Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Rabbim! Ben de var yok; Sende yok yok.

KÜÇÜK ÇOCUKLARIN çok sevdiğim bir halleri vardır. Kendilerinde olmayan, ama çok istedikleri bir şeyi anlatmak için, o minicik ellerini birleştirir, omuzlarını büzer ve boş avuç içlerini uzatıp göstererek “yok” derler. Onların tertemiz dünyalarında, “yok”u anlatmanın en sade, en etkili ve en samimi şekli, boş avuç içlerini kaldırıp göstermektir. “Bak ellerim bomboş. Bak ellerimde hiçbir şey yok” demektir bu.

Hem kendi kızımda , hem de başkaca çocuklarda şahit olduğum bu davranış, benim hep dikkatimi çekmiştir. Ne vakit, dua etmek için Rabbime ellerimi kaldırsam ve isteklerimi dile getirmeye başlasam, aklıma çocuklar gelir. Boş avuç içlerini göstere göstere “yok” diyen çocuklar… “Allah’ım” derim. “Rabbim! Bak ellerim bomboş. Ellerimde hiçbir şey yok. Ellerimde bir tek “yok” var. Ve ben, yoktan var ettiğin bu ellerle, Senin sonsuz keremine el açmaktayım. Çünkü ben de var yok; Sende yok yok.”

İşte bu hissiyatla, “İnsan şu kâinat içinde nazik ve nazenin bir çocuğa benzer” ifadelerini hatırlarım. Elimde tek var olan “yok” ile, sonsuz kerem sahibi bir Rabbin dergahında dua ederken ve arzularımı O’na arz ederken, elimdeki “yok,” sahip olduğum en büyük hazine olur, anlarım. Zaafımdan büyük bir kuvvet, aczimden, büyük bir kudret, fakirliğimden zenginlik çıkar, görürüm.

Ve ellerimdeki yegane var olan “yok” ile geldiğim Rabbimin huzurunda, O’nun sonsuz hazinelerinden dilerken, Descartes’in o meşhur sözünden çok daha esaslı bir hakikatı, bütün kâinata duyurmak isterim: “Dua ediyorum, öyleyse varım!”

çok güzel yazmışsınız rabbim ettiğiniz duaları katında kabul ettiği dualar arasına dahil eylesin ellrinizi boş çevirmesin umduklarınızdan mahrum bulduklarınıza düçar eylemesin sizi razı olduğu kullar arasına dahil eylesin...

selam ve dua ile

çok güzel yazmışsınız rabbim ettiğiniz duaları katında kabul ettiği dualar arasına dahil eylesin ellrinizi boş çevirmesin umduklarınızdan mahrum bulduklarınıza düçar eylemesin sizi razı olduğu kullar arasına dahil eylesin...

selam ve dua ile

amin kardeşim, Allah razı olsun.
güzel dualarınız için teşekkür ediyorum,
Rabbim tüm hayırlı dualarınızı kabul eylesin.

RABBim sende yok yok... bizde ki yokları da yok et ne olur :) (hayırlısı ile)

Allah razı olsun, çok güzel paylaşım ;)

“Dua ediyorum, öyleyse varım!”

iNŞALLAH...çok hoş ßir payLaşım oLmuş..iNŞALLAH ta o kadar masumuzdur.. :)
RaßßiM o kadar çok nimet vermiş ki;ßu nimetLeri tutup kavramak ßizLerin eLinde..gerisi tevekküL..o zaman avuçLar semaya doLu doLu kaLkacaktır iNŞALLAH....

inşaallah :)

Rab'bim sizlerden de razı olsun Kardelen ve Efsun kardeşlerim.

“Allah’ım” derim. “Rabbim! Bak ellerim bomboş. Ellerimde hiçbir şey yok. Ellerimde bir tek “yok” var. Ve ben, yoktan var ettiğin bu ellerle, Senin sonsuz keremine el açmaktayım. Çünkü ben de var yok; Sende yok yok.”

ALLAH razı olsun umut kardeşim ne güzel anlatmışsınız yoklugumuzu...

Rabbim cümlemizden razı olsun. Anlatım bana ait değil, yazarı yazmıyordu. Birden fazla sitede yayınlandığı için de site adresini yazmamıştım. Keşke "alıntı" diye ekleseydim :)

RABBim sende yok yok... bizde ki yokları da yok et ne olur :) (hayırlısı ile)

Allah razı olsun, çok güzel paylaşım ;)

selam ve dua ile

Rabbim cümlemizden razı olsun. Anlatım bana ait değil, yazarı yazmıyordu. Birden fazla sitede yayınlandığı için de site adresini yazmamıştım. Keşke "alıntı" diye ekleseydim :)

Evet alıntı yazmamışsınız ::)
Size ait olmasada çok güzel bir yazı paylaştıgınız için teşekkürler :)

“Dua ediyorum, öyleyse varım!” <---böylesi cok daha güzel olmus.. bir müddet bende her elimi actigimda bu güzel masumiyeti hatirlayacagim sanirim.. ;)

Allah (c.c) razi olsun..yaptigimiz tüm dualari hayirlisiyla kabul buyursun ins. amin

amin, Allah sizlerden de razı olsun kardeşlerim.

:) :) :)

çok güzel kısa ve öz :)

Hayatın İçinden İslam

MollaCami.Com