Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Insan üç seyin pesinde olmak için yaratilmistir;

ŞEY
Insan üç seyin pesinde olmak için yaratilmistir; hakikatin, hayrin, güzelligin...

Insan ruhunda bu üç seye götüren üç kabiliyet vardir; zeka, duygu, irade...

Zeka üç yerde kullanilir; kazanmada, hilede, ilimde...

Kalb, üç seyin mahfazasidir; askin, ümidin ve imanin...

Üç seyi sevmeyen ruh, ölü odalari gibi karanliktir; çocugu, Allah'i, zalimle kaviden baskasina itaati...

Üç nesneden her yerde kaçmaliyiz; yersiz siddetten, açlik birakmayan tatminden, kendimize çevrilmeyen tehditten...

Üç kisiden korkunuz; merhametsizden, müraiden, mürtekipten...

Üç musibetten uzaklasiniz; zulümden, küfürden, cehaletten...

Üç kisiye el uzatiniz; hastaya, garibe, muhitinde anlasilmayan bedbahta...

Üç türlü davranis kaba ve sahtedir; kendini belli eden sanat, nümayisçi ahlak, kendine güvenen dindarlik...

Üç sey saadetin sirridir; tevazu, kanaat ve ölümün esiginde sik sik dinlenme zevki...

Dünya üç seyle cennet olur; elden, dilden ve gönülden vermekle, affetmekle, hidayet yolunu göstermekle...

Üç kisi karanlikta kalmistir; askindan çok talakatini kullanan, imanini iddia yapan, aklin meyvasindan lezzet almayan...

Üç hakimin hükmünde hata aranmaz; kalbin, kaderin, ölümün...

Üç yerde insan kendini tanir; tövbede, zalimin kahri altinda, son nefesinde...

Hayatin manasi üç yerde hakkiyle anlasilir; ask ile birlesen ümidde, vecd ile yapilan ibadette, yeri yurdu unutturan seyahatte...

Gözyasinin üç yerde lezzetine doyulmaz; vuslatta, magfirette, merhamette...

Üç yerde insan Allah sohbetindedir; kalabaliktan incinmeyen yalnizlikta, bir ümidsizin... yanında

.......Üç hakimin hükmünde hata aranmaz; kalbin, kaderin, ölümün...

kader ve ölüme amenna da.....
kalb aslından uzaklaşınca hep hatalar çukuruna düşüyor...sonra gelsin isyanlar...gelsin feryadlar.....

emeğine sağlık güzel kardeşim...

çok güzel sağol kardeşim :)

ŞEY

Üç kisiden korkunuz; merhametsizden, müraiden, mürtekipten...

Mürtekip?

Her biri üzerinde düşünülesi gerçekler...

.......Üç hakimin hükmünde hata aranmaz; kalbin, kaderin, ölümün...

kader ve ölüme amenna da.....
kalb aslından uzaklaşınca hep hatalar çukuruna düşüyor...sonra gelsin isyanlar...gelsin feryadlar.....

emeğine sağlık güzel kardeşim...

Kalb-i selim olursa;hata aranmaz diyebilir miyiz?

Kalb-i selim olursa;hata aranmaz diyebilir miyiz?

bu kavramdan benim gönlüm uzak :)
değerlendirmem de her an halden hale giren kendi kalbimin hali için :)

bütün okuyan kardeşlerimden Alla razı olsun..

Gözyasinin üç yerde lezzetine doyulmaz; vuslatta, magfirette, merhamette...

bu kavramdan benim gönlüm uzak :)
değerlendirmem de her an halden hale giren kendi kalbimin hali için :)

Hangimizin kalbi;kalb-i selim ki!... :'( İyi ki;sizde yine bir kıpırtı var...Ya benim taş misali;hareketsiz kalbim! :'(

Rabbim,son nefesimizi, kalb-i selim sahibi olduğumuz halde vermeyi nasib eylesin ve şu ayetin kapsamı içine dahil eylesin:

Ancak Allah'a kalb-i selîm (temiz bir kalp) ile gelenler (o günde fayda bulur).
(Şuara,89)

Mürtekip;İrtikab eden, kötü iş yapan.
Rüşvet alan ve yiyen.

Buldum kardeşim araştırma...

Hangimizin kalbi;kalb-i selim ki!... :'( İyi ki;sizde yine bir kıpırtı var...Ya benim taş misali;hareketsiz kalbim! :'(

Rabbim,son nefesimizi, kalb-i selim sahibi olduğumuz halde vermeyi nasib eylesin ve şu ayetin kapsamı içine dahil eylesin:

(Şuara,89)

bazan çokkk ümitleniyorum..coşuyorum....
sonra kendi elimle ettiklerim aklıma geliyor(ve bunları hangi sınıfa koyacağımı hala kestiremedim....imtihanın neresinde) omuzlarım düşüyo...bişey yapmak istemiyorum...kendimi ettiğim tevbelerde...dualarda samimide bulamıyorum...çünkü bilerek daha dün hiç de için sızlamadan bugün yalvarıp af dilediğin Allahından hiç de utanmadan ..Onun yapma dediğini yaptın....şimdi samimiyet bunun neresinde....

(Şuara,89)

O kalp ki tertemizmiş önceleri,
O kalp pak olunca iyiymiş kendileri,
Böyle olunca çevresindekileri,
Severmiş onu sevenleri.

Zaman böyle geçermiş,
Bir vakit kalbine bir leke ilişmiş,
Önceleri bunu pek önemsememiş,
Ta ki hatasının olduğunu bilememiş.

Daha sonra anlamış zavallı kalbi hastalanmış,
Ne yapsa ne etse hep zarardaymış,
Yaptıklarından da hiç haz alamamış,
Geç de olsa anlamış temiz kalbi hastalanmış.

RıZa BeRKaN GÜLER

bazan çokkk ümitleniyorum..coşuyorum....
sonra kendi elimle ettiklerim aklıma geliyor(ve bunları hangi sınıfa koyacağımı hala kestiremedim....imtihanın neresinde) omuzlarım düşüyo...bişey yapmak istemiyorum...kendimi ettiğim tevbelerde...dualarda samimide bulamıyorum...çünkü bilerek daha dün hiç de için sızlamadan bugün yalvarıp af dilediğin Allahından hiç de utanmadan ..Onun yapma dediğini yaptın....şimdi samimiyet bunun neresinde....

ben de öyle düşünüyordum ama hocamız birgün bu soruyu sordu bizlere de ben de öyle dedim insan af dilemeyede utanıyor af diliyoruz yine unutup yapıyoruz diye, ama samimi bir şekilde tekrar af dileyecekmişim Mevlamızın rahmeti çok geniş diyimi..yeterki hatalarımızı düzelte düzelte en aza indirgemek Mevlam kusurlarımızı küsürlerimizi af etsin.. :-\

[center][font=Verdana]
Zaman böyle geçermiş,
Bir vakit kalbine [color=red]bir leke
ilişmiş,
Önceleri bunu pek önemsememiş,
Ta ki hatasının olduğunu bilememiş.

Evet o leke ise; günahtır:

Günah;kalbe işleyip, siyahlandıra siyahlandıra, ta iman nurunu çıkarıncaya kadar katılaştırıyor.( İbni Mace, Züht: 29)

Herbir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır. O günah, istiğfarla çabuk imha edilmeli...

İstiğfara devam...

Mevlana Hazretlerinin dediği gibi:

''Gel!Tevbeni bozsan da gel! Burası; ümitsizlik kapısı değildir!''

Ümitsizlik yok...:

“De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş olan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” (Zümer Sûresi,53)

vallahi ne yalan söyleyim....böle müjdeli ayetlerle...hadislerle moral buluyorum...
Allah sizden razı olsun....meymune can...mukallid kardeşim bakarsınız cennette yine bi konuyu münazara ederiz :)

vallahi ne yalan söyleyim....böle müjdeli ayetlerle...hadislerle moral buluyorum...
Allah sizden razı olsun....meymune can...mukallid kardeşim bakarsınız cennette yine bi konuyu münazara ederiz :)

cümlemizle beraber inşaallah.. :) :)

ben de öyle düşünüyordum ama hocamız birgün bu soruyu sordu bizlere de ben de öyle dedim insan af dilemeyede utanıyor af diliyoruz yine unutup yapıyoruz diye, ama samimi bir şekilde tekrar af dileyecekmişim Mevlamızın rahmeti çok geniş diyimi..yeterki hatalarımızı düzelte düzelte en aza indirgemek Mevlam kusurlarımızı küsürlerimizi af etsin.. :-\

Kesinlikle;kusurlarımızı dergah-ı İlahide itiraf edip,af dilemekten başka çaremiz yok...

Düşünün! Ahir zamanın,binlerce günahlarının hücum ettiği şu dehşetli dönemlerinde;günaha bulaşmadan bir gün geçirebiliyor muyuz? Hiç olmaz ise;kusuratımızı itiraf edip af dileyelim...

Hayatımız öyle bir hale gelmiş ki;günahlar alışkanlık haline gelmiş...Örneğin;faiz yuvası olan bankaya hemen hemen herkesin bir şekilde işi düşer...Acaba? İçimizden kaç kişi;eve döndüğünde,seccadesinin başında iken;''Ya Rabbi!Bu gün,sana harb ilan eden bir yere uğradım beni affet'' diye kusurunu itiraf eder!

Makale Köşemiz

MollaCami.Com