Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Eller Niçin Yüze Sürülür ?

Eller Niçin Yüze Sürülür ?

*Ebu Davud, Tirmizi, ibni mace, ibni hibban ve Hakim peygamber efendimizden (sav) şu rivayeti tesbit etmişlerdir:

'' Allah (cc)' tan dilediğiniz vakit avuçlarınızın içi ile dua edin isteyin... Duayı bitirince de avuçlarınızla yüzünüze sürün ''

Efendimiz (sav) dua ederken ellerini kaldırdığı zaman onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi... Bunun hikmeti, Allah'ın rahmeti ellere isabet edince onu en şerefli ve ikrama en layık uzuv olan yüze de sürmenin uygun olmasıdır...

Dua ederken ellerimizi kaldırmış isek yüzümüze sürmeden indirmeyelim, ellerimiz kalkık olmadığı halde, duadan sonra elleri yüze sürmek bidattir...
( Bidat Peygamber Efendimiz in ( sav ) sünnetinde bulunmayan amellerdir ,bidatın iyisi kötüsü olmaz tüm bidatlar Peygamber Efendimiz in ( sav ) diliyle dalalettir ateştedir )

*Dua ederken başı yukarı kaldırmak doğru değildir. Allahü teâlâ mekandan münezzehtir. Bazı bid’at ehli gibi, hâşâ, Allahü teâlâyı gökte sanmak çok tehlikelidir. Buhari’nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, namaz kılarken de göğe bakmak şiddetle men edilmiştir. (El-Envar)

Kadın, dua ederken ellerini ileri uzatmaz, yüzüne karşı eğik tutar.

Alinti.

Sebebini biliyordum ama böyle kaynagini ögrenmis olmam iyi oldu.
Paylasim için tesekkür ederiz kardesim..

Ben tesekkur ederim. Paylasim sayesinde bir kez okudugumu simdi 3-5kez okuyorum guzel mi faydalimi hatali yeri varmi?diye.
Sizlerin sayesinde., sizlere gÜzel ulassin diye.
Hepinizden ALLAH razi olsun iyiki varsiniz gönul dostlari.

teşekkürler kardeşim

birde ben hocamdan duymuştum musafaha ettikten sonra yüzünüze sürmeyin elinizi ama bidatmı değilmi bilmiyorum bilen varsa açıklarsa sevinirim

teşekkürler kardeşim

Paylaşım için teşekkürler.

faidalı bir paylaşım olmuş Allah razı olsun

Allah c.c. cennetten çıkıp cehenneme gitmesini söylediğinde şeytan Rabbine binlerce sene ibadet ettiğini ve mühlet istediğini söyledi.

Allah c.c. ona kıyamet gününe kadar mühlet verdi.Şeytan da bu zamana kadar bütün insanları kandırıp saptırmaya çalışacağını söyledi. Önlerinde ,arkalarında,sağlarında ve sollarınde olacağım dedi.

Allah c.c. buna izin verdi fakat şöyle buyurdu, senin bütün takipçilerini cehenneme atacağım ve Bende kullarımın altlarından ve üstlerinden tecelli edeceğim.

İşte bu yüzden dua ederken ellerimizi havaya kaldırırız dua ederiz ve secde eden yüze süreriz ve secde ederken başımız yere bakar ve değer...............

Teşekkürler kardeşim bilgiler için.

Mühim bir konu..
Paylaşım için teşekkürler..

Bu arada;

Teşekkürler kardeşim bilgiler için.

Hoşgeldiniz tanaserdar kardeşim aramıza..

faidalı bir paylaşım olmuş Allah razı olsun

güzel bir paylaşım olmuş Allah razı olsun

sağlam bir kaynaktan dinlemiştim......."""DUA haricinde,elleri yüze sürmek bidattir..""örneğin. namaz sünnetlerini yada farzlarını kılarken.selam verince elleri yüze sürenler var.bu bidattir...diye söyledi bir hocaefendi....

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com