Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

brennerfeld

Osmanlının Avrupa serhaddindeki sınır muhafızları,ileri hucüm ve keşif gücü akıncılardır.bir başka ifadeyle de günümüzün komando birlikleri...
kendilerini cenge öyle kaptırmışlardır ki akıncı çocuklarının ne kadar yaramazlık yaparlarsa yapsınlar dövülüp azarlanmaları yasaktır.çünkü korkuyu ve çekingenliği hiç yaşamamaları lazımdır.
Akıncı olmak ise örneğin Fatih devrinin ünlü akıncısı Mihaloğlu Ali Paşa akın için Tuna’yı tam 300 kere geçmek demektir.
Akıncı olmak yalın kılıç beş-on kişiyle küffar ordusunun tam ortasına dalabilmektir.
Akıncı olmak 1529’da Osmanlı ordusu 1. Viyana kuşatmasından dönerken Akıncı beyi Kasım Voyvoda gibi olmaktır.
Kasım Voyvoda muhasara’nın kaldırılacağı günlerde Kanuni’nin savaş meclisinde bir adım ileri çıkar:
“Muhasara kaldırılırken” der, “Almanya içlerine,düşmana göz açtırmayacak bir akın yapalım.Bu akına gidenler belki geri dönmeyeceklerdir…Fakat ordumuzun ve padişahımızın selametini sağlayacaklardır.Bu işi de ben üzerime alıyorum.”
Teklif kabul görür ve Kasım Voyvoda 12.000 akıncı ile Viyana önlerinden Almanya içlerine dalarlar.Osmanlı tarihçisinin anlatımıyla:”Almanya diyarının iç illerini vurmak için can ve başı feda etmeyi reva gördü.12.000 merd-i serbaz ve mümtaz ile düşmanın bir ucundan girip,öbür ucuna daldı.”
Akıncılar,Almanya’yı hallaç pamuğu gibi atar.Ve bu arada onlar da giderek azalır.düşman yöresinin her bir yöresi birkaç şehit cenazesine ev sahipliği yapar.
Ve Kasım Voyvoda yanında kalmış bir avuç akıncı ile ta İnnsbruck’a kadar ilerler.şehrin güneyinde ki ova da onlara mezar olur.
Ve adını da onlardan alır, o gün bu gündür o yerin adı “Brennerfeld”tir.yani “AKINCI OVASI” . . .

Mollacami.net// kızılelma

Brennerfeld Akinci ovasi anlamina gelmiyor yanilmiyorsam.
Ayrica innsbruck bugün viyananin güney batisinda ve avusturya topraklarinda bir sehirdir. Yani almanyanin ic kesimleri diyemeyiz galiba.

Bana cok ilginc geldi...acaba alintiysa kaynagini paylasirmisiniz?

hatırlamıyorum ama alıntı da olsa güzel bir alıntı

Çok ilginç. BrennerFeld..

Brenner = bugün bizim cd yazıcılara verdiğimiz ad.. Fakat anlam itibari ile de akıncılara verilmiş bir ad olabilecek..

Türk akıncılarına özel ad olabilir.

Innsbruck bölgesinde türk akıncıların izleri olma ihtimali düşünüyordum. bazı kaleleri türk akıncılarına karşı yaptıkları rivayetleri de vardı..

bu yazı bu tezi savunuyor. iyi bir araştırmak gerekiyor..

Ayrıca innsbruck yolu almanya içlerinden dönüş yolu sayılabilir.

benim sadece dikkatimi çekmiş ve hoşuma gittiği için paylaşmak istedim
ne kadar doğru ne kadar yanlış bu konuda uzman bi arkadaş varsa inceleyip haber versin bize.
hep birlikte öğrenelim doğruyu yanlışı

demek ki tsk mensuplarının da kendilerin büyük görme ,gösterme ve şımarıklığı osmanlıya dayanıyor demektir..
kimi şımartırsanız onun kendini ilahlaştırmasının sorumlusu olursunuz.

Siz yani osmanliya kendini büyük gösteren simarik demek istiyorsunuz öylemi?

624 yil kesintisiz bir sekilde üc kitada atinin nallarinin izi olan bir devlete kendini büyük gösteriyor demek gercekleri görememektir. Zira büyük göstermeksizin zaten BÜYÜKTÜR.
Bu brennerfeld olayi her ne kadar ihtilafli olsada,
Yalnizca Almanyada en az üc bölgede TÜRKENFELD adinda köy ve kasaba mevcuttur.

Osmanliyi okuyup anlamaniz ümidiyle.

Bir çok almanya avusturya şehrinde türkleri anlatan yağlıboya heykel çalışmaları da var..

bunları da unutmamak lazım :)

Osmanlı Tarihi

MollaCami.Com