Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Niçin Osmanlı İnsanı?

[b]Osmanlı 623 sene yaşadı. Bu süre zarfında 3 kıtada bayrak dalgalandırdı. Yüzlerce çeşit etnik kökenden gelen, değişik din ve inanç sahibi insanı yönetti.

Böylesine bir genişlik ve karışıklık içinde bile, gittiği yere huzur ve barış götürdü.

Çünkü Osmanlı'nın temel amacı adalete riayetti. Bu suretle Allah adını yüceltmek ve Yüce Yaratıcı'nm rızasına ulaşmak istiyordu.

Yönettiği halkı, Hakkın kulları biliyordu. Kul olmak itibariyle bütün insanların eşitliğine inanıyordu.

"Bütün insanlar Adem'dendir. Âdem (a.s.) ise topraktandır" buyuran Peygamber Efendimizi (a.s.m) en sevgili sayıyordu.

Bu sebeple de onun insanlara gösterdiği sıcaklığı, sevgiyi, şefkati ve samimiyeti göstermeye çalışıyorlardı. Bu çabaları onların sevilmesine sebep oldu. Gittikleri yerde sevinçle karşılandılar, benimsendiler. Ayrılırlarken de gönüllere hüzün ve acı çöreklendi, gözler yaşardı.

Ne acıdır ki, bıraktığı topraklarda hâlâ huzur ve barış hasreti var. Hâla Osmanlı aranıyor ve özleniyor. Onun hakimiyet dönemleri DEVLET ZAMANI diye anılıyor. Yani adaletin, eşitliğin, hakka ve hukuka saygının yaşandığı; düzenin, disiplinin, özgürlüğün kısacası insanca yaşamanın hakim olduğu bir dönem...

Osmanlı bu muhteşem medeniyeti hangi insanlarla kurdu? Osmanlı insanının temel özellikleri ne idi?

Böylesine emsalsiz bir güzel toplumun insanları nasıl insanlardı? Ahlâk ve fazilet duygulan ve bunların yaşanmış canlı örnekleri, bütün insanlığın hasretini çektiği şahane örneklerdir.

Bu harika örneklerde, Osmanlı’yı sevmeyenlerinin, hatta düşmanlarının bile takdirlerini görüyoruz.. Çünkü, asıl fazilet, düşmanların bile itiraf etmek zorunda kaldıkları fazilettir.

Düşmanını bile hayran eden Osmanlı, tarihinin derinliklerinde kaldı. Şimdi onu bütün kurum ve kuruluşlarıyla diriltmenin imkânı yoktur.

Ancak onun, insanına yaşattığı ahlâk ve fazilete bugün bizler her zamankinden daha fazla muhtacız. Zira bütün dünya büyük bir ahlâk ve maneviyat bunalımı geçiriyor. Bu bunalımın sam yelleri bizi de etkiliyor.

Bu olumsuz tesirlerden kurtulmak için, bilhassa yakın tarihimizde yaşanmış ahlâk ve fazilet örneklerini unutmamak zorundayız.

Muhtaç olduğumuz insanlık geçmişimizdedir.

Bu bakımdan, o geçmişin en muhteşem bir sayfası olan Osmanlı dönemini, ahlâk ve faziletiyle bilmenin ve bildirmenin lüzumuna inanıyoruz.

Vehbi Vakkasoğlu

"o geçmişin en muhteşem bir sayfası olan Osmanlı dönemini, ahlâk ve faziletiyle bilmenin ve bildirmenin lüzumuna inanıyoruz."

çok güzel bir paylaşımdı anıse kardeşim RABBİM her daim ecdadımızın izinden yürümeyi nasip etsin inş.

"o geçmişin en muhteşem bir sayfası olan Osmanlı dönemini, ahlâk ve faziletiyle bilmenin ve bildirmenin lüzumuna inanıyoruz."

çok güzel bir paylaşımdı anıse kardeşim RABBİM her daim ecdadımızın izinden yürümeyi nasip etsin inş.

Teşekkür ederim kardeşim,beğenmenize sevindim.Duanız içinde gönülden amin..

selamünaleyküm; bu siteye yeni üye oldum ve çokkk beğendim..

Aleyküm selam kardeşim..

Aramıza hoşgeldiniz.Üyeliğiniz hayırlı olsun.

Dünya,OSMANLI'yı özlüyor :'( :'( :'(
Çok sağolasın Anise kardeşim,Allah c.c razı olsun..

Selamünaleyküm; bu siteye yeni üye oldum ve çokkk beğendim..

Ve aleykümselam kardeşim,hoşgeldiniz..
Üyeliğiniz hayırlara vesile olsun inşaallah..

Cümlemizden razı olsun inş.Beğenmenize sevindim serapta bir damla ve hak yolcusu kardeşlerim..

bu yazıdan dolayı size teşekkür ederim.bu siteye dün kaydoldum,ama iki gündür,aman allahım,okadar çok hoş yazılar ki;sanki bir ayrı seçkinler zümresinde gibiyim,sanki osmanlı ecdadımın kurduğu bir müslüman sokakta yaşar gibiyim... bu internet deryasında küçük bir müslüman adadyım gibi hislere gark oldum... allah(c.c) cümlenizden razi olsun..

Kardeşim manidar olduğu kadarda kıymetli olan bu paylaşım için teşekkürü borç bilirim..

Paylaşımı okuyunca Şu andaki gazzede olanlar geldi aklım keşke oradaki kardeşlerimizin ecdadı Abdülhamidhan h.z lerini dinleselerdi belki bu günki zulümlere maruz kalmazlarmıycı diye iç geçirdim....

Paylaşım için teşekkürler....

Hani balık sudan çıkmayınca kıymetini bilmez derler ya....
filistin,ırak,kosova,lübnan.....
bunlar Osmanlıyı daha çok özletiyor insanlara...
Ama şunu söylemek gerk ki özellikle 700.kuruluş döneminden sonra Osmanlıya hak ettiği değer verilmeye çalışılıyor bu sevindirici bir gelişme...

Yazınız etkili bir yazı idi Allah razı olsun ancak;
"Düşmanını bile hayran eden Osmanlı, tarihinin derinliklerinde kaldı. Şimdi onu bütün kurum ve kuruluşlarıyla diriltmenin imkânı yoktur." bölümüne katılmıyorum.
Biz inanalım, dua edelim, duamızı amellerimizle süsleyelim. Mücadele edelim. Allah'ın rahmeti öyle bir anda tecelli ederki insanoğlu nasıl olup bittiğinin farkına bile varamaz.
Evet durum çok vahim ama unutmayalım; şu anda kıyamete kadar Allah'ın Ümmet-i Muhammed'e bahşettiği dört tane büyük hediye var ellerimizde ve kalplerimizde.
1. muhakkak Kur'an-ı Kerim
2. Ümmetine düşkün Alemlere Rahmet olarak gönderilen bir peygamber Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)
3. Mahşere kadar kapanmayacak bir tövbe kapısı
4. Müminin Miracı Namaz
Ha gayret kardeşlerim bu hediye paketlerini bir açabilsek.
Bakın o zaman Allah'ın nuru nasıl aydınlatıyor bu karanlık dünyamızı...
Saygı ile...

eyvallah ...

Makale Köşemiz

MollaCami.Com