Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Namaz'ın nesi vardı da Yoga'nın peşine düştünüz

Namaz'ın nesi vardı da Yoga'nın peşine düştünüz
Din adamlarının dünyeviliğinden, laikçilerin mistisizminden usandım

ATILGAN BAYAR / 24.06.2009 / Akşam Gazetesi

Türkan Saylan'ın cenaze namazındaki konuşmasıyla ünlenen eski müftü Osman Özkes CHP'ye katıldı.
Sultanahmet Camii imamı Osman Nuri Bedir de CHP'ye katılmıştı.
Hiç kusura bakmasın ve elbette tümü alınmasın, ama din adamlarının bu kadar dünyevi olabilmesi canımı sıkıyor.
İster AK Parti'de yer alsınlar, ister CHP'de... Fark etmez...
Ben onlardan, bize Allah'ın mutlak iradesini anlatmalarını beklerken; onlar dünyevi iktidara aday oluyorlar...
Meğer biz onlardan, teslimiyeti öğretmelerini, manevi dünyamızı zenginleştirmelerini beklerken onlar Yaşar Nuri Öztürk gibi siyasi parti lideri, ekranların abonesi olmayı hayal ediyorlarmış.
Siyaset yapmaya hakları yok mu, derseniz.?. Var elbette.
Ama, 'eh be imam efendi,' demek geliyor içimden, 'madem gözün dünya iktidarındaydı, niye din adamlığına soyundun, sıradan bir Müslüman gibi yaşayıp, dünya nimetlerinden payına düşeni alırdın...'
İnananların dünyevilikten uzaklaşabildikleri o nadir anlarda arkasında namaza durdukları adamların, birer CHP veya AK Parti milletvekili aday adayı olabilme ihtimali var ya...
İşte o canımı sıkıyor benim.
Keza...
Laikçilerin mistisizm merakı da canımı sıkıyor.
Madem, ilahi bir güce secde etmeyi arzuluyordunuz, o zaman dedenizin kıldığı Namaz'ın nesi vardı da Yoga'nın peşine düştünüz, diye sormak istiyorum.
Madem, 10 Kasım'larda, sonbahar mevsimi olduğu için değil de, Atatürk öldüğü için 'gökyüzünün ağladığı'na iman edecektiniz...
O vakit, pozitivizm tafralanmalarını niye yaptınız, demek istiyorum.
Madem, Türkan Saylan'ın cenazesinin 19 Mayıs'a denk düşmesinde bir hikmet arayacaktınız...
Kesilmiş patlıcanda hadis arayanlara niye kızıp durdunuz bugüne kadar?
Madem 1000 kilometre öteye Reiki marifetiyle şifa yollayacaktınız...
Şifacı sahte Şeyh Abuzer Efendi'nin ne günahı vardı?
Dünyevi bir din adamı veya mistik bir laikçi olmanıza hiçbir engel yok, yok olmasına da....
Modern zamanlar sonrasının bu kadar geniş imkanları, canımı sıkıyor işte benim.

cok güzel bir yazi,

tesekkürler paylasim icin

Makale Köşemiz

MollaCami.Com