Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

VEYSEL KARANİ VE ANNELER GÜNÜ

DEĞERLİ GÖNÜL DOSTLARIM:

Dünya çocuklarının ilk öğrendiği kelime nedir diye sorulsa,hepimiz tek bir cevap veririz: anne

Dünyada dört şey anne şefkatı tatmadı
1 hz Adem
2 Hz Havva
3 Salih( al ) ın devesi
4 İsmail (al) ın koçu

Anne ;Fedakarlığın, sevginin ve merhametin adıdır, en değerli varlığımızdır onlar . Kaç yaşında olursak olalım her zaman bir bebek gibi titrerler üzerimize ve hiçbir zaman akıllarından bir an bile çıkartmazlar biz çocuklarını.Halis duyguların,özverinin,kutsal değerlerin canlı timsalidir onlar.
Anneler Günü, anneleri anmak ve onurlandırmak amacıyla tüm dünyada kutlanan özel gün. Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.

Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye'de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır. Türkiye'de Mayıs ayının 2. Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Bu evrensel günde, Dünyada milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.
Ben de tüm annelerin bu özel gününü şimdiden kutlarım.

Batıdan bize gelen bu anma günü ile annelerimize olan evlatlık görevimizi yapmış mı oluyoruz?
Tabii ki hayır,aslında her günümüzü annelerimize vakfetsek yine de azdır.Çünkü sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed(s.a.v) ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ buyurmuş.Dinimizde ana babanın rızası Allah’ın rızasını kazanmada bir vesile olarak kabul edilmiştir.Milli kültürümüz,gelenek ve göreneklerimiz hep anayı baş tacı eden özelliktedir.Batılı hayat tarzında Bir birini zor iletişimde oldukları, Belkide Anneleri kimsesizler yurdun da terk edilmiş yılda bir Aneler gününü kutlama ne derece doyurucu ?

İslam Dini ve Türkiye’mizde ise anneler sadece bir günde hatırlanıp,telefonla aranarak mutlu edilecekleri makamın çok üstündedirler.Bizde batılı yaşam tarzı etkin oldukça maalesef aile bağları zayıflamaya başlamıştır.Anneler bir günle hakları ödenemeyen kutsi varlıklardır.İslam tarihinde peygamber efendimizi canından çok seven Veysel Karani (Rah.a.)nin annesinden aldığı izinle Medine yollarına düşer.Fakat aldığı izin şartlıdır ,efendimizi bulamazsa derhal geri dönmesini emretmiştir annesi.Onun da verdiği söze sadık kalma uğruna,Medine’ye geldiğinde bulamadığı efendimizi beklemeden ülkesine geri döndüğü anlatılır.

Hayatı boyunca da bir daha Medine’ye gidememiş ve çok sevdiği peygamberimizle buluşması ahirete kalmıştır.Ana sevgisini ve anaya hürmeti anlatan daha nice örnek vardır tarihimizde.Onlar taşıdıkları anne sıfatıyla babalardan daha üst mevkidedir ve yaşlandıkları zaman asla yalnız bırakılmaması gereken varlıklarımızdır.Allah onlara öf bile demeyin buyuruyor.Ana başa taç imiş,her derde ilaç imiş,bir kişi pir dahi olsa anaya muhtaç imiş.Anneler gününde onları tebrik edelim,hediyeler alalım,sevindirelim.Ama her günümüzde onların bizi zahmetten zahmete katlanıp dokuz ay karınlarında taşıyıp dünyaya getirdiklerini hatırlayalım.Bebek olarak doğan bizlerin,onların ak sütleri ile büyüyüp geliştiğimizi ,kollarında serpilip okul çağına geldiğimizi hiç unutmayalım.Öğrenim çağımızda,iş ve aile hayatımızda onların yaptığı fedakarlığı hatırlayalım her zaman.Merhamet ve şefkat kanatlarımızı gerelim üzerlerine onların.

Ve şöyle dua edelim Rabbimize: ben küçücükken onlar bana nasıl merhamet ettiyseler,beni de onlara karşı merhametli ve hayırlı eyle Allah’ım.

Güncel bir yazı olmuş. Emeklerinize sağlık.
Şu kadar varki acizane vay efendim anneler günü vay efendim babalar günü vay efendim sevgililer günü her neyse adını siz koyun hiçte tasvip ve tavsiye etmiyorum.
Efendimiz (s.a.v) Cennet anaların (annelerin) ayağı altındadır buyururken ben annemi sadece anneler günündemi hatırlayacam veya anneler günündemi hediye alacağım veya anneler günündemi onun ruhuna fatihalar ihlaslar yasinler okuyacağım vesaire vesaire. Beni dünyaya getiren beni büyüten kendisi yemeyip içmeyen yeri geldiğinde giymeyip bana giydiren ve her türlü tehlikeden masıyetten kötülükten koruyan gerektiğinde canını hiç düşünmeden gözünü bile kırpmadan veren bir anne var iken
neden sadece bir güne mahsus olmak üzere anneler günü
Aslında anne baba hiç bir an hiç bir saniye akıldan çıkmasa gerek deyerek bizde bir katkıda bulunalım...

Güncel bir yazı olmuş. Emeklerinize sağlık.
Şu kadar varki acizane vay efendim anneler günü vay efendim babalar günü vay efendim sevgililer günü her neyse adını siz koyun hiçte tasvip ve tavsiye etmiyorum.
Efendimiz (s.a.v) Cennet anaların (annelerin) ayağı altındadır buyururken ben annemi sadece anneler günündemi hatırlayacam veya anneler günündemi hediye alacağım veya anneler günündemi onun ruhuna fatihalar ihlaslar yasinler okuyacağım vesaire vesaire. Beni dünyaya getiren beni büyüten kendisi yemeyip içmeyen yeri geldiğinde giymeyip bana giydiren ve her türlü tehlikeden masıyetten kötülükten koruyan gerektiğinde canını hiç düşünmeden gözünü bile kırpmadan veren bir anne var iken
neden sadece bir güne mahsus olmak üzere anneler günü
Aslında anne baba hiç bir an hiç bir saniye akıldan çıkmasa gerek deyerek bizde bir katkıda bulunalım...

Çok doğru söylemişsiniz katılıyorum. Dinimizde bu ve bunun gibi kutlanan günlerin hiç bir yeri yok kafirlerin adetlerini sahiplenmek uygulamak yasaktır.
''KİM BİR KAVME BENZERSE ONLARDANDIR'' H.Ş

sağol kardeşim çok önemli bi hatırlatma olmuş.peygamber efendimizin tırnaklarımızı bile kesereken onlara benzememek için birer atladığını unutmayalım.mübarekler nasıl dikkat ederlermiş.

sağol kardeşim çok önemli bi hatırlatma olmuş.peygamber efendimizin tırnaklarımızı bile kesereken onlara benzememek için birer atladığını unutmayalım.mübarekler nasıl dikkat ederlermiş

Sizde sağolun varolun ALLah razı olsun.
İşte biz Milli ve manevi değerlerimize böyle sahip çıkarsak Batının adetleri bir bir erir, İslam toplumu yeniden daha dinamık yeşerir.

Rabbimiz bizi muvaffak eylesin.. Selamlar ve saygılar bende size......................................

sağol kardeşim çok önemli bi hatırlatma olmuş.peygamber efendimizin tırnaklarımızı bile kesereken onlara benzememek için birer atladığını unutmayalım.mübarekler nasıl dikkat ederlermiş.

Sizde sağolun varolun ALLah razı olsun.
İşte biz Milli ve manevi değerlerimize böyle sahip çıkarsak Batının adetleri bir bir erir, İslam toplumu yeniden daha dinamık yeşerir.

Rabbimiz bizi muvaffak eylesin.. Selamlar ve saygılar bende size......................................

Peygamber efendimizin tirnagini nasil kestigiyle ilgili genis bilgi varmi forumda ??? Yardimci olabilirmisiniz.

Peygamber efendimizin tirnagini nasil kestigiyle ilgili genis bilgi varmi forumda ??? Yardimci olabilirmisiniz.

Değerli gönül dostlarım:

Tırnak kesme üsülü Ruhul- beyan tefsirinde şöyle ifade edilmektedir.

Persembe Öğleden sonra kesilirse Bir çok göz hastalıklarına şifa olacağı Rasülüllah efendimiz tarafindan ifade edilmiştir.Öyle ise tirnak kesme usulünü söyle tarif edebiliriz.

Eller ayaklara nisbetle daha şerefli olduğundan ellerden başlanir.Ellerdende sağ el şerefli oldugu icin sağ elden başlanir.Sağ elin şehadet parmağı şerefli olduğu için şehadet parmağından başlanir.
Bir hırıstiyan çocukBaşparmaktan başlayarak tırnaklarını Resulullah ın yanında keserken , Biz böyle keseriz demesi üzerine ,Resulullah s a v biz onlara benzememek için atlayarak şöyle sira takip etmeliyiz.

''Evvela şehadet parmagi sonra( bir parmak atlayınca gelen) yüzük parmağı sonra en orta parmak sonra küçük parmak sonra baş parmak tırnakları kesilir.

Sol ele geçilir; küçük parmaktan başlanır sıra ile atlamadan baş parmağa kadar devam edilir.

Ayaklara gelinçe Sağ ayağin küçük parmağindan sıra ile başlanir sol ayağin kücük parmağinda bitirilir.

İnşallah diyer unutulmuş sünnetleride yaşamımıza uygularız.
Herkese sihhat afiyet ve selamlar olsun............................................................................

Zaman ayirip cevap verdiginiz icin tesekkur ederim kardesim. Allah razi olsun.

Aile ve Çocuk

MollaCami.Com