten gelen mavi ışınları saçıp, kırmızı ışınları kırarak Ay'ın üzerine düşürmesinden dolayı Ay'ın bakır renginde görüneceği tutulma, çıplak gözle ve her çaptan teleskopla izlenebilecek ve fotoğrafı çekilebilecek.

AÜ Rasathanesi, bu özel gök olayını Ankaralılarla paylaşabilmek amacıyla bir dizi etkinlik düzenliyor. Tutulmayı izlemek isteyenlerin 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece TSİ 00.00 dolaylarında çıplak gözle izleyebileceği bu gök olayında, Rasathanenin etkinliğine katılacak olanlar da uzman astronomlarla sohbet etme, teleskoplardan gökyüzüne bakma ve popüler gökbilim konularında sunumlar dinleme olanağına sahip olacak.

sağolsın, sayende öğrenmiş oldum. Hemn dışarıya çıkıp baktım süper bir görüntü var şuan...

sağolsın, sayende öğrenmiş oldum. Hemn dışarıya çıkıp baktım süper bir görüntü var şuan...
:) sızde sağolun kardeşim

aayin 27 sinde de mars dünyaya en yakin oluyor sanirsam

burada hava kapali göremiyoruz biz:)

::) hava kapalıda olsa yıldızlar çok guzel :)

Ben size haber vereyim o zaman şuan tam yarılandı... Enfes bir tablo..

Böyle mükemmel bir görüntüyü kaçıramazdım, 23:30'dan itibaren izliyordum, Subhanallah harika bir görüntüydü...

Vesilenle biz de görmüş olduk, teşekkürler Zambak...

bide ben görebilsem :'( ilginize ben teşekkur ederım

bide ben görebilsem :'(

;D ;D ;D

Zambak senin durumun da çok fecimiş ya, haberi hem ekle hem göreme... ;D ;D ;D

Görenlerın yorumlarını görebılıyorum ya ona da şükür kardeşim ;)

Rabbim gören gözlerımıze zeval vermesın gerısı teferruat :)

:) :)
Amin..

Ben de görmüştüm ama nedense sevinçten çok korku vardı içimde :-\ :-[

goremesemde bende de bır korku vardı gormemem daha hayırlı belkı ::)

canım kardeşlerim islam büyükleri ay ve güneş tutulmalarına bakan gözlerde rahatsızlık yapacağını uzun süre bakılırsa körlüğe kadar gideceğini söylemişler şuanda tıbben bunun doğruluğu isbatlanmış durumda.. gazetede okumuştum ama şuanda hatırlayamıyorum.. sizlerede bakmamanızı tavsiye ederim..

peygamber efendimiz (s.a.v) bu günlerde namaz kılıp dua eder ve ashabınada onu tavsiye ederdi bizlerde namaz kılıp dua ederek Allaha sığınmalıyız.

teşekkürler zambak kardeşim...

Bakma olayını bılmıyordum ama HZ ALLAH ' a sıgınmamız gerektıgını duymustum
bılgılerımden tam emın olamazken boyle acıklayıcı bır cevap vermenız cok faıdelı oldu kannaatındeyım :-[ . :)

teşekkur ederız sıfa kardesım

ben göremedim :(

paylaşım için teşekkürler zambak..

Teknolojik Gelismeler

MollaCami.Com