Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Çay Kaşığının Dili :)

Tıpkı beden dili gibi ‘çay kaşığının da dili’ varmış.

-Çay kaşığını bardağın üzerine koymanın “daha içmeyecem, kafi” anlamına geldiğini hemen hemen herkes bilir. Ancak, bu hareketin ilk bardaktan hemen sonra yapılması “Bulaşık suyu gibi olmuş çok afedersin! Naaapmamı bekliyordun?” ifadesidir.

- Çay kaşığıyla dipte savrulan yaprakları ve erimeye çalışan şekeri uzuun süre analiz etmek, demleyene “yediğime içtiğime dikkat ederim, süzgeç kullan rica ederim” demektir.

- Çay içici, çayını karıştırdıktan sonra bir eliyle çayını yudumlarken diğer elinde çay kaşığını dikey tutuyorsa (hele hele de bacak bacak üstündeyse) “hararetli tartışırım, sakin göründüğüme bakma, çifkefin biriyim” mesajı vermek istiyordur.

- İçicinin çay kaşığını diğer kişinin kafasına ‘tıng, tıng, tong’ diye vurması; “değiştir bu kafayı!” demektir...

- Şekerler son atomuna kadar erimiş ve fakat kaşık hâlâ bardakta Japon ezgiler üretmeyi sürdürüyorsa, çay içici “düşünüyorum, muhakeme ediyorum. birazdan beyan edeceğim” demektedir.

- Çay kaşığı, çay tabağındaki alışılmış yerinin dışında, masa üzerine yüzüstü bırakılmışsa; ‘beni rahatsız etmeyin dışarıya kapattım kendimi’, sırtüstü bırakılmışsa; ‘muhabbetin tiryakisiyim, gelin tanış olalım’a ilaveten ‘kartlarımı açık oynarım‘ mesajı verilmektedir.

- Çay kaşığını boş bardak içine sertçe gürültü yapacak şekilde bırakmak “yav iki saattir bardağım boş, bi doldurup getirsenize şunu” demektir. Eğer bu hareket bir tartışma esnasında gerçekleşiyorsa “uzatma kes!” veya “ Allaah... tut şu ceketimi” mealindedir ki ikisi de tehlikelidir...

-Halime Gürbüz'ün Türkiye Gazetesi'ndeki "İki çay çek 3" adlı yazısından alıntı-

eyvaah ben hiç dikkat etmeden bırakıveririm tepsiye kaşığı(şekersiz içtiğim için) ;D
bundan sonra daha dikkat edeyim bari ;D ;D ;D
ellerine sağlık fatihan kardeşim ;)

enteresan dikkat etmek lazımmış demekki :-\

gülümsedik vallahi...
her ne kadar şekersiz içsekte.... ;) ;)

İçicinin çay kaşığını diğer kişinin kafasına ‘tıng, tıng, tong’ diye vurması; “değiştir bu kafayı!” demektir...

;D ;D ;D

Teşekürler kardeşim...

Mantıklı açıklamalar.

Yalnız hatırladığım kadarıyla "çay içmek istemiyorum" ifadesini çay kaşığını bardağın üzerine koyarak belirtmenin bizim örf ve adetlerimize uygun olmadığını duymuştum. Ayıp karşılandığı da söyleniyor. Burada da benzer bir açıklama yapılmış ama 2. ve 3. bardaklar için olumlu olabileceği düşünülebilir. Siz yine de çay kaşığını bardağın üzerine koymayın "çok güzel olmuş, elinize sağlık, bu kadar yeterli" ve benzeri açıklamalar daha doğru olur derim :)

Sonra sağ elimle bardağı tutarken sol elimle çay kaşığını dik tutarım bazen. Hatta düşünüyorum da karşımdakine açıklamayı arzu ettiğim bir konu varsa kesin böyle yapıyorum. Tecrübe ile sabip dermişim :P

Çok güzel bir yazı, paylaşım için teşekkürler. Ben devamını da okumak istiyorum doğrusu ::)

vay be neler varmış. biyaşımıza daha girdik..yaşlandık ama duymamıştık bu konuları..eline saglık..

Çay kaşığını boş bardak içine sertçe gürültü yapacak şekilde bırakmak “yav iki saattir bardağım boş, bi doldurup getirsenize şunu” demektir. Eğer bu hareket bir tartışma esnasında gerçekleşiyorsa “uzatma kes!” veya “ Allaah... tut şu ceketimi” mealindedir ki ikisi de tehlikelidir... bana uyar :)

Çok hoş ve ilginçti,teşekkürler kardeşim :)

çay kaşığının dili çok uzunmuş en iyisi şekersiz içmek :)

çay kaşığının dili çok uzunmuş en iyisi şekersiz içmek :)

janvese katılıyorum ve aynı zamanda yaklaşık 18 senedir kaşık kullanmıyorum çayımı içerken ,

çünkü şekersiz içiyorum! ;)

bir fıkra geldi aklıma,

kadının biri misafirlikte çay içiyor ama bir taraftan da ayıp olur bu kaçıncıyı içtim deyip kaşığı çekiyor bardağın üzerine,

gelzaman git zaman evin kızının dünürcülerinin arasında bu kadıncağız da var,

çay içilecek,

işgüzarlık yapacak ya ,

ha pu evin kizi varya ,

pek sikidur elu,diyor,

nerden biliyorsun diyorlar,

pi keresunde bardağumu kapattum pi kere sormadi pi daha içermusun diye!

iyide kapatmışın bardağı diyorlar ,

kadın durur mu,

ha könli olsaydı kaşuğun aracuğundan da tökerdi daa ,diyor....

:D :D

Doğru ama yinede sorulmalı misafire...

Annem derdiki;
fakiri sofraya davet ederken bir kez davet etmen yeterli ama zengini iki kez davet etmen gerekli...

Değerli anneciğimin neden böyle söylediğide cepninin anlattığı hikaye timsali :)

Ilginc....
Ama ben sekersiz ictigimden, benim bardagima kasik zaten konmazki....
En azindan tanidigim insanlar koymazlar....
Ben nasil ifade edecegim duygularimi????? ;D

ne kadar çok şekersiz içen varmış : ) yakında şekerli içen kalmayacak çaylar verildikten sonra bir kaç kaşık isteyenlere dağıtılacak nerdeyse : ) çok da iyi olacak.. böylece başınızda şeker alsın diye iki saattir şekerliği tutan kişiyi epey sonra farkettiğimizde "almıyorum" demek, veya uzaklardan kalabalığın içinden size şeker uzatabilmek için çırpınan ev sahibinin yüzüne acıyarak bakmak, çayı alırken kaşığı tepsiye bırakmakla bırakmama arasında kalıp, bıraktığımızda gümüş tepsiyi de çay lekesi yaptık diye düşünmek, bırakmadiğımızda bütün gece hiç işinize yaramayan kaşıkla uğraşmak zorunda kalmayacağız : )

ne kadar çok şekersiz içen varmış : ) yakında şekerli içen kalmayacak çaylar verildikten sonra bir kaç kaşık isteyenlere dağıtılacak nerdeyse : ) çok da iyi olacak.. böylece başınızda şeker alsın diye iki saattir şekerliği tutan kişiyi epey sonra farkettiğimizde "almıyorum" demek, veya uzaklardan kalabalığın içinden size şeker uzatabilmek için çırpınan ev sahibinin yüzüne acıyarak bakmak, çayı alırken kaşığı tepsiye bırakmakla bırakmama arasında kalıp, bıraktığımızda gümüş tepsiyi de çay lekesi yaptık diye düşünmek, bırakmadiğımızda bütün gece hiç işinize yaramayan kaşıkla uğraşmak zorunda kalmayacağız : )

:D :D :D :D

Seni çok bezgin gördüm Janwes. Şekersiz çay içenlerin arasına birde beni koy. ;D

İlginç Komik Resim ve Yazılar

MollaCami.Com