Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

GEREKTIGINDE ERKEKLERDE BULASIK YIKAMALIMI

Erkek işten gelince televizyonun karşısına geçer, kadın gündüz işyerinde çalıştığı gibi eve gelince de bir sürü işi tek başına yapmak zorunda kalırsa, kısa sürede yıpranır...

Erkek işten gelince televizyonun karşısına geçer, kadın gündüz işyerinde çalıştığı gibi eve gelince de bir sürü işi tek başına yapmak zorunda kalırsa, kısa sürede yıpranır. Eğer bir erkek, karısı da çalışıyorsa, gerektiğinde bulaşık yıkamalıdır.

Evlilikte itaat mi önemli özgürlük mü?
Bir taraftan bağımlılık eğitimi verip itaati yüceltirken diğer yandan da bağımsızlığı öğreterek özgüveni üstün tutmaya çalışan kültürler vardır. Birincisinde, aradaki sadakat ve itaat vurgulanır; o güçlendirilirken özgüven zayıflar. Özgüven zayıfladığı için de girişimcilik olmaz ve yeni şeyler ortaya çıkmaz. İnsanlar hep standart ve klasik tipte kalırlar. Diğerinde ise, özgüven ve girişimcilik üzerinde durulur; özgüven güçlendirilirken, bu defa da ilişki bağları zayıflar.

İtaat iki taraf için de geçerlidir...
Burada yapılacak olan şey, hem itaat ve sadakati, hem de özgüven ve girişimi güçlü tutmaktır. Bağlılık özgüven kaybettirmeyen, karşı tarafın kendini kişiliksiz hissetmeksizin duyduğu bir itaat olursa idealdir. Kişi karşıdakine kendisini yetersiz ve değersiz hissettiriyorsa, o itaat mahzurludur ve adı katlanmaktır. Bu bağlılık, kişiyi mutlu etmeyen bir bağlılık olduğundan, böyle ortamlarda yetişen çocuklar mutsuz olurlar. Kısaca itaat, iki taraf için de geçerlidir.

Evlilikte sorumluluk alanları nasıl olmalıdır?
Evlilikte, erkeğin sorumlu olduğu konularla kadınınkiler birbirinden farklıdır. Eğer kadın çalışıyorsa evdeki işler paylaşılmalı, bu işlere erkek de yardım etmelidir. Bu durumda kadın da eve para desteğinde bulunacaktır. Fakat erkek işten gelince televizyonun karşısına geçer, kadın gündüz işyerinde çalıştığı gibi eve gelince de bir sürü işi tek başına yapmak zorunda kalırsa, kısa sürede yıpranır. Eğer bir erkek, karısı da çalışıyorsa, gerektiğinde bulaşık yıkamaktan kaçınmamalıdır. Diğer türlüsü bencilliktir. Kadın çalışıyorsa çiftler hayatı paylaşmalıdır.

Eşlerde ruh ve kişilik uyumu nasıl olmalı?
Hayat bir alışveriştir ve hiçbir şey dört dörtlük değildir. Evlenecek insanların birbirlerine yüzde yüz uymalarını beklemek yanlıştır. Tarafların özellikleri yüzde seksen uyuşuyorsa, o evliliğe engel olmak doğru değildir. Evlilikten iyi sonuç alınabilmesi için; sevginin karşılıklı, hayata bakış açısının ortak olması, ruh ve kişiliklerin uyuşması lâzımdır. Evlilikte en büyük engel, insanın değişime kapalı olmasıdır. İnsan değişime açıksa, herkesle evlenebilir, bunun hiçbir sınırlaması yoktur.

PROF. DR. NEVZAT TARHAN- UZM. PSK. ÇİĞDEM DEMİRSOY

YORUMLARINIZI BEKLIYORUM ARKADASLAR

ya bence bi liste yapıp nelerden hoşlanıyoruz neleri sevmiyoruz...ortak yanlarımız ne...güzelce anlaşarak,örnegin sofra hazırlarken,tepsiyi biri getirirken biride sofrayla ekmegi getirebilir..hem birlikte bişeyler yapmış olur,hem beraber vakit geçirmiş olurlar,bide baştan alıştırmak gerekiyo ortak vakit geçirmeye...
tşkkrlr....

bizim ölçümüz Efendimiz olmalı,

O kendi yemeğini kendisi hazırlar,

sofrasını kendisi kurup kaldırır,

yatağını kendi sererdi,

hayvanları kendisi sağardı,

o kadar hizmet etmeye gönüllü insan varken her işini kendi yapardı,

neden?

kimseye yük olmamak için,

örnek olmak için,

kul hakkına girmemek için,

yan gelip yatan,kadına,çocuğa eziyet eden ve müslüman olduğunu iddia eden erkeklere duyurulur, ;)

şu zamanda onlar gibi olmak o kadar zorki syn cepni..
keşk onlara azıcıkta olsa benzeyebilsek...
:-\ :-\ :-\ :-\ :-\

birincisi kadın çok zaruri olmadıkça çalışmamalı

Hş:evi içi en hayrılı kadın ,geçimi (masrafı en az)olan kadındır(muhtaru ehadis)

Hş:Kadının cihadı kocasına yi davranmıdır

Hş:kadın beş vakit namazını kılar yılda bir ay orcunu tutar,ırzını muhfaza eder ve kocasına itatat ederse ,Cennetin kapılarından dilediginden girsin.

evet ölçü Rasulululahtır (s.a.v)

Derler ki "Nalıncı keseri gibi hep kendine yontma" ::)

Bu sözün aslı şöyledir.

Ne Keser gibi hep bana hep bana,ne rende gibi hep sana hep sana, en iyisi testere gibi bir sana bir bana. !!!

Kadınlar erkeklerle ilgili hadisi şerifleri,

erkekler kadınlarla ilgili hadisi şerifleri yazıyor,

nefis ne kadar kötü :'(

Ölçü Efendimizse iki tarafıda içeren hadisler yazılmalı,

Birde şunu unutmasak, İslam dini her zaman adetlerden önde gelmeli,

''sizin iyiniz ehline iyi olanınızdır'' iki taraf içinde geçerlidir,

ve İslamda üstünlük ancak takva iledir,

Ölçü nalıncı keseri gibi kendine yontulduğunda insan farkında olmadan nefsinin içine düşmez mi? ???

elbette ölçü Kuranı kerim ve Rasulullahtır

Bukadar alınacagınızı bilsem yazmazdım ya

Hz.Allah Bakara suresi 228. Ayetinde mealen

Erkeklerin meşru surette kadınlar üzerinde hakları oldugu gibi,kadınlarında onların üzerinde hakları vardir

H.Ş:Sizin en hayırlınız ailesine karşı hayırlı olandır.Ben ehline karşı sizin en hayırlınızım:kadınlara karşı ancak kerim olanlr güzel davranırlar.Haşin davrananlar daha iyi olmayanlardır.

H.Ş:Kadınlarınıza hayırla tavsiyede bulunun .Zira kadın (egri) ege kemiginden yartılmıştır.Düzeltmeye kalkarsanız kırarsınız o egrilikle geçinmeye bakınız

bu hadisi şerifler erkegin ailesine karşı mesuliyetlerini anlatır(detay için fazilet neşriyat 2 cilt 33 risale)

H.Ş. Ey insanlar! Kadınlarınız size Allahın emaneti olarak verilmiştir.Allahın emriyle onları kendinize helal kıldınız .Onların sizde sizinde onlarda bir takım haklarınız var .Eger kadınlarınız size güzel işlerinizde asi olmaz size küsmezlerse onları engüzel şekilde yedirip giydirmek üzerinebir haktır.(K.Ummal)

bir size bir bize!
vesselam

bir size bir bize değil,

herkese......... ;)

alınmadım ayrıca,

sadece küçük bir hatırlatma yaptım .......... ::)

bir size bir bize değil,

herkese......... ;)

alınmadım ayrıca,

sadece küçük bir hatırlatma yaptım .......... ::)

pekiöyle olsun

selam ve dua ile

Aile ve Çocuk

MollaCami.Com