Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Ramazanda söz verelim mi?

Bir çok şeyi insan hayatında ertelemiştir. Ya tembelliğinden yada nefsinin galip gelişinden. Her ne olursa olsun ertelenmesi hiçte doğru olmayan şeyler vardır hayatımızda. Çok şeyler vardır aslında. Ama yazıyı fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyorum. Ertelenmesi insana hem dünya, hem ahirette sıkıntı verecek bir olay:
NAMAZ“. Şimdi, erteleme bahanelerinden bir kaçını not alalım:
1. Zamanım yok.
2. Daha gencim.
3. 5 Vakit çok.
Vs vs.

Sizinde o meşhur bahanelerden birkaçı gelmiştir aklınıza. Git işine ya bunlar bahane mi demek geliyor içimden, ama yazmıyorum nedenlerini. Çünkü hepimiz bunun az çok bilincindeyiz.
Neden Namaz, NAMAZ?

Çünkü namaza Kûran ve Sünnette davet vardır. Şimdi bir hadis-i şerif ile devam edelim:
Namaz dinin direğidir”. Kelime anlamına bakalım şimdi, „direk“, ne dir bu direk? Direk, birşeyi ayakta sapa saglam tutmada ise yarayan şeydir. Düşünün şimdi o direğin olmadığını? Düşündünüz.

Devam o zaman…
Namaz da böyledir. Direk misali, dini ayakta tutan. Yokluğunda yıkılan.
Bu sene değil birdahaki sene kılarım, yarin değil haftaya kılarım, şimdi değil sonra kılarım. Birtürlü karar veremedik!

Hiç hayatımızda şöyle bir cümle kurduk mu, bir düşünelim:
„Bugün değil yarın yemek yerim, yok yok yarın değil haftaya yerim…“
Evet mi Hayır mi? Bence kurmadık. Kimse böyle bir cümle kurmaya cesaret edemez. Nedeni belli.
Başarılmayacak hiç birşey yoktur arkadaşlar. Milyonlarca insan şuan Namaz kılmakta. Neden ben kılamayayım? Benim eksikliğim mi var? Hayır. O zaman hiç sorun olmamalı, bende başarabilirim…
Birşeyi başarmak, gerçek manada istemekten geçer. Bu başarmanın bir kaidesidir.Namazı kılamıyorsak, istek oranımıza bir göz atalım, ne kadar çok arzuluyoruz kılmayı? %100 de %100 mü?

Devam edelim..
Başarmak için bir çok engeller aşılması gerekir. Hemen aklıma şöyle bir söz geldi, çok severim: „Hiç bir zafere çicekli yollardan gidilmez“
Çok doğru değil mi?

İstersek eğer Namaz kılmayı, karşımıza çıkan her engelli aşarız. İş yerimde kılmak için yer yok, patronum müsaade vermiyor engellerini mesela…
Yeter ki isteme oranımız %100 olsun, gerisi vız gelir.
Haydi şimdi söz verelim kendimize, bu ramazan namaza başlamamıza vesile olsun.

Olsun mu? Söz mü?

Pinar

teşekkürler

Makale Köşemiz

MollaCami.Com