Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

"basiniz sag olsun" ne demektir???

kardesler birimizin yakini vefaat ettiginde "basiniz sagolsun" temennisinde bulunuluyor, bunu hepimiz söylüyoruz ancak ben bunun ne anlama geldigini anlamiyorum, anliyanlarimiz varsa bir zahmet izah etsin... simdiden ilginiz icin tesekkür ederim...

yani anladığım kadarıyla giden gitti siz sağolun manası gibi birşey..

başka bir değişlede taziye ..üzüntülerini beyan gibi bir şey..

benim bildigim Allah cennetinde kavustursun Allah mekanini cennet eylesin hocalardan duydugun basiniz sagolsun denmez dedikleri

benim bildigim Allah cennetinde kavustursun Allah mekanini cennet eylesin hocalardan duydugun basiniz sagolsun denmez dedikleri

ilginc....

Yani 'olen oldu'.
siz sagsiniz ya "Allah sihhat afiyet wersin"gibi bisey bence..

ölenin acısından çok üzülüpte kendini bırakma başını sağ tut gibi bişey heralde...ama şimdi söylenirken bunlar düşünülerek söylenmiyor bence adet olmuş :)
galatlaşmış yani :) :)

Bence cogumuz diyoruz ama yanlis

Dalga geciyor gibi

giden gitti, sen kendine bak, der gibi

Benim bildigim

Allah mekanini cennet eylesin
Allah rahmet eylesin
H.z: Allah cennette bulustursun denilmesi gerekiyor

bizim oralarda

HÜKM ALLAHIN denilir
Yani Allahin emri sabr ! isyan etme ! anlaminda

Bizim Nevşehir,dede söylenir,ama sizin söylediğiniz gibi,boş bir söz değildir başınız sağ olsun,Allah sizlere hayırlı uzun ömürler versin manasında söylenir mesela bir trafik kazasıysa Allah sizi böyle durumdan korusun vs. buna benzer konularda kısaca başınız sağ olsun denir.Allah,a emanet olunuz selam ve dua ile.

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com