Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İBADETİN SEVABINI BAĞIŞLAMAK......

Bir kimse yaptığı ibadetin (kendisi için niyet etmiş olsa bile )sevabını bağışlayabilir.
Bütün ibadetler NAMAZ ORUÇ SADAKA KURAN OKUMAK ZİKİR ETMEK TAVAF ETMEK HACC VE UMRE YAPMAK PEYGAMBERLERİN ŞEHİTLERİN EVLİYANIN VE SALİHLERİN KABİRLERİNİ ZİYARET ETMEK ÖLÜYÜ KEFENLEMEK VESAİR İŞLENEN BÜTÜN HAYIRLARIN SEVABINI BİR BAŞKA KİMSEYE HEDİYE EDEBİLİR.Ehli sünnet vel cemaat inancına göre sevabı ona ulaşır.
Nafile bir ibadet hediye etmek isteyenin , erkek kadın mi'minler için niyet etmesi efdaldir , daha makbuldür. Çünki bu hediye onlara ( ecrinden eksilmeden ) hiç noksansız ulaşır ve ayrıca hediye edene de onla rın sayısınca sevap verilir.
Bir hadis-i şerif te " Bir kimse kabristana uğrar da on bir defa İhlas Suresin'ni (Kul huvallahü ehad.. ) okur ve sevabını ölülere bağışlarsa , kendisine ölülerin sayısınca sevap verilir . " buyrulmuştur.
Hz. Enes ( r.a ) Resullullah Efendimiz 'e ( s.a.v. ) : "Ya Resullullah ! Biz ölülerimiz namına sadaka veriyoruz. Onlar namına hacdediyor , duada bulunuyoruz . Acaba bu onlara vasıl oluyor ( ulaşıyor ) mu ? " diye sormuş. Resullullah ( s.a.v. ) "Evet , onlara vasıl olur ve onlar bundan , sizden birnize bir tabak hediye geldiği zaman nasıl sevinirse öyle sevinirler . " buyurmuştur.
Diğer bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz ( s.a.v. ) ," Ölülerinize Yasin okuyun ! " buyurmuştur.
Kuran-ı Kerim ' de ana babaya dua edilmesi emir buyrulmuş , meleklerin müminlere istiğfar ettikleri haber verilmiştir ki bunlar fayda hasıl olduğunu göstermektedir.
Resullullah ( s.a.v. ) birini kendisi , diğer ümmeti adına olmak üzere iki alaca koç kurban etmiştir.
Yani sevabını ümmetine bağışalmıştır. Resullullah ( s.a.v. ) böylece bir insanın amelinin başkasına fayda vereceğini öğretmiş oluyordu . Ona tabi olmak ise en sağlam kulpa sarılmaktır.

Fazilet takvimi...

emeğine sağlık kardeşim...

Allah razı olsun kardeşim...Rabbim ,arkamızdan hayır dua edecek gerçek dostlar nasip buyursun...

Emeğine sağlık kardeşim...Başlık olarak baktığımızda.....
Bunu okudum ama nerden okudum diyorum, İşte kaynağın neticesi, keşke herkes kaynak yazsa...

Emeğine sağlık Gülsena

Uzun zaman önce duymuş olduğum bu konuyu yazılı olarak bulunca sizlerle paylaşmak istedim.Allah hepinizden razı ve memnun olsun......

teşekkürler.

Emeğine sağlık Gülsena

Bu kıymetli hatırlatma için teşekkür ederiz kardeşim....

İnş özellikle cuma günlerini unutmayalım...

Allah razı olsun.

Allah sizlerdende razı olsun....

Allah razı olsun kardeşim...Rabbim ,arkamızdan hayır dua edecek gerçek dostlar nasip buyursun...

Amin .İnşaallah....

emeğine sağlık kardeşim...

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com