Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ölü eti yemek....

Gıybet

Belli bir mümin veya zimmi kâfirin aybını, onu kötülemek için arkasından söylemek, gıybet olur. Gıybet, haramdır.
Gıybet olunan kimse, bedeninde, nesebinde, ahlakında, işinde, sözünde, dininde, dünyasında, hatta elbisesinde, evinde, hayvanında bulunan bir kusur, arkasından söylendiği zaman, bunu işitince üzülürse, gıybet olur. Duyunca üzüleceği bir sözü yüzüne karşı da söylemek günahtır.
Kapalı söylemek, işaret ile, hareket ile bildirmek, yazı ile bildirmek de, hep söylemek gibi gıybettir.
Bir müslümanın günahı ve kusuru söylendiğinde, hafızların, din adamlarının, (Elhamdülillah, biz böyle değiliz) demeleri, gıybetin en kötüsü olur. Birisinden bahsedilirken, (Elhamdülillah, bizi hayasız yapmadı) gibi, onu kötülemek, çok çirkin gıybet olur. (Falanca kimse çok iyidir, ibadette şu kusuru olmasa, daha iyi olurdu) demek de gıybet olur.

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Birbirinizi gıybet etmeyiniz.) [Hucurat 12]

Gıybet, adam çekiştirmek demektir. Birisini gıybet etmenin, ölmüş insanın etini yemek gibi olduğu bildirildi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Miraca çıkarıldığımda, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan kimseler gördüm. "Bunlar kim" dedim. Cebrail aleyhisselam, "Gıybet ederek insanların etini yiyen, şahsiyetlerini zedeleyen kimselerdir" dedi.) [Ebu Davud]

(Kıyamette bir kimse, sevap defterinde, yapmadığı ibadetleri görür. "Bunlar seni gıybet edenlerin sevaplarıdır" denir.) [Harâiti]

Çok teşekkürler .Allah razı olsun...

amin cümlemizden kardeşim...

Allah razı olsun kardeşim...

amin..amin..amin...
rabbim sizden de her dem hoşnut olsun...

Allah muhafaza, gıybet edip böyle bir günaha girmekten yüce Mevla'ya sığınırım.
Rabbim tam bir imanla salih kullar arasında olabilmeyi cümlemize nasip eylesin...

Paylaşım için teşekkürler...

aslında gıybet okadar içimizdeki...
normalleşmiş..
sıradanlaşmış...
günaha girdiğimiz bütün konular gibi...

Allah razı olsun kardeşim...

MEVLAM böylesi kötü fiilerden bizleri muhafaza buyursun

bilerek veya bilmiyrek işlemiş olduklarımız varsa,ki var affu mağfiret eylesin..

amin.....
gizli yada aşikar ettiğimiz bütün kusurlarımızı Rabbim SETTAR ismiyle örtsün....

Huda razı olsun....gıybet hastalığından Allah a (c.c)sığınırım...

aslında gıybet okadar içimizdeki...
normalleşmiş..
sıradanlaşmış...
günaha girdiğimiz bütün konular gibi...

çok doğru... Rabbim affeylesin inşallah.

mollayı sevmemdeki onlarca sebepten biridir bu....
burdayken..
uhrevi bir alemdeyim...her nekadar iş yerimde olsam..her nekadar insanlarla iltişim de olsam...her ne kadar koşturmacanın içinde kaybolsam da....
nefes alıyorum mollada..aranızda...yeni şeyler öğrenip...inşaallah Rabbimi tebessüm ettiriyorum....
varolunuz candan öte kardeşlerim....

Fıkıh - İlmihal

MollaCami.Com