Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Ben ağlamıyayım da kim ağlasın?..

Mehmet Akif anlatıyor:

“Her sabah Sultanahmed Câmiine erkenden giden bir zât vardı. Mihrâbın bir kenarında saçı-sakalı bembeyaz olmuş bu ihtiyar adam, ümitsiz bir şekilde durmadan ağlıyordu. Niyâhet bir gün yanına sokuldum:

— Muhterem, dedim. Allah’ın rahmetinden bu kadar ümitsizlik olur mu? Niye bu kadar ağlıyorsun? Bana:

— Beni konuşturma. Kalbim duracak, dedi.

Çok ısrar edince anlattı:

— Ben Abdülhamid devrinde bir binbaşı idim. Anam-babam vefât edince sadârete bir dilekçe gönderdim. Dedim ki “Mallarımız, gayrimenkullerimiz var. Bunların bir nezâretçiye ihtiyacı vardır. Kabul buyurulursa istifa etmek istiyorum”.

Sadâret benim dilekçemi padişaha göndermiş. Bana doğrudan doğruya hünkârdan bir yazı geldi. “İstifa kabul edilmedi” deniyordu.

Ben bir daha gönderdim. Yine aynı cevap geldi.

Bizzat huzura çıkıp şifâhi görüşmek istedim. Ben o cehâlet ile padişahın huzuruna çıktım:

— Sultanım, istifamın kabulünü istirham edeceğim. Durumumuz budur, dedim. Derin derin biraz düşündü. İstifa etmemi istemiyordu. Yüzünden belli idi. Isrârıma da dayanamadı. Öfkeli bir edâyla, elinin tersi ile:

— Haydi! İstifa ettirdik seni, dedi.

Ben dönüp işimin başına geldim.

Gece mânâ âleminde orduların teftiş edildiğini gördüm. Rasûllüllah Efendimiz (s.a.v.) Yıldız Sarayı’nın önünde duruyordu. Bütün Türk ordusunu teftiş ediyordu. Osmanlı padişahlarının ileri gelenleri orada idi. Abdülhamid edeple Fahri Kâinat Efendimiz’in arkasında duruyordu.

Derken benim birliğim geldi. Başında kumandan olmadığı için darmadağınıktı.

— Nerede bunun kumandanı? Diye sordular

— Ya RasûllAllah çok ısrar etti. İstifa ettirdik, dedi. Rasûllüllah (s.a.v.) da:

— Senin istifa ettirdiğini biz de istifa ettirdik, buyurdular.

Ben ağlamıyayım da kim ağlasın?..

24 - 9 - 2003 FAZÍLET TAKVÍMÍ

arkadaş ellerine sağlıkk baya zahmet etmişsin ama çok güzel olmuşş.....tebriklerr

:'( :'( yenıden okumak ve huzunlenmek nasıp oldu ..teşekkurler tuna

:'( Allah razi olsun, cok etkilyeici, binbasi biraderimizi de Allah'im rahmet eylesin, bagislasin :'(

Bir kez daha okumuş oldum

Takvimimizin ne kadar eğitici olduğu buradan belli

emeğine sağlık çok güzeldi tşk.. kardeşim

çok güzel bi paylaşımdı,elinize emeginize saglık kardeşim...inşllh o mübareklerin şefeatlerine nail oluruz...ecdadımız ne mübarek insanlar ya... :'( :'( :'( :'( :'( :'(

çok güzel bi paylaşımdı,elinize emeginize saglık kardeşim...inşllh o mübareklerin şefeatlerine nail oluruz...ecdadımız ne mübarek insanlar ya... :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Allah razı olsun kardeş.
HİLALİN KANATLARI adlı kitapta okumuştumbunu ve okadar duygulanmışım ki,yine aynı duyguları yaşattınız sgolun.
Abdulhamid han hz dil uzatanların gözüne soka soka okutacaksın ki
neyse o sultanın nekadar büyük ir sultan oldugunu hala anlayanlara yazık lar olsun demekten başka birşey demiyorum
vesselam

:( Bugunun yoneticilerinin bu hikayeden alacagi coook buyuk dersler var. ama anlayana...

Osmanlı Tarihi

MollaCami.Com