Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Meleklerin kanatlı kızlar şeklinde tasavvuru caiz midir?

MELEKLERİN KANATLI KIZLAR ŞEKLİNDE TASAVVURU CAİZ MİDİR?

Melekleri kız şeklinde yapanlar, Hıristiyanlardır. Bir de onların etkisi altında kalan cahillerdir.

Hatta günümüzde “melek kız” tasavvuru bir adım daha ileriye götürülerek müstehçen hale getirilmiştir.
Bunu görmek için arama motorlarına “melek resimleri” yazarak görsellere bakmak yeterlidir.
Allah’ın emrettiği vazifeleri yerine getirmek için yaratılmış olan meleklere ne büyük iftira!

Bu şekilde üretilen ve satılan biblo-tablo ve süs eşyalarını kullanmak Müslüman’a yakışmaz, doğru olmaz.

Meleklerde erkeklik, dişilik yoktur.
Melek ismini, kız çocuğuna değil de, erkek çocuğa koymak daha uygun olurdu.
En azından melekleri kız sanma ihtimali ortadan kalkardı.
Ama şimdi alışılmıştır. Erkeğe melek ismi koymak yadırganabilir.

Ecdadımız, dört büyük meleğin ismini erkeklere koymuşlar, böylece onların kız olmadıkları intibaı yayılmış olmaktadır.
Erkek çocuklarına Cebrail, Mikail, İsrafil ismini koymak uygun olur. Cennet meleklerinin en büyüğü Rıdvan’dır.
Cehennem meleklerinin büyüğü de Malik’tir. Bunların ismi de erkek çocuğa konabilir.
Kız çocuklarına da koymak caiz ise de, Hıristiyanlara benzememek için koymamalı.
Azrail ismi de caizdir. Ancak diğer çocukların alay etmesine yol açabilir. Onun için Azrail ismini koymak uygun görülmemiştir.

Melekler hakkında Kuran-ı kerimde şöyle buyruluyor:

“Ahirete inanmayanlar, meleklere dişilerin adlarını takıyorlar.” (Necm, 27)

“Rabbiniz oğulları size ayırdı da, kendisi için kız olarak melekleri mi edindi?” (İsra, 40)

“Putperestlere de ki: Kızlar Rabbinin de erkekler onların mı? Yoksa biz melekleri onların gözü önünde kız olarak mı yarattık?” (Saffat 149-150)

azrail aslında doğru bir kullanım şekli değil galiba...

Kuran'da ölüm meleği olarak geçiyor...

tam bilmiyorum ama azrail adı israil kaynaklarında kullanılan bir admış ...

bunuda yeni duydum , araştırmak lazım ...

doğrusunu bilen ?

Azrail a.s. aynen Cebrail.a.s. gibi masum bir melek-peygamberdir.
Onu yaptığı vazife yüzünden korkunç mitolojik bir varlıkmış gibi gösterilmesi tam da tahrifçi Yahudilere uygun bir iş.

Dini kaynaklarda onun dehşetli surette geldiği kimseler genelde zalimler asiler ve kafirlerdir.
Allah'ın has kullarına korkutucu olmayan hatta bazen sevdiği dost suretinde geldiği rivayetleri vardır.
Yani onun kişiye dehşetli görünmesinin tek sebebi yine kişinin kendisi yani amelleridir.
Nasıl ki, cehennemdeki ateşimizi biz kötü amellerimizle dünyadayken körükleyip hazırladığımız gibi.
Yoksa Hazret-i Allah kullarına zulmetmez, kendine zulmeden yine kişinin kendisidir.

Araf suresi 23. ayet mealen:
"Onlar: «Rabbimiz, biz kendimize zulmettik; eğer Sen bizi bağışlamaz, bize merhamet etmezsen kesinlikle hüsrana uğrayanlardan oluruz.» dediler."

Kısaca, Azrail a.s.'ı Yahudi ve Hıristiyanların yaptığı gibi kötülemek-kötü göstermek doğru olmaz.

Yahudiler mesela,
İbrahim'i Abraham
Süleyman'ı Solomon
Davud'u David
Havva'yı Eva
Bünyamin'i Benjamin
Meryem'i Miriam-Maria
olarak kullanıyorlar.

Onlar kullandı diye biz bu isimleri kullanmayı bırakmadık.
Cebrail nasıl isim olarak koyuluyorsa Azrail de koyulabilir.
Koyulmamasının tek sebebi cahil insanların bu ismi taşıyana ve Azrail a.s.'a dil uzatıp alay etmeleri.

Yahudilerin kullanıp kullanmaması çok önemli olmamalı veya bizi bağlamamalı diye düşünüyorum.
Tabi farklı bir bilgisi olan varsa söylesin, bizler de öğrenelim :)

ben sadece'' kullanılan ad'' dan bahsettim...!

Meleklere inanmak imanın şartlarındandır değil mi?

asla ve kata sizin yazdığınız yorumdaki konuda bir yorum yapmadım ! Allh muhafaza

ben bazen çok üzülüyorum...!

yorumunuzu okuyunca da çok üzüldüm!

üzerinize alınmayın genel bir değerlendirme yapacağım...

bir yazı okuyup bir yorum yapıyoruz, ben genel olarak şahısları direkt baz almadan genel yorumlar yapıp çok gerekliyse de özele inerim...

ve gerçekten buna dikkat etmeye çalışıyorum...

mesela bu yazıda yaptığım yorumla sizin yazdığınız yorum arasında dağlar kadar fark var! üzüntümde kendimi ifade edememek ...

neden yanlış anlaşılıyorum anlayamıyorum ?

ne Azraili kötüleyen ne de masum olmadığını ifade eden cümleler var yorumumda ! hele verdiğiniz Ayeti Kerimeyi ne amaçla yazdınız hiç anlamadım !

çünkü bunu gerektirecek bir yorum yok...

elimden geldiğince açık yazmaya çalışıyorum...

gene oldu :(

konuyu geçengün ilminede güvendiğim bir ilahiyatçı tv de anlattı, adda vereyim semerkant tv!

dediki Azrail ismi Kuran'da geçmez... bu isim yahudi kaynaklarında geçer bizde ölüm meleği veya hatırlayamıyorum tam ama galiba rıdvan dedi , olarak bilinir,

ve aynen ölüden sonra 7 si, 52 si gibi helva kavurma gibi bu kaynaklardan gelir dedi ! ben bunu ilk defa duydum !

bende daha bir araştırma yapmadan konuyu okuyunca aklıma geldi ve yazdım...

ben mi alınganlaştım yoksa yapmadığım yorumlara neden böyle cevaplar geliyor inanın anlayabilmiş değilim!

Rabbim riyadan muhafaza etsin , devamlı okuyan ve edebiyat bilgisi az-çok olan ve okuduğunu da anlayıp doğru yorumlayan biriyimdir genelde...

ama artık şüphe etmeye başladım ... çünkü yaptığım yorumla verdiğiniz cevabın tek cümlesi paralellik taşıyor ...!

nerdeyse artık yorum falan yapmayacağım yani :(

Kardeşim hem bana üstünüze alınmayın diyorsunuz, hem de tüm yazıyı üstünüze alınmışsınız.
Yazdığım şeyin sizinle alakası yok ki.
Yahudilerin tahrifçiliğinden bahsettim.

Buraya her türlü insan bakıyor.
Bilgilendirme açısından yazmıştım.
Üstününüze alınmanıza şaşırdım ve üzüldüm doğrusu.
Benim en korktuğum şey kalp kırmaktır.
Benim sizinle alıp veremediğim ne olabilir ki?
Mümkün mü şahsınıza ters bir şey yazmam?
Gereksiz bir alınganlık olmuş, çok üzüldüm.

İlahiyatçıdan duyduğunuz şeylerin yanlışlığından bahsetmek istiyorum ama siz yine sanki size bir şey demişim gibi davranacaksınız diye korkuyorum.

Şimdi buraya misafir olarak cahil birinin baktığını düşünelim. Konu havada kalacak, çünkü sizin ilahiyatçıdan duyduklarınıza kimse açıklık getirmemiş olacak.
Buraya bir göz atmış olan cahil kişi de kafası karışmış şekilde nette dolanmaya devam edecek.
Ben yine de cevaplamayacağım, alınmanızdan korkuyorum.
Forumdaki değerli Hoca abilerimiz kardeşlerimiz gerekli açıklamayı yaparlar inşallah. Böylece konu havada kalmamış olur.

sn zümrüdü anka kalbim kırılmış falan değil ama kendimi anlatamamışım gene...!

farzedelim ben size nasılsınız diye sordum , sizde sağolun iyiyim dediniz...

bu sorunun direkt cevabıdır...

ama genişletip sağolun iyiyim ama sorunlarda var , maddi manevi sıkıntılar peşimizi bırakmıyo dersiniz buda geniş cevaptır ama gene soruyla alakalıdır ...

hatta ileri gidip tüm dertlerinizide anlatabilirsiniz....

ama benim nasılsın soruma bu cevapların dışında vereceğiniz her cevap ve yorum işi zora sokmaz mı?

ben anlatmak istediğimi anlatamıyorum!

bir konudan bahsetmişim ve bir soru sormuşum ve soru açık!

Hz Azrailin adının Kuranda geçmediği ve bu kullanılan adın kaynağının yahudi kaynakları olduğu ve doğrusunu bilen olup olmadığı...!

farzedin soruyu siz sordunuz bende sizin yazdığınız yorumu yazdım!

adları değiştirin ve yorumunuzu ben yazdım gibi okuyun , hal ile halenmeye çalışın gene aynı şeyleri düşünürseniz ben sizi yorduğum için özür diliyorum ....

Keşke beyanım size yeterli gelseydi.
Demiştim ki, size hitaben ters bir şey söylemem imkansız.
Bu cümle her şeyi açıklıyor.
Yeterli gelmemiş sanırım.
Modlardan rica edeyim o zaman, alındığınız mesajı silsinler, böylece mesele kapanır.

ben bana ters birşey söylemediğinizi görüyorum!

gene anlatamadım ki ... :(

hele kapanacak bir mesele hiç yok!

benim de sizinle bir meselem olamaz zaten ...

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com