Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Obama'nın ilk atadığı kişi: YAHUDİ !

Obama'nın ilk atadığı kişi: YAHUDİ !
Obama, ayağının tozuyla Genel Sekreterliğe bir Yahudiyi atadı... İşte o isim...

Ahmet TAŞGETİREN yazdı...

Renk değişimi yetmez

Sezai Karakoç, Hristiyan beyazların kurduğu kast düzeninde bir siyahın Hristiyan önder haline gelmesini çelişkili buluyordu. Siyahların sembol ismi olacaksa, bu, Malkolm X olmalıydı.

Şimdi Obama, bir siyah olarak Beyaz Saray'a geldi.

Beyaz Saray'ın renk değişimi, sembolik anlamıyla bütün dünyada flaş hadise oldu. Ama hiç kimse içindeki gerçek soruyu atamıyor: -Obama, renginden başka ne getirecek Beyaz Saray politikalarına? Bu sorunun cevabı kolay değil.

Amerika söz konusu olduğunda, "Bir 'Beyaz'ın hakimiyeti renk hakimiyeti miydi?" sorusu da sorulabilirdi. Soru şu şekilde de formüle edilebilirdi:

-Beyaz Saray'da Beyaz birisi varsa, bütün Beyazlar hakim, Siyah birisi varsa bütün Siyahlar hakim mi olmaktaydı?

Bu, bir "Beyazlar" ya da "Siyahlar" politikası olduğu varsayımına dayanıyor ki, böyle kapsayıcı politikalar yok. Evet Beyaz - Siyah ayrımı bir dönem çok keskin olarak var olmuş, hâlâ da bazı zihni derinliklerde bu akıp gelebiliyor ama, bu, ABD adına bütün politikaların özünü oluşturmuyor.

Bu, bizde de, zaman zaman sisteme kimin hakim olduğu tartışmalarında gözleniyor. Mesela Türkiye'deki hakim sisteme "Kürt itirazı" nda çok temel bir yanılgı, sistemde bir "Türk hakimiyeti" olduğu şeklindedir. Oysa ben bunu sıklıkla ifade ediyorum, hakim sistemde bir problem varsa bu, Türklerin de Kürtlerin de iştirakiyle oluşmuştur, bir mağdurlar zümresi oluşmuşsa, bu da, Türklerin ve Kürtlerin içinde yer aldığı mağdurlar zümresidir. Onun için sistemde herkesi kapsayan bir restorasyon öne çıkmalıdır, bir etnik grup adına değil.

Obama meselesine yeniden dönersek, Amerika, "Başkan değişir her şey değişir" gibi sistem yapılanmasının adı değildir.

Evet, Başkan önemlidir ama, onu içinden çıkaran yapı çok daha belirleyicidir.

"Obama Amerikan derin devletinin ürünü" müdür, bunu söylemek benim için kolay değil. Çünkü Amerikan derin devletinin, tıpkı bizdeki derin devlet gibi çok kolay tanımlanacak bir olgu olduğunu sanmıyorum. Ya da bir tek derin devlet bulunup bulunmadığı tartışılabilir.

Ama Amerika'da, etkin lobiler bulunduğu bir gerçektir. Dini lobiler, etnik lobiler, bunlarla iç içe giren finans, ekonomi, medya dünyası.... Amerikan politikalarında belirleyici oluyor.

Şu bilgilere bakalım:

Obama'nın seçim kampanyasını Yahudi lobisine mensup kadrolar yürüttü. Obama, seçim kampanyasında kendi gelirleriyle asla temin edilemeyecek, rekor seviyede bir harcama yaptı.

Obama, Beyaz Saray'ın beyni sayılan Genel Sekreterliğe, babası Yahudi terör örgütü İrgun'da çalışmış bir Yahudi olan Rahm Emanuel'i getirdi.

Emanuel, birinci Körfez savaşında İsrail ordusunda sivil gönüllü olarak çalışmış, İsrail'le gönül bağları diri bir Amerikalı Yahudi...

Zaman'ın Obama ile ilgili dünkü haberinin başlığı "Obama'nın izleyeceği siyaset kuracağı kadroda gizli" ifadesi vardı. Evet, bu doğru bir başlıktı. Şimdi gelin "Obama Ortadoğu'da ne yapacak?" sorusunun cevabını arayın. Ki Ortadoğu dediğimiz hadise, Amerikan politikalarının en kırılgan olduğu coğrafyadır. Ki Filistin - İsrail ilişkileri, Amerika'nın Irak'taki varlığı, bunun İsrail'le bağlantıları, Büyük Ortadoğu denen İslam coğrafyası....

Amerika'yı zora sokan sınavlardır. Tabii ki Amerika, mutlak anlamda lobilerden ibaret de değildir. Samuel Huntington ülkedeki hispanik nüfus artışına bakıp, "Biz kimiz?" diye soruyor. Bir kimlik kaygısının ifadesi bu. Obama'ya, siyahlar, hispanikler, kadınlar, gençler, dini ve etnik azınlıklar oy verdi. Amerika öyle bir ülke ki, küresel etkinliği sebebiyle, sandıkta bir anlamı olmasa bile, dünya milletlerinin tavrını da önemsemek zorunda. İtibarı yerlerde sürünen bir ülke imajı, diyelim bizim gibi bir ülke kadar Amerika için de sakınılması gereken bir şeydir. Onun için, Obama, bir politika belirleyecek ama, bunda, bir çok etken rol oynayacak.

Belki Ermeni diasporasını memnun edeyim derken Türkiye'ye toslayacak, İsrail'e kol kanat gerdiğinde Filistin'le birlikte tüm İslam dünyasını ve kendi ülkesindeki Müslümanları karşısında bulacak, hep "Siyah" derse, -ki öyle yapacağını sanmambeyaz bir öfkeye muhatap olacak, hatta belki, çok küçük siyahi kayırmalar bile Beyaz öfkesini ayağa kaldıracak... Bizde "Kürt meselesi" konusunda konuşmanın zorluğu gibi...

Obama'lı Amerika'nın Türkiye'ye karşı tavrı ne olacak? Bunu biraz da bizim, kendi duruşumuz belirleyecek. Diplomasi güç kullanma sanatıdır. Ekonomik güç, askeri güç, jeo politik - jeo stratejik güç vs... Türkiye güçlü bir ülkedir, kullanabilme becerisini gösterebilen için...

AHMET TAŞGETİREN- BUGÜN

Obama, Beyaz Saray'ın beyni sayılan Genel Sekreterliğe, babası Yahudi terör örgütü İrgun'da çalışmış bir Yahudi olan Rahm Emanuel'i getirdi.

Emanuel, birinci Körfez savaşında İsrail ordusunda sivil gönüllü olarak çalışmış, İsrail'le gönül bağları diri bir Amerikalı Yahudi...................................BAŞKA NE BEKLENİRDİ..

Al Obama'yı vur Bush pisliğine, korktuğumuz başımıza mı geliyor, Allah sonumuzu hayr etsin... :(
Zalimler iyice söz sahibi oldu, İsrail iyice zulümlerini arttıracak. :'(
Kimbilir kadroya daha kimleri alacak... :-X

Haber için teşekkürler...

Ne olacaktı?

Emanuel, birinci Körfez savaşında İsrail ordusunda sivil gönüllü olarak çalışmış, İsrail'le gönül bağları diri bir Amerikalı Yahudi....................................................MEVLAMIZIN DA HESABI VARDIR.

amerika dürüstmüki başına geçen insanlar dürüst olsun...
Allah sonumuzu hayr etsin..
paylaşım için tşkkrlr...

biz garip bir milletiz,

adam seçimin başından beri yahudilerle hemhal,

yahudi lobilerine söz üstüne söz,

ama biz yine inanmak istemiyoruz,

Türkiye'de de aynı şeyleri yaşadık hatta maalesef yine yaşıyacağız ......

ama yok kardeş inanmak istemiyoruz nedense bende buna inanamıyorum :o

deve kuşu misali

amerika dürüstmüki başına geçen insanlar dürüst olsun...
Allah sonumuzu hayr etsin..
paylaşım için tşkkrlr...

cok guzel bir saptama ;)

zaten adamın yahudi dostu olduğunu bilmeyenmi vardı ki.Onun içindir ki baştan beri hiç iyimser olmadım olamadım.Şunu iyi bilinki Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur.

şimdide iki hafta kiliseye gitmedi diye,gizli müslümanmı.....insaf yahu...her hırıstıyan kiliseyemi gider,adam dindar değilse işi ne orada.....

Yalnız adam iyi siyasetçi. Müslümanı da yahudisi de bizden yana bir parçası var diyebiliyor. Onun gönlü hangisinden yana bilinmez ama güzel harcamalar olacağa benziyor...
Allah'ım sen şerlilerin şerrinden muhafaza et bizleri; inananları...

Yalnız adam iyi siyasetçi. Müslümanı da yahudisi de bizden yana bir parçası var diyebiliyor. Onun gönlü hangisinden yana bilinmez ama güzel harcamalar olacağa benziyor...
Allah'ım sen şerlilerin şerrinden muhafaza et bizleri; inananları...

Amin...
Yalnız bence iyi bir siyasetçi değil, iyi bir oyuncu. :)
Kara Obama'nın tezgahı, sonra çıkar oyunu. :D

Yalnız bence iyi bir siyasetçi değil, iyi bir oyuncu. :)

Evet iyi bir oyuncu hatta iyi bir politikacı da diyebiliriz.
Fakat benim düşüncemde ki siyaset ya da yönetim siyasetinin açıklaması şu;
Siyâset, belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir.vikipedi
Bu bağlamda yanlış olmuyor kanımca. Tabi 'bence'lerle konuşuyoruz o ayrı :)

kabine açıklandığında.gördünüz..clınton zamanı bürokratlar,hanımı dışişleri bakanı...neyse canım...hakkımızda hayırlısı olsun.

Evet iyi bir oyuncu hatta iyi bir politikacı da diyebiliriz.
Fakat benim düşüncemde ki siyaset ya da yönetim siyasetinin açıklaması şu;
Siyâset, belli bir toplumda çatışma halinde olan çıkarların uzlaştırılması faaliyetidir.vikipedi
Bu bağlamda yanlış olmuyor kanımca. Tabi 'bence'lerle konuşuyoruz o ayrı :)

Benim de siyasetten anladığım o, bu bağlamda hemfikiriz ama;
Uzlaştırma adı altında "Ermeni Soykırımını tanıyarak" Türkleri yok sayarak mı uzlaşma sağlayacak ???

Güncel Haberler

MollaCami.Com