Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Özellikle Anne Babalar....

Geçenlerde Stephen Glenn'den ünlü bir araştırmacı bilim adamı hakkında bir öykü okudum.Bu bilim adamının tıp konusunda yeni ve çok önemli buluşları olmuştu.Bir gazete muhabiri röportaj yaparken kendisine,ortalama bir insandan nasıl olup da farklı ve yaratıcı bir insan olduğunu sormuş. Kendisini diğerlerinden ayıran özelllik neymiş ?

Bilim adamı bu soruyu "iki yaşındayken annemin yaşattığı deneyim nedeniyle" diye yanıtlamış.

Bilim adamı buz dolabından süt şişesini çıkartmaya çalışırken,şise elinden kayıp yere düşmüş ve ortalık süt gölüne dönmüş.

Annesi mutfağa geldiğinde,ona bağırmak,söylenmek ya da onu cezalandırmak yerine : "Robert,ne kadar güzel bir hata yaptın! Daha önce bu kadar güzel bir süt gölü görmemiştim. Evet,olan olmuş. Şimdi birlikte burayı temizlemeden önce biraz yerde süt oynamak ister misin?" demiş. O da eğilip oynamış yere dökülen sütle.
Birkaç dakika sonra annesi "Robert,bu tür bir şey yaptığında, bunu senin temizlemen ve her şeyi eski haline getirmen gerektiğini biliyor musun? Bunu nasıl yapmak istersin? Bir sünger mi kullanalım, yoksa bir havlu ya da bez mi? Hangisini istersin? " demiş.
Robert süngeri seçmiş ve yere dökülen sütü temizlemişler.

Daha sonra annesi "Biliyor musun, burada yaşadığımız olay senin iki minik elinle bir süt şişesini taşıyamadığın kötü bir deneyimdi. Şimdi arka bahçeye çıkalım ve şişeyi suyla doldurup, senin dolu bir şişeyi düşürmeden taşımanı sağlayalım" demiş.
Küçük çocuk şişeyi boğazından iki eliyle tutarsa, düşürmeden taşıyabileceğini öğrenmiş.

Yapılan hataların yeni birşeyler öğrenmek için güzel fırsatlar olduğunu anlamış. İşte bilimsel arastırmalardaki deneyler de bu temele dayanır zaten.

Bir deney başarısız olsa bile, o deneyden çok değerli bilgiler elde edilir.

Jack Canfield

"Çocuklar Ne İster" Yazar : Canten Kaya-Selim Uzunoğlu

ne kadar güzel bir paylaşım emeğine sağlık maide ;)

malesef okadar sabirli olamiyoruz :-\

paylastigin icin tesk

çok güzel aslın da bazı anne ve babalar böyle çocuklara bağırıyolar. yazıktır. çocuk çocuk olması iğtibari ile yaramazlık hata v.s şeyler yapar. ve bir yazıcı gibidir. adetaa anne ve babayı yazar çıkarır. çocukları olanlar onların hatalarında bağırmak yerine sussalar çocuk hatayı anlayacaktır. bunlar talebe içinde geçerlidir.

hep okuyoruz bu tür yazıları,

etkileniyoruz,

yanlış yapıyoruz diyoruz,

ama sonuç aynı yine tekrar ediyoruz sabırsızlığımızı,

Efendimizin bir hadisini okumuştum,diyor ki;

''çocuklarınıza büyük insan muamelesi yapınız''

bir düşünün ciltler dolusu yazı yazılabilir üstüne değil mi?...

Rica ederim kardeşim, sağolun
Umarım bir hata yaptıklarında aklımıza bu ve bu türk yazılar gelir ve ona göre tepki gösteririz(Göstermeye çalışırız) :)

:)
Cocuklara merhametle davranmamiz gerektigine katiliyorum, hele de maddi kayiba neden olmus bir yaramazlik yüzünden kesinlikle cocuklara sert davranmamayi destekleyenlerdenim her zaman.....
Ama yasina göre de görgü ve ahlak kurallarini ilk basta kendimiz örnek olarak ve sonrada hic bikmadan usanmadan anlatarak onlara ögretmemiz gerekir diye düsünüyorum ....

Bu yazidaki anneye gelince .... Süt düküldü diye kesinlikle bende kizmazdim, amaaa
olayi bir deney haline getirecek kadar da zamanim yok dogrusu.....

Emeginize saglik, paylasim icin tesekkürler.....

:)ALLAH BUTUN ANNELERE OYLE SABIR VERSIN

:)ALLAH BUTUN ANNELERE OYLE SABIR VERSIN

AMİİİİİNNNNNNNNNN....

sabirli degiliz amaaa,bu güzel dersi ögrendikten sonra gayret ederz insellah,tesekkürler...

Bir süt döküldü diye kizilmaz tabikide.. Siddet göre çocuk ilerde kendiside siddet uygular..

Bugün ailesine, esine, çoluk çoguguna iskence eden babalari, evladini terk edip giden analari'da zamaninda bir anne ve baba büyüttü..
Ve bizde büyütecegiz Cenab-i Hakk nasip kismet ederse.. Hz. Allah cümlemize hayirli nesiller versin..

Güzel paylasim tesekkürler..

Aile ve Çocuk

MollaCami.Com