Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Erkekler we kupe..

Ya arkadaslar! Sizce erkekler kupe takabilir mi?. Bi hukmu war mi?.

küpe gibi diğer takı türlerinin hepsi zinettir...zinnette kadına mahsus bir süs olduğu için erkeğe haram...ben böle olduğunu biliyorum :)

o vakit yüzük içinde aynı şey geçerli olmaz mı hani haram demek ne derce sağlık lı?

Tuba cevabin icin tesekkurler ama sadece bir kiyasla buna haram demen biraz eksik olmaz mi?yani haram demek icin bir delilin var mi?.

Peki hukmu ne o zaman ekmel?.

o vakit yüzük içinde aynı şey geçerli olmaz mı hani haram demek ne derce sağlık lı?

erkek sadece gümüş yüzük takabiliyor..onunda belli kuralları var zaten...ayrıca sadece küpe için söylememiştim...bütün takılar...bununla ilgili hadis i şerif vardı bulabilirsem onuda paylaşmaya çalışırım...benim bildiğim bunlar...daha fazlasınıda buradaki büyüklerim açıklar :)...teşekkür ederim

kardeşlerim erkeklerin küpe takması emredilseymiş ozamandan bu zamana kadar belli olurdu.
ama bizler babalarımızdan yada başka bir büyüklerimizden erkeklerde küpe takar diye bişey duymadık yani bildiginiz gibi şimdinin gençleri bay bayan ayırt etmiyor hepside giyim olsun takı olsun hepsini yapıyorlar ve bayanlarda dil çene burun gibi daha bir çok alana küpe takıyorlar. bence çok saçma ve çok abartıcı bir deyim ve erkeklerde aynısını yapıyorlar burun v.s takıyorlar. heves olsa gerek yada merak şimdiki gençlikde helalden önce haram önde gidiyor. ne diyem allah akıl fikir versin bence yorumum

Kadınlar küpe takmak için kulaklarını deldiriyorlar. Bu, Allah'ın (c.c.) yaratışını (fıtratı) bozmak değil midir?

Fıkıh kitaplarımızda; "kadınların ve kız çocuklarının kulaklarını deldirmelerinde bir ‚beis yoktur, denilmektedir. Delil olarak da şunlar ileri sürülmüştür:

Rasulüllah (s.a.s) devrinde bu yapılıyordu ve buna karşı çıkılmadı.( Nemenkânî, el-Fethurrahmânî, N/190 (Zâhiriyye, Hindiyye ve Kübra'dan))
Allah (c.c) küçük büyük ayırımı yapmadan kadınların zînet kullanmalarına müsâade etmiştir. (bk. K. Nûr (24) 31)
Kulak da, bidâyet' ten beri zînet yerlerinden biri, olarak görülmüştür.( bk. Hindiyye V/289; Mebsût X/149)

Binaenaleyh kulağın delinmesi, süslenme hakkını kullanabilmesi için kadının maslahatına olan birşeydir.( Ibn Kayyim, Tuhfe 170)
Rasûlüllah zamanında birbirlerine kocalarını vasfeden kadınlar olayı vardır.Onlardan Ümmü Zer, kendi kocasının anlattığı cümlelerinden birinde de, "kulaklarımı şıngır şıngır takılarla doldurdu." demektedir. Kocalarını onların böyle vasfetmelerini Âişe vâlidemiz Rasûlüllah'a aktarınca o; "Ümmü Zer'e göre Ebû Zer (onun kocası) nasılsa ben de sana göre öyleyim." buyurmuştur. (Buhârî, nikâh 82; Müslim, fedâilü's-sahâbe 92)
Bu, kadının kulaklarını küpeyle süslemenin cevabını anlatır. O da elbette kulağın delinmesine muhtaçtır. Kezâ Buhârî ve Müslim'deki bir rivâyete göre Rasûlüllah kadınları sadaka vermeye teşvik edince onlar, kulaklarındaki küpelere kadar vermişlerdir. Bu da o zamanki sahâbe kadınlarının küpeli olduğunu göstermektedir.(Ibn Kayyim, age.170)
Binaenaleyh, kadınların küpe takmak için kulaklarını deldirmelerinde bir beis görülmemiştir. Hüküm budur.
[color=purple]Oğlan =Erkek
çocuklarında böyle bir maslahat olmadığı için onların kulaklarını deldirmeyi kimse câiz görmemiştir.
Ama birisi çıkıp şöyle derse onu da bütün bütün haksız görmemek gerekir: Bütün bu deliller, direkt olarak (ibaresi ile) küpe için kulağın delinebileceğini değil, zinet olarak küpenin kullanılabile ceğini gösterirler.//Alıntı= fikih.ihya.org//

Hal bu iken dolayısıyla erkeklerin küpe takması caiz değildir...
[/color]

saç uzatan erkekler,küpe takan erkekler,falan filan....arkadaşlar.ilim okumamış bir müslümana.SALİH amel eden DİN büyükleri Örnektirler ....KURANI KERİMİ, yada hadisi şeriflerden mana çıkaramayan kişiler,saflarında namaz kıldıran İMAMALARA bakarlar..varmı küpeli bir din adamı.?..ehli sünnet dışı yada beğenmediğimiz tv lerden tanıdığımız,din adamlarında bile görmek mümkin değilken...harammıydı ,helalmıydı,tartışmak yersiz...neticede bize örnek DİN büyüklerimizin yapmadığı bir hareket..YAPILAMAZ.KABULLENİLEMEZ...acizane

bilincsiz ellerde ve cok sayida delik acma isi akupunktur noktalarina zarar verdigi icin önerilmemektedir.
erkekler için ülkemizde gay'lik ile eş değer tutulan bir eylemdir.
ayrıca piercing ve dövme gibi bağımlılık yapar yaptırdıkça yaptırasınız gelir.

Allah Rasulu buyurduki ki " erkekler ; kendinizi bayanlardan ayırınız onların yaptığını yapmayınız onlara helal olan ziynet eşyaları size haram kılınmıştır " tirmizi

o zaman şimdi bir erkek saçını uzatır küpe takarsa kadından ne farkı kalıyo.
zaten artık kıyafetlerde de fark yok.

Selamun aleykum,

Allah-u Teala Erkeklerin kadinlara kadinlari erkeklere benzemelerini haram kiliyor. Yuzuk her iki cins icin gecerli olan bir takidir, ama kupe ise kadinlara has olan bir zinettir. Ve birde erkeklerin kupe takmalari tamamen BATI HADARAT'indan kanynaklanmaktadir. Hadarat ile alakali olan herseye dikkat etmek lazim.

Selam ve saygilarimla,

Arkadaşlar hangi hocadan duyduğumu hatırlamıyorum :-\ ama erkeğin küpe takmasını doğru bulmuyor tabi dinimizce ama deldirmenin göze faydası olduğunu söylemişti merak ettim acaba aslı varmı yada bu konu hakkında bilgisi olan.
Birde ben kızımın kulaklarını deldirmedim yani gerek duymadım belkide canı acıyacak diye kıyamadım büyüyünce kendisi deldirirse deldirir ama kayınvaldemde sürekli deldir kadın küpesiz olmaz falan diyor bu nederece doğru gerci bunun cevabını üçharfbeşnokta kardeşimiz vermiş.
Benimde kulaklarımın delik olmasına rağmen küpe takamamak gibi bir sıkıntım var :-\ bunun abdest alırken bir zararı varmı kulaklarım delik diye küpe takmak zorundamıyım küçükken deldirmişler bense bu konuda mağdurum.Yani küpe takmayı sevmiyorum. :-\

Kadınlar küpe takmak için kulaklarını deldiriyorlar. Bu, Allah'ın (c.c.) yaratışını (fıtratı) bozmak değil midir?

Fıkıh kitaplarımızda; "kadınların ve kız çocuklarının kulaklarını deldirmelerinde bir ‚beis yoktur, denilmektedir. Delil olarak da şunlar ileri sürülmüştür:

Rasulüllah (s.a.s) devrinde bu yapılıyordu ve buna karşı çıkılmadı.( Nemenkânî, el-Fethurrahmânî, N/190 (Zâhiriyye, Hindiyye ve Kübra'dan))
Allah (c.c) küçük büyük ayırımı yapmadan kadınların zînet kullanmalarına müsâade etmiştir. (bk. K. Nûr (24) 31)
Kulak da, bidâyet' ten beri zînet yerlerinden biri, olarak görülmüştür.( bk. Hindiyye V/289; Mebsût X/149)

Binaenaleyh kulağın delinmesi, süslenme hakkını kullanabilmesi için kadının maslahatına olan birşeydir.( Ibn Kayyim, Tuhfe 170)
Rasûlüllah zamanında birbirlerine kocalarını vasfeden kadınlar olayı vardır.Onlardan Ümmü Zer, kendi kocasının anlattığı cümlelerinden birinde de, "kulaklarımı şıngır şıngır takılarla doldurdu." demektedir. Kocalarını onların böyle vasfetmelerini Âişe vâlidemiz Rasûlüllah'a aktarınca o; "Ümmü Zer'e göre Ebû Zer (onun kocası) nasılsa ben de sana göre öyleyim." buyurmuştur. (Buhârî, nikâh 82; Müslim, fedâilü's-sahâbe 92)
Bu, kadının kulaklarını küpeyle süslemenin cevabını anlatır. O da elbette kulağın delinmesine muhtaçtır. Kezâ Buhârî ve Müslim'deki bir rivâyete göre Rasûlüllah kadınları sadaka vermeye teşvik edince onlar, kulaklarındaki küpelere kadar vermişlerdir. Bu da o zamanki sahâbe kadınlarının küpeli olduğunu göstermektedir.(Ibn Kayyim, age.170)
Binaenaleyh, kadınların küpe takmak için kulaklarını deldirmelerinde bir beis görülmemiştir. Hüküm budur.
[color=purple]Oğlan =Erkek
çocuklarında böyle bir maslahat olmadığı için onların kulaklarını deldirmeyi kimse câiz görmemiştir.
Ama birisi çıkıp şöyle derse onu da bütün bütün haksız görmemek gerekir: Bütün bu deliller, direkt olarak (ibaresi ile) küpe için kulağın delinebileceğini değil, zinet olarak küpenin kullanılabile ceğini gösterirler.//Alıntı= fikih.ihya.org//

Hal bu iken dolayısıyla erkeklerin küpe takması caiz değildir...
[/color]

Hüküm verilmiş zaten katılyom

kayınvaldemde sürekli deldir kadın küpesiz olmaz falan diyor bu nederece doğru gerci bunun cevabını üçharfbeşnokta kardeşimiz vermiş.

Bence takmak şart değil, küçük çocuğa takılması bir yönde iyi karşıdaki bebeğin cinsini öğrenmiş olur.:D Büyüyünce göstermesi zaten haram. Ama dediğiniz gibi göze iyi gelmeside mantıklı...Üzerinde fazla durulcak bir şey değil bence

Benimde kulaklarımın delik olmasına rağmen küpe takamamak gibi bir sıkıntım var :-\ bunun abdest alırken bir zararı varmı kulaklarım delik diye küpe takmak zorundamıyım küçükken deldirmişler bense bu konuda mağdurum.Yani küpe takmayı sevmiyorum. :-\

bunun abdest alırken bir zararı varmı?=Abdeste (normal) zararı yoktor.Lakin gusül abdesti alırken mutlaka o küpe deliğine suyun ulaşması lazımdır.Hatta kadınlar saç örgüsünü dahi çözmeleri gerekir Çünki vucudun dış kısmında iğne ucu kadar kuru yer kalmıyacak...

kulaklarım delik diye küpe takmak zorundamıyım?= Tam olarak malümatım olmamakla beraber takmak zorunda değilsiniz hehalde. Tıpkı yüzük gibi gerçi o sünnet ama anlaşılmıştır herhalde...

Cevabımı aldım teşekkür ederim sevgili ücharfbeşnokta :)

Bende nasılki erkek sünnet oluyosa,kadının sünnetide kulağını deldirmek diye duymuştum.

Genel Soru ve Cevaplar

MollaCami.Com