Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İmanı gideren haller

İman bizde çiviyle çakılı değildir. Bazen bilerek bazen de bilmiyerek yaptığımız söz ve davranışlar içine girebiliyoruz. bazen farkında bile olmadan bir film seyrederken imanımızı tehlikeye düşürecek herhangi birşeye güleriz ama sonucunu hiç tahmin bile etmeyiz.Hadis-i şerİfde Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyuruyorlar ki; kıyamet alametlerinden biri de "Akşam evine mü'min olarak giren sabah kafir olarak çıkar,sabah evinden mü'min olarak ayrılan kafir olrak döner."İşte bu yüzden neler imanı götürür demeli ve hepimizin de dikkatli ve uyanık olmamız gerekmektedir.Neyse biraz uzattım galiba artık önemli bulduğumuz birkaç şey nakledelim. 1. Allahu teala,Arşdan veya gökden bize bakıyor demek küfürdür 2. Sen bana zulm ettiğin gibi,Allahu teala da sana zulm ediyor demek küfürdür 3. Filan müsliman benim gözümde yahudi gibidir demek küfürdür 4.Yalan bir söze, Allahu teala biliyor ki doğrudur demek küfürdür 5. Melekleri küçültücü şeyler söylemek küfürdür 6.Çalgı çalarak Kur'an-ı Kerm okumak küfürdür 7.Çalgılı ilahi dinlemek kısaca ibadetlere çalgı karıştırmak küfürdür 8.Hakiki olan Tevrat ve İncile inanmamak, bunları kötülemek küfürdür. Bunların sayısı oldukça fazla sizler talep ederseniz geri kalanları da yazmak isteriz. Allahu teala cümlemizi küfre düşmekten ve imansız ölmekten muhafaza buyursun. AMİN!!!!.. Kusura bakmayın yazı yazma konusunda çok acemiyim hatalarım için şimdiden özür dilerim

elerine sağlık..
güzel şeyler yazmışsın...
özellikle hz. allaha mekan ittihaz etmek avamın çok yaptığı bi şey.
mesele haşa "allah yukarda görüyo" demek bu çok söylenen bi sözdür. :)

Paylaşımın için teşekkürler...
Bir nebze de olsa düzeltmeye çalıştım...

İman bizde çiviyle çakılı değildir. Bazen bilerek bazen de bilmiyerek yaptığımız söz ve davranışlar içine girebiliyoruz. bazen farkında bile olmadan bir film seyrederken imanımızı tehlikeye düşürecek herhangi birşeye güleriz ama sonucunu hiç tahmin bile etmeyiz.

Hadis-i şerİfde Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyuruyorlar ki; kıyamet alametlerinden biri de
"Akşam evine mü'min olarak giren sabah kafir olarak çıkar,sabah evinden mü'min olarak ayrılan kafir olrak döner."
İşte bu yüzden neler imanı götürür demeli ve hepimizin de dikkatli ve uyanık olmamız gerekmektedir.
Neyse biraz uzattım galiba artık önemli bulduğumuz birkaç şey nakledelim.

1. Allahu teala,Arşdan veya gökden bize bakıyor demek küfürdür
2. Sen bana zulm ettiğin gibi,Allahu teala da sana zulm ediyor demek küfürdür
3. Filan müsliman benim gözümde yahudi gibidir demek küfürdür
4.Yalan bir söze, Allahu teala biliyor ki doğrudur demek küfürdür
5. Melekleri küçültücü şeyler söylemek küfürdür
6.Çalgı çalarak Kur'an-ı Kerm okumak küfürdür
7.Çalgılı ilahi dinlemek kısaca ibadetlere çalgı karıştırmak küfürdür
8.Hakiki olan Tevrat ve İncile inanmamak, bunları kötülemek küfürdür.

Bunların sayısı oldukça fazla sizler talep ederseniz geri kalanları da yazmak isteriz.

Allahu teala cümlemizi küfre düşmekten ve imansız ölmekten muhafaza buyursun.

AMİN!!!!.. Kusura bakmayın yazı yazma konusunda çok acemiyim hatalarım için şimdiden özür dilerim

Selamün Eleyküm (8 Madelik IMANI GIDEREN HALERE ) Kaynak gösterirseniz cok menun olurum yanlis anlasilmasin kendim icin deyil Madde 1.2.4 ve 7 Bilvesile Selam ve Hürmetler.

[quote=a-celik63 ]
Selamün Eleyküm (8 Madelik IMANI GIDEREN HALERE ) Kaynak gösterirseniz cok menun olurum yanlis anlasilmasin kendim icin deyil Madde 1.2.4 ve 7 Bilvesile Selam ve Hürmetler.

Değerli kardeşim ahmet.bu yazdıklarının delilinide buraya yazarmısın.özellikle 1.2.4.7 numaralar.6 ve 3 de kolay sölenebilecek bi söz değildir.sen cevabını ver ben daha kapsamlı açıklama yapacam.

Bildiğimiz tasdiklediğimiz mevzular olsada kaynak gösterilmesi daha faideli olurdu kanaatindeyim..

teşekkurler kardeşim..

Teşekkürler Mevlam cümlemizi muhafaza buyursun(amin)Bir de şu var nazar değmesin diye şeytan kulağına kurşun mu öyle birşey deyip de tahtaya falan vuruyorlar bu da şirkmiş sanki haşa tahtadan medet umuyormuş gibi..

hepinizin ellerine sağlık da....
sanki daha fazlası varmış gibi geliyor bana...

emeğine sağlık kardeşim Allah razı olsun duan içinde amin binlerce kez

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com