Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

EZELİ SIR :KADER

Dağ zirvesinden tren yoluna bakan bir adam düşünelim.Gördü ki,biri sağdan diğeri soldan,ama aynı ray üzerinde 2 tren geliyor.
Fakat aralarında engeller olduğu için birbirlerini göremiyorlar.Dağdaki kişi,bu iki aracın çarpışacağını önceden bilir.
Eğer hesap uzmanıysa ,nerede ve ne zaman çarpışacaklarını da hesap eder ve yazar.Bu iki tren yeri ve zamanı gelince çarpıştıklarında ,o adam yanlarına gelse :
"Ben sizin nerede ,ne zaman çarpışacağınızı önceden bilmiş ve yazmıştım." dese ,trendekiler "sen önceden bilip yazmasaydın,bu çarpışma olmazdı "diyebilir mi?
Soruyu başka türlü soralım:Bu çarpışma olacağı için mi adam onu bildi,yoksa adam önceden bildiği için mi trenler çarpıştı?
Cevap,"bildiği için çarpışmadı,ancak çarpışma olacağı için adam onu bildi"olacaktır.
İşte Allah’ın bilmesi de buna benzer.İnsan günahları kaderinde yazılı olduğu için işlemez.
Zaten ne yazıldığından da habersizdir.Hiç kimse "kader defterini"okumuş değildir.
Bundan dolayı,hür iradesiyle haramı seçip işleyen bir insan ,suçu kadere yükleyemez.
Suçu kadere,yani o işi önceden bilen İlahi ilme yüklemek isteyen günahkarın bunlardan ne farkı var ?
-----ALINTI-----

aro.daha önce benzer birşey duymştm ama bu açıklama çok iyi oldu.

Kader konusu biraz zorlasada güzel bir anlatim olmus.

Her§eyi bir bilen varsa, daha dikkatli düzgün olmak gerekmez mi?
Cok dua gerekmez mi?
Iyiik için çok caba gerekmez mi?
Cennet ödülü yetmez mi?
Hele sevdigine kavusmak için her§eyi feda etmeye deymez mi?
Sevdigin ne ise belli olmaz mi?
Seven sevdigine kiyar mi?

Kader nedir diye sorsalar, bilmediginden haber mi alirlar.

çok güzel açıklanmış.. rabbim bize iradei cüziyye vermiş. ve irademizi hangi yönde kullanacağımızı da önceden biliyor. Cenabı hakkın ilim sıfatı o kadar üstündür ki bunu aklımızla kavrayamasakta olduğundan şüphe duymamalıyız.

bu güzel paylaşım için teşekkürler ..

Ilginc ve aydinlatici , tesekkürler...

teşekkürler degerli selma-i pak

çok güzel açıklanmış.. rabbim bize iradei cüziyye vermiş. ve irademizi hangi yönde kullanacağımızı da önceden biliyor. Cenabı hakkın ilim sıfatı o kadar üstündür ki bunu aklımızla kavrayamasakta olduğundan şüphe duymamalıyız.

bu güzel paylaşım için teşekkürler ..

Allah irademizi en iyi bir şekilde kullanmayı nasip etsin. Ben teşekkür ederim.

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com