Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

soru

yine bize sorulan bir soru cevabını bilmiyordum ve hiç de duymamışdım. onun için cevaplamadım araştırayım bilen kardeşlerimiz vardır bulursam söylerim dedim .

soru şu : adam diyo ki ben sakal keserken her işim de olduğu gibi besmele çekiyorum. geçen tv da duydum ki bir kişi kesinlikle sakalını keserken besmele çekilmez günaha girilir dedi, diyor. acaba hüküm nedir ?

Sakalını kesen kimse eğer sünnet üzere kesmiyorsa ona 'Sıhhatler olsun' demek yerine 'Kolay gelsin' denilir.(99 Mesele-i Mühimme)

Sakal hakkında bildiğim böyle bir ayrıntı var..Acaba tv de söylenen de bumuydu?

hayır kardeşim. yani mesela şimdi adam sakalını kesecek. sakal kesmek bir işdir diyor. ve ben de evvela besmele çekiyorum diyor. tv de diyen adam diyoki dedi sakal keserken besmele çekilmez günaha girersin dedi diyor. ben tv de bakmadım ama ondan duydum

Osmanlida Yasanmis bir hadise ile cevap verelim

Kanuni Sultan Suleyman Han in cok sevdigi bir agac varmis.Ama zaman sonra bir hayli kalabalik karinca surusu basmis agaci.Sultan Suleyman Ebu Suud Efendiden -donemin Seyhul Islami ve Buyuk Ehli Sunnet Alimi- buna bir fetva istemis ve soyle demis.

Ger Dirahti sarinca karinca
Gunah olurmu karincayi kirinca

Mana: Eger agaci karincalar sararsa onlari oldurmek gunahmidir.

Fetva soyledir:

Yarin Hakkin huzuruna varinca
Suleymandan Hakkini alir karinca

Tabi bu agac ile alaklidir.Evi bastiklarinda ise fazla eziyet vermeden su gibi seylerle kovulmasina cevaz verilmistir.

Besmele ile alakli olarak da

Sakal ve Biyik sunnetir ve buna boylece inanmak lazimdir. Ne varki gunumuz musluman larinin bir cogunda birak sakali biyik bile yoktur. Ve bazilari hergun bazilari da mutat zamanlarda sakal ve biyiklarini keserler ve bazilari aliskanliktan dolayi besmele cekerler. Yukarida ki konuya binaen burada da Besmele cekmek yanlistir.Cunku sunnet olan birseyi terk mevzudur. Buyuklerimizin bize soyle ogretmislerdir.Bazi durumlardan dolayi sakal birakamiyoruz. Ama biyik larinizi kazimayiniz.Sakallarinizi kazirken ise sol taraftan ve" Estragrifullah el azIm ve etubu ileyk " diyerek baslayiniz.Insallah bilmeyen kardeslerimiz bundan sonra boyle yapar ve bizde vesile olmus oluruz...Vesselam (mollacami.com/ücharfbeşnokta)

allah razı olsun efendim aydınlattığınız için.

Yukarida ki konuya binaen burada da Besmele cekmek yanlistir.Cunku sunnet olan birseyi terk mevzudur.

O zaman bıyık kesen berberler hata yapıyorlar. Hatta bunu mekruh işlemek de diyebiliriz. Bu durumda da biriken mekruhlar günahkar olmasına sebebiyet verir.

Diye bir düşünceye varırsak peki?

bence yapmıyolardır çünkü berberin ne suçu var kardeşim

O halde yaptığını bir iş olarak görüp besmele çekmesinin de bir mahzuru olmasa gerek ::)

allah allah soru karışmış burda berberin alakası yok şahıs adına demişdim

Tamam şahıs kesiyor olsun, çok büyük fark yok ki. Ben verilen misale binaen berber dedim.

bence demem yanlış olur,lakin hiç bir hocamızdanda besmele çekmeyin diye birşey duymadım.her işin başı besmele olmalı acizane..

üçharfbeşnokta gibi biliyorum ve ifadeleri kalbende bana daha yatkın geliyor.

üçharfbeşnokta gibi biliyorum ve ifadeleri kalbende bana daha yatkın geliyor.

Evet kardeşim...
bence demem yanlış olur,lakin hiç bir hocamızdanda besmele çekmeyin diye birşey duymadım.her işin başı besmele olmalı

Hepimizin bildiği gibi sakal uzatmak sünnettir. Gel gör ki, bazı kişiler o sünnet olana bir şeyi kesiliyor gibi (mana çıkartırlar) vede besmele ile başalnılıyor, sorusundan kaçmak için diyebiliriz...Evet bende bir aralar duymuştum şu sakalımı keserken içim gidiyor ama ne edebilirizki zaman ve zemin, şartlar ortm onu gerektiriyor...
Halbu ki o bilmezki o sünneti işlemeyip öbür tarafda hudutsuzca sevap kazandığını...
Neyse üzerinde fazla durmayalım, paylaşıma ve paylaşmaya devam...

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com