Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

bana lütfen bir akil verin

hikayemi kisaca anlatmak istiyorum birisini tanidim interneten onunla cok uzun zamandir yazistik ve sevdik birbirimizi ama uzaktayiz ben almanyada o arabistanda ve aylem izin vermiyor asla hele interneten tanidigim icin ama biz vazgecemiyoruz birbirimizden okadar caresizim ki ne yapacagimi gercekten bilmiyorum cok dua ediyorum acaba ben mi günah isliyorum diyorum bazen bi hata mi yapiyorum kimse beni anlamiyor derdimi kimseye paylasamiyorum Allahin rizasi icin bana bir akil verin ne yapmam gerekiyor

aileni ikna edeceksin ailece tanisacaksiniz evlilik o kadar kolay deyil internette anlasirsin sonra yüz yüze geldimi anlasamazsaniz yazik olur seviyorum ille olacak derseniz ailenizi ciynemeyin onlarin rizasi olsun olmasi lazimda sonra almanyadan arabistana kolay gidersiniz bende almanyadayim
ama citti olmaniz lazim dinimizce bazi sakincalar var biliyorsunuzdur yaninizda biri olacak görüsürken Allah yazdiysa olur kardesim sizlere mutluluklar dilerim

denedim söyledim anneme ama izin vermiyorlar yani aylemi iyi taniyorum asla izin vermezler oyuzden ne yapacagimi bilemiyorum :'(

kıymetli kardeşim yüzyüze görüşmeden birkere bile göz göze gelmeden bu çok sevmek nasıl olur ben bunu anlayamıyorum.Bizim gençlerimizin yaptığı en büyük hata evliliği yanlış okumaları ve anlamalarıdır ne yazık ki.

Sadece gençlerin değil ailelerin anlaşmasıda önemlidir;birinci derece değildir ama önemlidir.

Benim pek çok arkadaşım aile uyuşmazlıkları yüzünden ayrıldılar maalesef...

Eskiden gençlere derdik ki pastahanede , çay bahçesinde oturarak eş tanınmaz zira evlilik çok farklıdır....

Şimdi de diyoruz ki internetten tanışılarak yapılan evlilikler ne kadar doğru olur!

Ailenizin ne hissettiğini ancak evlat sahibi olursanız anlayabilirsiniz.

Düşünün senelerce emek verip ilmek ilmek dokuyup bir evlat yetiştirmişsiniz o evlat elbet sizden ayrılacak ama sözünüzü dinleyip ayrılmasıyla diğer seçenek farklı.

Birinde rıza ,birinde rızasızlık var ve inanın evlenirken ana-baba rızası almak çok ama çok önemlidir.

Büyüklerin duası olunca o evliliğin temeli düzgün atılmıştır ve sallansa bile birşey olmaz.....

Büyüklerinizin tecrübelerine güvenin kardeşim....

Sevgiye hürmet edilir ama doğru koşullarda olunca daha çok hürmet edilir...

Dogru söylüyorlar kardeşim ailen, niye mi? Seni onlar kadar kimse sevemez, düşünemez. Ve sen onlar için çok değerlisin,
senin üzülmeni istemezler. Peki o sevdiğim dedigin kişi senin için ne yaptı? Hiç! Seni üzer mi? üzer,
Basit değil hayat, hiç tanımadıgın bir kişiye kapılıp mutsuz olmaktansa şimdiden aklını başına al.
Nedendir bilmem ama avrupada sevgiye verilen önem var ve karşıdaki insanlarda sadece saf sevgiye önem veriyor sanıyorsun, hayat ne acı oysa PARA denen birşey var malesef insanlar ona daha çok değer veriyor ve sen çok dikkatli olmalısın.
Nereye? sen gidemezsin Arabistana, o gelemez Almanyaya yani hayal..Yada Almanyaya mı gelmek istiyor? o daha facia
Kardeşim eskiler bu işi iyi biliyor, senin mutlu olabilecegin kişiyi o aile dediğin insanlar iyi biliyor, onları dinle dinlemeyipte kendi başını bağlamaya kalkanların başına gelen ibretlik olayları duyuyoruz.
Birde internetin tehlike oldugunu birkez daha anlıyoruz.Tanımadan görmeden sevmek olurmuymuş? Olmaz aslında, bir kişiyi böyle tanıyamazsın. Ya hiç sevmedigin huylardaysa?
Ne gariptir hayatında hiç yeri olmayan kişiye karşı aileni karşına almak. Sevgi ne garip??? Üzen olmamalı ne seni , ne aileni.. Gerçek sevgi her iki tarafı bağlar, netice sen birşey yapamazsın, görelim bakalım damat adayı gerçek seven ise

aileni ikna etsin seni değil. Nerde bu devirde gerçek yigitler,?

Öncelikle yorum yapan arkadaşların görmeden aşk ve sevgi olurmu demelerine katılmıyorum,insanların en büyük özelliği konuşarak anlaşmaktır, hem Allah ı ve resulünü ve ashabıkiramı da görmeden sevmedikmi? tabiki huzurlu bir aile saadetin varsa ve onlarla gayet bir problemin yoksa onların onayını alman şart, sen aileni elbette hepimizden iyi bilensin kardeşim,ailenin bu duruma karşı çıkmasının sebebinide çok iyi bilirsin,biz ne kadar yorum yapsak kendimize göre yorum yaparız,o kişi senin kısmetinse buna kimse engel olamaz,önce bunu bilmek lazım ve Allah dan hayırlısını dilemek lazım,elbetteki ailenin yabancı ülkedeki bir insana sıcak bakmaması çok normal ama ailenin onu istememesinin tek nedeni bumu,onun çok fakir yada çok zengin olmasımı?,yanlış anlaşılmasın ama onun olduğu yerde islamiyetin dahada yaşanıyor olmasımı?,elhamdürillah müslümanız ama malesef müslümanım deyipte dinimizin gereklerinden hoşlanmayan çok insan tanıyorum, İnşaAllah ailen bu kişilerden değildir ve sizin görüşmenizi istememelerinin sebebi bu değildir,sizin yapacağınız öncelikle bu konuları kafanızda ölçüp tartmak yani detaylı bir şekilde düşünmek ondan sonra da size yardımcı olabilecek ve bu konularda güvenebileceğiniz ve yaşça sizden daha büyük bir akraba yada aile dostunuza konuyu açmak,icabında onu arkadaşınla tanıştırmak ve görüşmelerini sağlamak,eğer arkadaşın gerçekten iyi niyetli ve samimi ise sana önderlik edecek yakının yada büyüğün,sizin mutluluğunuz için elinden geleni yapacaktır buna emin ol,ama sende hayır dualarını eksik etme ;)

MEVLA hayırlısı ne ise o yöne tebdil eylesin..ailen içinde ,sizin içinde zor bir durum..ama siz hatayı başta yapmışsınız neden derseniz insan ailesinin durumunu biliyorsa neden bulaşır bu gibi durumlara.. iş sadece sevmekle ve evlenmekle de bitmiyor yöre farklı töre farklı vatanlar farklı arkadaşların dediği gibi insan bir insanı görmeden konuşmakla ne kadar anlıyabilir ki, günümüzde insanlar o kadar üç kağatçıki okadar kendilerini gizliyorlarki nasılsa bir camın arkasında diye çok agrasif biri gayet munis olabiliyor çok kaba biri gayet kibar olabiliyor.yani büyük bir cesaret ister
RABBİM baştada dediğim gibi hayırlısı ne ise öyle olsun inşallah..

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com