Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

>>>YURTDIŞINDA YAŞAYAN KARDEŞLER SORUM VAR>>>

''''Son günlerde yurtdışında özellikle Türklere karşı başlatılan eylemler var,her ne kadar televizyonlardan takip etsekte gerçekte olanların yansıtılmadığını düşünüyorum,

'''bu hareketler tüm ülkelerde var mı?hareketlerin İslama karşımı,Türklere karşımı yürütüldüğünü düşünüyorsunuz?

'''İslamı yaşatma adına yurtdışında yapılan çalışmalar Türkiye dekilerle benzer özellikler taşıyormu?aynen burda olduğu gibi tüm cemaatler birbirini tabiri caizse yiyorlarmı,amaç unutuluyormu,yoksa gurbette olmak,soydaş olmak insanları birbirine bağlıyormu?İslamı yurtdışında rahat yaşadığınızı düşünüyormusunuz?

inşaallah kurduğum cümleler yanlış anlaşılmaya meydan vermez,cevaplar için şimdiden teşekkür ederim,kusurumuz varsa affola.

evet kardesim var ama almaya medyasi vermiyor veremez almanyada devlet politakasi kim gelirse gelsin basbakan devlet politasi devam eder medyada devlet politikasi neye izin verirse onu yayinlar bizim medyayi acmaya korkuyorum o kazalar o adam öldürmeler insani asaglayaci haberler sadece türkiyede var almanyada kaza olmuyormu adam öldürmüyorlarmi gecenlerde bir vatandasimizi öldürdüler kim duydu kim duygurdu almanya medyasindan duymadim ben almaya haberlerini internetten ve günlük haberleri takip ederim masallah bizim medya varya aman Allah ben 1974 geldim simdiye kadar bana sen ne yapiyorsun camiye giderim sen niye camiye gidiyorsun bazen bir tam günümüz camide geciyor bir sey diyen yok cocuk okutuluyor yas haddi de yok kimse sen niye Kurani kerimi´niye okutuyorsun diyen yok 6 yasinda cocuk camiye geliyor elifbe diyor besmelecekmesini ögrenmeye geliyor niye geliyorsun diyen yok daha ne diyelim ki biz almanlara kafanizi agrittimsa özür dilerim.

kafa ağrıtmak ne demek kardeşim memnun oldum şahsım adına cevabınızdan,

peki siz bu yaşanan olayların nasıl çözüleceğini düşünüyorsunuz? olaylar çok artarsa ne yapmayı düşünüyor ordaki kardeşler,hiç konuşuyormusunuz aranızda bunu?

birde dinini yaşayan çok insan olduğu gibi unutan insanda vardır yaşadığı ortamdan dolayı,ne yazıkki,daha doğrusu öylemi ?

kısa bir dönem Almanya'da bulundum teyzemin yanında.
orada ki gözlemlerim şunlardı, müsadenizle konuya katkım olsun amacıyla yazmak istiyorum;

yurtdışında dini yaşamak daha kolay ama öğrenmek için mücadele etmek gerek...
bu mücadeleyi de anne-babalar yapmalı!
eğer ki oranın yaşam tarzına kendini kaptırıpta yok efendim şimdi büyüsün, gelişsin, okusun kendini kurtarsın düşünceleri ile geciktirirlerse çocukları her ne kadar TÜRK çocuğu olsa da yaşam tarzı olarak YABANCILAŞACAKTIR...
işin kötü tarafı sonradan düzelme olmuyor...
ancak ve ancak insanın ya çok te'sirli bir dua alması gerek ya da kadir gecesinde doğmuş olması gerek sonradan İSLAMa yönelebilmesi için...

başta anne ve babalar çalışmaya başlamalı ve devamında Rıza-i İlahi için Allah kelamını öğretme aşkı ile yanan kardeşlerimiz de Allah'ın izni ile Allah kelamı öğretebilmek için yardımcı olacaklardır...

siyasal olaylara gelince; tarih tekerrürden ibarettir. devlet işlerinin ve düzeninin değişeceğini sanmıyorum.

bizler kendi hayatımıza-yaşamımıza bakmalıyız.
benim elimden ne geliyor? neler yapabilirim? düşünceleri ile kendimizi yoğurup harekete geçmeliyiz :)

umarım birçok insana faydamız dokunur da bunların sevabı ile Rıza-i İlahi ile müşerref oluruz...

sevgilerimle...

Baglantimizin cogunlugu net oldugu icin ha almanya ha türkiye:))

dazlaglar henüz bizim sitelere dadanmadigi icin sorunumuz yok sükür;)

almanyadaki türkler türkiyeyi büyütüyor sanki her gün olay oluyormus gibi, biz de size sorak, tr de her gün olaylar mi oluyor. hic teröristle karsi karsiyakaldiniz mi? size siilah ceken oldu mu ;)

RABBİM terörle mörörle karşılaştırmasında
gerçi onlar kimin karşısına çıkıcaklarınıda iyi biliyorlarya

türkiyedeki olaylara gelince türkiyeyi medyadan dinlerseniz
inanın hemen bir kabir bulup yatsanız çok iyi olur
onun için tv yi mümkün mertebe dinlemek istemiyorum
çünkü içim kararıyor kara basanlar basıyor..

talib kardeşin dediği gibi türkiyede olaysız gün yok
ne ararsan var anasını kesenden tutunda
hanımının üzerine gizliden evlat kaydettirenine kadar
hatta almanyanın bile haberleri bizde öyle dallanıp budaklanıyorki
acıları bizlere bile yetiyor..RABBİM sonumuzu hayr eylesin

televizyonlardaki -af buyurun-rezaletlerle silah olayını birleştirecek olursak bizde şöyle bir manzara var,
bizim ailede ne kadar korumayada çalışsak da çocuklar bize silah çekiyo,
baba seni vurdum,anneanne öldün hadi kapat gözlerini,dede nolur bize büyük silah al v.s.
başkasının silah çekmesine gerek kalmıyo yani.latifesi bir tarafa bu durumdan rahatsızıs.
evde besmele öğretiyosun,evladım suyu oyurarak iç,ezanda şu tv yi kapa-ki kanalların çoğu zaten silinmiş durumda- ,ayağa kalk,büyüklerine saygılı ol,abdest öğretiyosun,Kur'an belletiyosun okuldan bi geliyo sanki çocuk senin çocuğun değil.ama karamsar olmamaya çalışıyoruz.444 de başladık eğitimlerine ,
küçükken ezan okundumu kendileri gelir yatıyosak kalk kalk ezanı duymadınmı derlerdi.yinede öğrettiğimiz şeylerin beyinlerinin bir tarafında saklı kaldığını ve yaşları kemale erdiğinde kullanacaklarını ümit ediyoruz.yurtdışındaki kardeşlerimizin çocuklarıyla nasıl baş ettiklerini özellikle bunun için sormuştum.
biz ezan sesi altınde çocullarımızı yeri geldimi koruyamıyoruz.
çevre çok ama çok önemli bir faktör.kapıyı çekip oturamıyosun maalesef.
denizler hakiminin espirili olarak bahsettiği konu ise bizde hükümsüz.çünkü sorumluluklarımız var ve bu sorumluluklar net başında değil onun ki gibi .pazara,bankaya,okula,çarşıya gitmek zorundayız ,
bazen benimde bekarlık ahh bekarlık dediğim olmuyo değil!ama elhamdülillah daha silah çeken olmadı,Rabbim göstermesin o günleri.

Almanyada dini egitim acisindan sorun yoktur.
Yukarida kardesimizin ifade ettigi gibi, cocuklarimiz kücük yaslardan itibaren arzu edildigi sekilde dini egitimlerini alabilirler. Ancak elbette bununda bir siniri vardir...sorun yoksada, kurallarin öngördügü kadar bir alanda cirit oyniyabilirsin...fakat buna ragmen hem dernek ve teskilatlar bazinda, hemde vatandaslarin ragbet etmesi acisindan isler gayet güzel gidiyor.
Siyasi anlamda, burdaki türklerin bircok talebleri olmasina ragmen henüz yalnizca secim arefelerinde hatirlaniyoruz...ya yabanci yandasi gibi görünen partiler tarafindan, yada yabanci düsmanligi yapan sag partiler tarafindan hemen hemen her secim arefesinde yabanci politikasi gündeme gelir. Sol partiler bizi koyun gibi sever sonrada isleri bitince yünümüzü keser, bizde dimdizlak kaliriz yine birdahaki secime kadar...sag partilere hic deginmiyecegim...cünki onlar türkün yalnizca döner kebabini severler...türkleride kebab mangalinda odun niyetine yakmak isterler...1993'de solingende oldugu gibi.

Henüz daha yolun basindayiz...
Almanlarin icinde malesef islama karsi bir antipati hala mevcut.
Basta islami cemiyetler olmak üzere, su diyarda yasayan herkesin üzerine düsen bir teblig vazifesi vardir.
Bu tebligi bihakkin ifa edebilirsek cok mesafe aliriz ve en azindan almanlarin icindeki korkuyu gidermis oluruz.
Cemaat ve derneklere gelince...
daha düne kadar birbirimize destek olacagimiza malesef köstek olmak icin yarisirdik.
3.5 milyon türk var su memlekette..,fakat 50 yilda birliktelik namina 3.5 metre yol alamadik.
Zaten siyasi ve bürokratik muhatablarimiz karsizinda mesafe alamayisimizin sebeblerinden biriside , su diyarda fikir birligi ile hareket etmememizden kaynaklaniyor....

Neyseki Allaha sükürler olsun son yillarda bu sorunda en asgariye indi.
Tüm cemaat ve dernekler diyalog halinde ve ortak faaliyetler yürütüyorlar.

Daha da iyi olacak ins...
bol bol dua edin..
artik burasi gurbet olmaktan cikti,
hicret ettigimiz memleket halini aldi...
kimilerimiz ailesinin ikinci, kimileri ücüncü ve hatta dördüncü nesili olanlar bile var buralarda.

Islam...
sabah ayazinda,
ufuktan dogan günesin sicacik isinlari gibi,
dalga dalga yayiliyor gökkubenin altinda...

Düvel-i arabda Türklerin iğtibarı be son devirde muhteşem. Nerelisin diyen araba Türküm diyene cevap ehlen ve sehlen Maşallah hukume turkiyye gaviyye diyorlar ve Türkleri çok seviyorlar

hollandada suan bir sorun yok basortuleriyle devlet kurulslarinda calisan kadinlar var...universitelerde mescidler var.. hatta buyuk cocgunluk isyerleri namz kilmaya musade ediyor...cemmatlerin ve tarikatlarin birbirine karsi kotu bi ttutumunu gozlemlemedim... fakat burdada islam dusmani bir politikaci var o tip bi insanin basa gecmesi kesinlikle herseyi durdurabilir

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com