Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Bunamamak için örgü örün!

Bunamamak için örgü örün!

Yeni bir araştırma, örgü örmek, kitap okumak gibi hobilerin bunamayı geciktirebileceğini ortaya koydu.

Örgü örmek bunama başlangıcını geciktirebilir fakat fazla televizyon hafıza kaybı gibi sorunlar yaratıyor.
BBC'nin internet sitesindeki habere göre Minnesota'daki Mayo Clinic hastanesinden araştırmacılar, hobilerin bunama başlangıcını geciktirdiğini, ancak televizyon karşısında vakit geçirmenin hafıza kaybı gibi sorunlar yarattığını belirledi.

Araştırmada, 70 ila 89 yaşlarında, hatırlama sorunu yaşayan yaklaşık 200 kişi, bu sorunu yaşamayan bir grupla karşılaştırıldı. Araştırmacılar, katılımcılara son bir yıl içinde günlük faaliyetleri ve 50 ile 65 yaş arasında zihinsel olarak ne kadar aktif oldukları hakkında sorular sordu.

Orta yaşta okuyan, oyun oynayan veya dikiş dikmek, örgü örmek gibi el sanatı ile uğraşanlarda hafıza kaybı riskinin yüzde 40 oranında azaldığı belirlendi. İlerleyen yaşlarda ise aynı faaliyetlerin bu riski yüzde 30 ila yüzde 50 oranında azalttığı sonucuna varıldı.

Araştırmada ayrıca günde 7 saatten az televizyon seyredenlerin, ekran karşısında daha fazla oturanlardan yüzde 50 oranında daha az hafıza kaybına uğradığı sonucuna varıldı.

Alzheimer Derneği yetkilisi Sarah Day ise gelecek 10 yılda bir milyon insanın bunama yaşayacağını, dolayısıyla bunamayı önlemenin yollarını bulmanın çok önemli olduğuna dikkati çekti. Day, ''Beyninize egzersiz yaptırmak için yap-boz yapmak, bulmaca çözmek, hatta yeni bir dil öğrenmek eğlenceli olabilir'' diye konuştu.

[right]güncel.net[/right]

Desene bende erken bunama olacak. :D

Kitap okuyoruz, bulmaca da çözüyoruz belki ordan bir nebzede olsa bunama sorunu yaşamam. :))

Paylaşım için teşekkürler Kardelen...

Artık örgü, tentene, incik, cincik ne bulursan al eline bir an önce hobi adı altında uğraşmaya başla, yoksa kötü son :P

Kitaplar özellikle bulmacalar gerçekten faydalı. Ama demek ki tek başlarına yetmiyorlar :D :P

İlgin için ben teşekkür ederim Firdevs...

Yok, yok yeter. ::)

Uğraşamam örgüyle, tenteneyle bilmemneyle. Daha möhüm işlerim var. :D

Demek ki benim bunamam (Allah cümlemizi korusun) gecikecek...Zira bu sene bir hobi merakıdır sardı beni.. :D

Yine de ben ille de kitap diyenlerdenim :)

Haber için teşekkürler kardeşim,sayende güncel konulardan haberdar oluyoruz...

en iyisi kitap okumak galiba hem meşgale hem bilgi
teşekkürler paylaşım için..

Haber için teşekkürler kardeşim,sayende güncel konulardan haberdar oluyoruz...

İlgi ile takip ettiğiniz için ben teşekkür ederim. Bunu duyduğuma çok sevindim inanın.

Yine de hobileri ihmal etmeyiniz, daha genç kalırsınız ona göre :D

Şaka bir yana. Eskilerimiz babaanneler, anneanneler ellerinde örgüydü, danteldi, patikti, çetikti derken kendilerine göre bir meşgale buldukları için çabucak bunamıyor, aksine daha dinç, daha akıllı, daha zeki oluyorlardı. Varmış bir hikmet ne dersiniz? :)

Evet haklısın kardeşim,iş güç,hayat gailesi bir tarafa hiç boş durmazlardı ve semeresini almışlardı...

Şimdi aklıma geldi,pc başında saatlerce oturanlar için de bunama riski yüksek mi ki? :D

Şimdi aklıma geldi,pc başında saatlerce oturanlar için de bunama riski yüksek mi ki? :D

Bunama riskini bilmiyorum ama 'deli' damgasını alacakları muhakkak.
Şimdi neden diyeceksiniz, hemen açıklayayım;

Misal, ben şu an bu muhteşem yorumlara gülüyorum, pc başında kendi kendine gülen birisine 'deli' denmezde ne denir :D

Eh gecenin bir vakti kendi kendine gülenlere deli dense yeridir.Desenize Kardelen kardeşim durumumuz vehamet arzediyor...Ne diyelim o zaman:Rabb'im encamımızı hayreylesin... :D

Desenize Kardelen kardeşim durumumuz vehamet arzediyor...

Kesinlikle :-\ :D

Ne diyelim o zaman:Rabb'im encamımızı hayreylesin...

Amin, Ahuzar kardeşim :)

:D :D :D ilginçti teşekkürler kardelen ;)

Hem de çok ilginç :D
İlginize ben teşekkür ederim sevgili Hadi gülümse ;)

ben çok amaçlıyım valla,dikiştende anlarım,kendim diker kendim giyerim,çantalarımı kendim tasarlarım,yeni yaptıgıma bayılıyolar,eski evrak dosyasından yaptım,takıda yaparım,kuaförlügümde var,resimde yaparım,kendi çapımda şiirde yazarım,dekorasyondanda anlarım,tasarımda var.yani çok amaçlı işte...ben hiç yaşlanmam o zamn desenize. :D :D :D

Haklisiniz arkadaslar insan uretici olmali,kendini yetistirmeli(aynen leyya gibi)

Fatima validemizde elinde ip egirir,ayaginda cocugunu sallar,diliyle tesbih okur,kalbi ilede Allahi zikredermis...hepsini bir arada yapabiliyorsak ne kadar guzel

Ayrica insanin yasi ne olursa olsun Kurani Kerim okursa asla bulamaz..

tesekkurler :)

oooooooooooo sılamız gelmilş efenim.nerelerdesiniz siz ya..özlettiniz kendinizi.kayboldunuz göremez olduk sizleri yawss.özletmeyin bu kaaaa kendiniziii.... :P :P :P

Güncel Haberler

MollaCami.Com