Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Yavuz sultan selim

Yavuz sultan selim han mercidabık seferi için hazırlık yapılmasını emir buyurmuş.ordu kısada sürede hazırlanmış ve yola çıkılmış.Uzunca bir yol katedildikten sonra ordu dinlemeye çekilmiş dinlenilecek yerde ise her yer elma ağaçları ile dolu imiş.Ordu burada bir müddet dinlendikten sonra tekrar yola koyulur.bir sonraki dinlenme yerine vardıklarında yavuz sultan selim han vezirini yanına çağırır ve şöyle der:Canım çok elma istedi erlere bir sor bakalım elma varsa versinler der.Vezir dışarı çıkar ve çadır çadır gezmeye başlar ama hiçbirinde elma yoktur.Vezir Yavuz un huzuruna gelir ve efendim bir tane bile elma bulamadım der.Yavuz bunun üzerine şöyle der:Eğer bir tane elma çıksaydı vallahi bu seferden vazgeçerdim.Haram yiyen bir orduyla zafer kazanılmaz.

Bu devletin 6 asır ayakta kalabilmesinin hikmetlerinden biri de hiç şüphesiz başında bulunan padişahlar ve bu zihniyetteki askerlerdir. Paylaşım için teşekkürler...

selam ile...yavuz s.selim den bir hadise de ben nakletmek istiyorum...
Osmanlı devleti nin iran ile muharebe ve münakaşaları malumdur..
yavuz s.selim zamanında iran şahı padişaha bir hediye gönderir..hediyenin muhafaza edildiği kutunun ihtişamı görülmeye değerdir...padişahın huzuruna çıkarılan iran elçisi hediyeyi padişaha takdim eder padişah hediye açar lakin iran şahı öyle bir hediye göndermiştir ki kutunun açılmasıyla her tarafa necis bir koku yayılmıştır.şah padişah yavuza hediye olarak insan necaseti göndermiştir.
padişah iran elçisine tepki vermeden hemen hediyenin mukabili bir hediye gönderilmesi talimatını verir..hediye olarak ise mis-i anber misli rayihası olan gül lokumunu kutuya koydurur ve içerisine de bir not yazdırır.'herkes yanındakinden verir'der.elçiye verilir ve şaha gönderirlir şah hediyeyi açınca etrafa mis gibi bir koku yayılır.
şah önce bu durumun padişahın bir hilesi olduğunu düşünür ve gül lokumunu yanındakilere tattırır.tehlike arz eden birşey yoktur..yanına iliştirilen notuda açar ve okur...yaptığı menfi davranışından dolayı hicap duyar...

gercekten dokunaklı bir paylaşımdı...........Allah razı olsun .......ama gelin görün ki ...........şimdiki basılan tarih kitabları............ ne acıdır ki ecdadımızı karalamakta.......ne kadar hazin ne kadar aci.........

gercekten dokunaklı bir paylaşımdı...........Allah razı olsun .......ama gelin görün ki ...........şimdiki basılan tarih kitabları............ ne acıdır ki ecdadımızı karalamakta.......ne kadar hazin ne kadar aci.........

Osmanlı Tarihi

MollaCami.Com