Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

BIR BABANIN OGLUNA NASIHATI

Baba ogluna nasihati mutfakta veriyor.Evladini mutfaga cagirip "evladim simdi sana son tavsiyem mutfakta devam edecek"dedi.Mutfagi ve yemek yapmayi bilmeyen delikanli "olur "demis cekine cekine.Baba ayni buyuklukte uc tane kap koymus ocaga.hepsini su ile doldurmus.ucununde altini yakmis.Simdi istedigim herseyden ikiser tane verececksin demis ogluna.iki havuc ,iki yumurta,iki kavrulmamis kahve cekirdegi.iki havucu birinci kaba,iki yumurtayi ikinci kaba,iki kahve cekirdegini ucuncu kaba koyar.yirmi dakika sure ile kaynatir.Daha sonra kaplarin icindekilerini tabaklara ozenle yerlestirmis.Sonra donup ne goruyorsun evladim demis .oglu dusunurken aciklamaya baslamis.1.tabakta havuclar haslandikca aslini kabetmis.2.tabakta yumurtalar gorunusteki gibi sert duruyorlar ama icleri sertlesmis.3.tabakta ki kahveler basta ne ise sondada oyleler.Oglum"evlilikte sevgi ve merhamet olmalidir".1.kap sevgisiz evlilikten her iki este su gordugun havuclar gibi birbirini eskitirler,porsuturler.Cunku icinde sevgi yok.2.sinde sefkatsiz bir evlilikte esler ne kadar tahammul etsede su gordugun yumurtalar gibi icten ice katilasirlar.3.de ise sefkat ve sevginin oldugu evlilikte sartlar ne olursa olsun tipki su kahve taneleri gibi birbirlerinin yaninda kalirlar.Kendi kisiliklerini yitirmezler"Oglu aldigi dersten tatmin olmusa benziyorduki..asil ders bu degildi.Baba oglunun elinden tutup ocagin ustundeki kabin icindeki sulari gosterdi,Havuclardan ve yumurtalardan artan suya bak evladim iksindede tat yok.Kahve cekirdeklerinin bulundugu kapta ise mis gibi kahve kokuyor.Iste boyle eslerin paylastigi yuvada etrafina mis gibi kokular yayar ve butun komsulara sirayet eder herkes mesud olur.

daha öncede paylaşılan bir kıssaydı...yinede teşekkür ederim....

paylaşım için teşekkürler kardeşim. Rabbim yuvamızda huzur içinde yaşamamızı ve bunu etrafımıza güzel kokular şeklinde yaymamızı nasip etsin

amin

daha once paylasilmis olabilir ama ben ilk kez okuyorum...
Cok guzel ...tesekkurler...
Allah herkeze huzurlu yuvalar nasip etsin.

Evlilik vardır o hayat onun için cehenneme giden bir yol olmuştur.maneviyatı ifrat olmuşdur.ikincisi ise dininde kemale erdirmişdir.kahve misali rahıyası etrafınada sirayet edecekdir.Bu izdivaç o kişinin adl cenneti olmuşdur.buda dini ölçülere riayetle mümkindir.zira bereket evin hanımı olan dahiliye vekilinin muvacehesinde davranışlarındadır.İslamı konular dışına cıkılırsa müsafir olan bereket ayda ,yılda bile ugramıyacakdır çünkü bereket elle tutulan görülen bişey degildir.

Biliyorum bunu hepiniz biliyorsunuz ama genede icimden yazmak geldi:

Cocuklar babaları hakkında ne düşünürler

6 yaşında : Babam herşeyi biliyor.

10 yaşında : Babam çok şey biliyor.

15 yaşında : Ben de babam kadar biliyorum.

20 yaşında : Şu muhakkak ki; babamın öyle pek fazla birşey bildiği yok.

30 yaşında : Bir kere de babamın fikrini sorsam fena olmayacak.

40 yaşında : Ne de olsa babam bazı şeyleri biliyor.

50 yaşında : Babam herşeyi biliyor.

60 yaşında : Ah!! Babam hayatta olsaydı da kendine danışabilseydim…

Aile ve Çocuk

MollaCami.Com