Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Söz Vermeden Önce ‘İnşallah' Demeyi Unutmayalım

Söz vermeden önce ‘İnşallah' demeyi unutmayın

“Hiçbir konuda, Allah'ın dilemesine bağlamaksızın, ‘Ben yarın mutlaka şöyle şöyle yapacağım.’ deme! Ancak Allah dilerse (yapacağım de)” ayeti gereğince Müslüman yapacağı her işten önce ‘inşallah' demeyi düstur edinmeli.
‘Yarın mutlaka sana uğrarım.'
‘Bu hafta sonu Avrupa'ya gideceğim.'
Müslümanlar açısından, istediğiniz kadar sıralayabileceğiniz bu cümlelerin bir eksiği var? Bu ifadeler, yapılacak işi Yaratıcı'nın dilemesine havale etmeden, yani başlarına ‘inşallah' (Allah dilerse) ifadesi getirilmeden söylenmiş sözler. Halbuki Rabb’imiz, kullarından bu konuya öylesine ehemmiyet vermelerini istiyor ki, bu sözün unutulması halinde ise kendisini zikretmesini ve af dilemesini istiyor inananlardan.

Konuyla ilgili şöyle bir rivayet vardır. Müşrikler, Peygamber Efendimiz'e (sas) Zülkarneyn ve ruh gibi konularda sorular sorar. Peygamberimiz, “inşallah” ifadesini söylemeden, “Size yarın cevap vereceğim.” buyurur. Cenab-ı Hakk, Efendimiz'e vahyi on oniki gün geciktirir. Müşrikler bu sürede üzücü konuşmalarla Efendimiz'e yüklenmeye başlayınca, "Hiçbir konuda, Allah'ın dilemesine bağlamaksızın, ‘Ben yarın mutlaka şöyle şöyle yapacağım.’ deme! Ancak Allah dilerse (yapacağım de). Bunu unuttuğun takdirde Allah'ı zikret ve, “Umarım ki Rabb’im, doğru olma yönünden beni daha isabetli davranışa muvaffak kılar.” (Kehf Sûresi 23-24) ayetleri indirilir.

Acz ve fakr içinde olan insanın, azim ve iradesi istediği bir şeyin meydana gelmesi için yeterli değildir. Kul, cüz'i iradesiyle, olan bitenin hepsine vakıf olamayacağı için kendini küll'i iradeye teslim etmeli. Öylesine teslim etmeli ki, yapacağı her işten, davranıştan önce ‘inşallah' demeyi düstur edinmeli. Şayet mü'min, ‘inşallah' demeyi unutsa bile, Yüce Allah (cc), kulunun kendisini tesbih ve istiğfarla anmasını, zikretmesini, yaptığı hatayı telafi yoluna gitmesini emrediyor.

Gelin ey dostlar, madem Rabb’imiz bize, söz vermeden, yahut bir fiili yapmadan önce ‘inşallah' demeyi emrediyor, bizler de her sözümüzün başına bu sihirli kelimeyi getirmeyi unutmayalım. Hem kendimiz yapmaya gayret edelim bu güzel özelliği hem de ailemize, dostlarımıza, arkadaşlarımıza teklif edelim.

SALİH YUSUFOĞLU

Ailem
Sayı: 207

emeğine sağlık teşekkürler...

rica ederim kardeşim

Allah(c.c) razı olsun kardeşim emeğine sağlık...

amin cümlemizden inşallah

Allah(c.c) razı olsun kardeşim emeğine sağlık...

amin cümlemizden inşallah

çok önemli bir mevzuya değinmişsiniz
emeğine sağlık teşekkürler

rica ederim kardeşim

rica ederim kardeşim ilginize ben teşekkür ederim

Gelin ey dostlar, madem Rabb’imiz bize, söz vermeden, yahut bir fiili yapmadan önce ‘inşallah' demeyi emrediyor, bizler de her sözümüzün başına bu sihirli kelimeyi getirmeyi unutmayalım. Hem kendimiz yapmaya gayret edelim bu güzel özelliği hem de ailemize, dostlarımıza, arkadaşlarımıza teklif edelim.
SALİH YUSUFOĞLU
Ailem
Sayı: 207 [/i] [/color]

Sihir gibi yasaklanan batıl bir kavramın;hayr olan inşaallahı nitelemesi uygun olur mu?
Saygılarımla...

inşaallah derse yakaran....
inşaa eder Yaradan.....

Sihir gibi yasaklanan batıl bir kavramın;hayr olan inşaallahı nitelemesi uygun olur mu?
Saygılarımla...

Kusura bakmayın bu aralar nete girmeye fırsatım olmadığı için sorunuzu yeni gördüm. :-[

19 - Ölüm sarhoşluğu gerçekten geldiğinde, "Ey insan! İşte bu senin öteden beri kaçtığın şeydir." denir

Gördüğünüz üzere; Allah'ın Ayet-i Kerimesi'nde ölüm ve sarhoşluk bir arada kullanılmış.

Konuyu saptırıp farklı yönlere çekmenin bir manası yok. Sadece teşbih yoluyla mecaz yapılmış.

Biz her konunun altındaki cümleleri irdeleyeceksek, altından farklı anlamlar çıkaracaksak ne bir atasözü, ne bir deyim, ne de Ayet'te geçtiği gibi bir teşbih olmazdı.

Siz konudan almanız gerekeni alıyor musunuz ? Evet; alıyorsunuz. O halde bitmiştir olay. Gerisi teferruatttır.

Siz Maşallah bilgili birisiniz. Açıkçası böyle basit detaylara takılmanız beni şaşırttı.

Vesselâm...

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com