Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Namaz..

Selamün Aleyküm arkadaslar,

Size bir sorum olacak..

Diyelimki ben evimde ayakkabi ile dolasiyorum.
Namaz kilacagim ve o ayakkabi ile dolastigim yere seccade sersem..
ne olur? hükmü nedir? caizmi orda namaz kilmam? yoksa namazim kabul olmazmi?

NAMAZI KAÇIRMA KORKUSU VARSA (BU EV DIŞINDA DAHA ÇOK GEÇERLİ) ASGARİ ŞARTLARLA KILINABİLİR.
FAKAT NAMAZIN FARZLARI İÇİNDE TEMİZLİK ŞARTI VARDIR.
NECASET OLMAMASI GEREK...AYAKKABININ NE KADAR TEMİZ OLACAĞI ŞÜPHELİ, KABUL OLMAZ DİYEMEYİZ HÜKÜM ALLAH'INDIR...AMA NAMAZIN SIHHATİ AÇISINDA BÜTÜN ŞARTLARINA AZAMİ ÖZEN GÖSTERMEK GEREKİR..
SELAM VE DUA İLE....

şimdi esasında önce evimizin içerisinde ayakkabı ile dolaşmak uygunmu diye sormak gerekir galiba kardeşim
acaba dışarda giydiğimiz bir ayakkabı yı evin içerisinde giymek nekadar doğru! temizlik imandandır(hs) biliyorsunuz şimdi diyebilirsinizki benim ayakkabılarım temizdir.... sokak temiz mi ? her nekadar temiz oldugunu idda etsekte sokak ta ğiydiğimiz ayakkabı temiz sayılmaz bu durumda evin içerisinde giyilemez ama sadece eve ait bir ayakkabı ise ona diyecek bir şey yok namazın 6 sı içinde 6 sı dışında olmak üzere 12 şartı var bunlarda biride necasetten taharettir
(http://kitap.ihya.org/muhtasar-ilmihal/konu-1267.htm) kişi bunu kendisi sececek eger temiz oldugu kanaati var ise (dışarıda ğiyilen nekadar temiz sayılır ?) kendi ibadetidir namaz kılabilir (seccade üzerinde ) .ama mantıklı olarak bakıldıgında dışarıda ğiyilen bir ayakkabı asla temiz sayılamaz bunu içinde evlerimizin içerisinde giyilemez sadece namaz değil temizlik olarak ta uygun görülemez kanımca ......

kusuruma bakmayin cvp gec oldu.

Bu soru bana biri sordu.
Kendi evimde asla ayakkabi ile dolasmam, temiz olsun, kirli olsun.
Sadece hükmünü merak ettim.
Bana soran arkadas'da, bende..

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com