Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ULUBATLI HASAN HAKKINDA NELER BILIYORUZ???

S.ALEYKÜM;
Belkide istanbulun surlarına bayragı diken ulubatlı hasanı tanıdığımızı sanıyoruz çünkü bende öle zannediyordum.
FATİH SULTAN MEHMET İSTANBULU fetih edecegi zaman,bir çok kere denemiş fakat başarılı olamamıştı.bunları zaten bılıyorsunuzdur arkadaşlar.asıl konuma gelmek istıyorum ordular hazır bir şekilde fatih sultan mehemd in emini beklemekte ordular saff haline getirilmiş ve artık fethe hazırlanıyorlardı.Ulubatlı hasan ikinci safta savaşacaktı bundan çok muzdarip bir köşeye çekilmiş oturuyordu arkadaşları yanına gelip sordugunda onlara anlattı fakat arkadaşları da onu teselli edemedi ve sultanın karşısına çıkacagım dedi arkadaşlarına
bu sırada fatih sultan mehmet secde yi rahmana warmış ve aglayarak dua eder ulubatlı hasan çadırın önüne warınca kapıdaki nöbetçiye sultanla konuşacagım dediysede izin wermedıler
bu arada fatıh sultan mehmet sesleri duyup dişarı ya cıkar ve ulubatlı hasan olanları anltır ve fatıh sultan mehmed üzülmemesini söyler.Fatih sultan mehmet bundada bir hayır wardır der ulubatlı hasanı razı eder.we artık o muhteşem maneviyat dolu gün gelmiştır cemaatle sabah namazı eda eden ordu hucum emriyle 1.saf savaşa atılmıştır bu arada fatih sultan mehmet atının üzerinde savaşa katılmattadır.ve 1.saf sehit düştükten sonra 2.safa hucum emri verilmesini bekleyen ulubatlı hasan çok sabırsızdır adeta yerınde duramamakta hucum emrinn verilmesiyle kılıcıyla bizanslıların üzerine saldırmış ve diger arkadaşlarını da geçip surlara yürümüş surlara bayrağı dikmeyi başarmiştir.Vücudunda 27 tane ok saplandığı halde hala savaşmaya dewam etmişş.kendiyle beraber 23 arkadaşi şehit olmuştur ve bayragı diktikten bir müddet sonra vefat etmiş.Surlarda bayragı gören ordu tekbir sesleriyle istanbula girmişlerdir.fatih sultan mehmet bayragı dikenın kım oldugunu sormuş ve oradan da ulubatlı hasan hünkarım diye cewap werilmiştir.bunun üzerine fatih sultan mehmet han hz.leri şöyle buyurmuştur "eger ki sultan olmasaydım ulubatlı hasan olmak isterdım".......
kim olmak istemezki cenneti garantileyen kımseyi [/b][/font][/color][/glow][/left]

işte şanlı tarimizdeki o muhteşem kahramanlardan sadece birisi ve onu gibi bu dini mübinin muzaferatı için çarpışıp şehit olan yüzlercesi .Allah onların mekanını cennet eylesin Allah onlardan razı olsun.

onlar şuanki durumu görselerdi bize ne derlerdi acaba,onlar bzilerden razı olurlarmıydı yada onların mirasına nekadar sahip çıktık bi düşünelim mi ?

Osmanlı Tarihi

MollaCami.Com