Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Aliya izzet begovic bir reformcumudur yoksa mucahid mi?

Evet bu konu kafami karistiran bi konu ...kendisi hakkinda mehmet oruc beyin ifadesiyle reformcu iddelari dinler arasi diyolog tuzagi kampayasiyla karalama var ... fakat ben Mehmet oruc beye kesinlikle inanmiyorum... bosna halkini tanimiyor, bosnakca bilmiyor, bosna bolgesinde yasamamis hatta Aliya izzet begovicin kitaplarini okudugunu ve halkina seslenisini dahi duydugunu sanmiyorum....peki bu karalamalari yapan bu sahis islam icin ne yapmis sahislari karalamak disinda...Aliya izzet begovic gibi dinin yasak oldugu bi donemde islami mi haykirmis... ve sirf bu yuzden hapisanelerde mi yatmis iskence mi cekmis...da bu kadar cesurcana bi cemaatin oklari karsisinda kaliyor Aliya Izzet begovic onun tarafindan...dinler arasi diyolog diyolar soruyorum ? avrupa icin de sadece musluman olan bu ulkede mecburen bi anlatsma diyolog kurma zorundaydi Aliya izzet begovic cunku o ulke avrupada tek musluman ulkeydi ve bu sadece siyasi bi durum oldugunu dusunuyorum...ki bu Turkiyede ve diger arap ulkelerinde boyle savaslar olmadanda el SIKISMALAR mevcut... Mehmet oruc bey kendisi kor olur bagdem gozlu olur demis ama bende diyorum ki okuzun altinda buzagi aramasin ve insalarin arasina fitne sokmasin yeter yoksa vebali cok agir olur

neyse mehmet oruc bey vefat etmis dolaysiyla yanlislariyla dogrulariyla gitti...ben onun gibi yapmayacam olen insanin hakkinda konusmayacam sozlerimi geri aliyorum ... konuyu kaldirirmisin admin

Konu burada kalsın, mehmet oruc hakkında konuşacak değiliz.. Konu üzerine genel bir tartışma olabilir..

Cihad farklı bir şey itikadi mevzular ise farklı..

Bir askerlik diğeri alimlik..

Unutmamak gerekiyor, vahhabi vb zihniyetlerde bosna üzerine yayılma politikası güdüyorlardı..

bilinçli olarak bir reformist hareket içinde olacağını sanmıyorum

Aliya İzzetbegoviç'in lakabını biliyormusunuz....dede!

bir halk bir insana kolay kolay bu sıfatı vermez...

Aliya İzzetbegoviç’te bütün yokluklara, imkansızlıklara, kuşatılmışlıklara rağmen kimliğinden taviz vermeme özelliğini görmek lazım.

Merhum İzzetbegoviç’i, Özellikle IMF, Dünya Bankası, AB ve ABD kapılarında süklüm püklüm olmanın cirit attığı günümüz Türkiye’sinde, eğilmenin, bükülmenin, dilenmenin mazeretinin olmayacağını gösteren örnek olarak hiç ama hiç unutmamak lazım bence ...

dinlerarası diyalog büyük tuzak ve yanlış mı biliyorum Rahmetli Mehmet Bey tamamen karşıydı ve bu konuyla ilgili savaşmıştı...!

ve ilk defa Aliya İzzetbegoviçle ilgili butür bir bilgiye rastlıyorum...

bende kesinlikle bilinçli yapıldığını zannetmiyorum,

anca devlet adamı olarak herkesi dinlemiş olabilir...

devir öyle zorki kardeşim imanı tutumak elde ateş tutumaya benzedi,

kafanızı butür şeylere takmayınız bence ,daha önemli konularımız var ...

adı geçenleri Rahmetle anıyorum....

halk dede kolayini kolay kolay vermez mi ? ya cepni kardes biz bosnaklar hep lakap takariz isimlere saltko, beho gibi hatta bosnakcada dede anlami ced dir fakat Aliya Izzet Begovice yari turkce yari bosnakca dedo denir ve insanlar bunu samimiyete bindirmek icin dedom der yani benim dedem , bizim dedemiz....yani alevilikle alakasi olmayan bisey bosnaklar hanefi mezhebindedir...bide cingeleri bulunur... arnavutlar gibi alevisi yoktur... vahabilere gelince cok iyi arastirlamsi gereken bi konu bi kere savas cikmadan once halkla konusan bi insan olarak sadece sunu diyebilirim bosnada muslumanlik adina bisey kalmamais nerdeyse suvari abi tamamen halk inanclari goz ardi etmis...hatta Aliya izzet begovic sayesinde orda islam yesermis ..biraz siyasi olacak ama erbakan la yakin iliskisiylede taninir..yani kisaca bosnada islam temeleri atildiysa onun sayesinde

yanlış bir anlaşılma oldu galiba ???

dedeyi olumlu manada kullanmıştım ::)

ve herhangibir bağlantı kurmadım mezhep ve meşreplerle ...

sevilen insana , kıymet verilen insana dede denilir manasında kullandım yani !

ok cepni kardes anlasildi ben aciklma geregi duydum bu konuda yani o lakap sadece kultursel bisey...

benim kafama takilan bi cemaat sadece nerdeyse herkese su ehli dunnet disi diyorlar ama verdikleri fetvalarda mubaraek hic ehli sunet ici deilki....veya yaptiklari seyler... oyuzden guvenemiyorum....simdi bu forumda bu yuzden kara listeye alinirmiyim diye dusunmuyor da deilim acikcasi... biraz cok dobra dobra yim ...napparsiniz...? bildigim tek bisey var Aliya izzet begovicin islam konusunda samimiyetinden suphe duymamalilar...herkesin yanlislari ve dogrulari olabilir

peki burda askerlik yapmis beylere soruyorum ? kac kisi komutanindan boyle essalumu aleykum alip kac kisi askerdeyken tekbir gettirdi

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=AtiIFyuH2xw[/youtube]

Aliya Izzetbegovic'i , Allah rahmet eylesin, bosnaklara soracaksin.
Bosna halki icin o bir lider oldugu kadar ayni zamanda bir baba gibidir.
Hatasi olmus veya olmamis bununla ugrasmayalim. Kimin hatasi yokki?
Aliya Izzetbegovic iman etmis bir müslümandir.
90 li yillarda kimi müslümanlar sicacik yataklarinda yatarken, sofralarinda yemek yerken, Izzetbegovic ve mücahitleri avrupanin ortasinda sirp katliamina karsi onurlu bir mücadele veriyordu.

Allah ondan razi olsun.

malesef birileri ugrasmis kardesim....tam neyin nesi tanimadan cok kotu sozler soylenmis ... ve ben bu karalamiyi kaldirmak icin actim konuyu

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com