Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Karisik meseleler

Dini sorular ve cevaplar bolumunde sordugum sorulara henuz tatmin edici cevap verilememis.Belki vaktimiz olmamistir. Ama bana gore bunlar kendisine soruldugunda cogumuzun farkli farkli cevap verdigi konular olabilir. Ornegin bayramda susleme.Kandillerde kurslarimizi suslerdik.Gectigimiz bayramda bizde camimizi susledik.Dun bir kardesimiz Yilbasi hakkinda anlattigimiz imami rabbani hz.nin malumatina benzeterek "bayram suslemeside hiristiyanin adetidir" dedi.Ben kurslarda suslemeleri gordugum icin yok degil dedim once ama tereddutte kaldim.Sonucta hocalarimizda insan onlarda hata yapabilirdi.Delil olarak kursta yapmis olmamiz yeterli degil bence.
Dun farkettimki cogumuzun bilgisi farkli.Bildigimiz Hadisi serifleri uygulamaya calisiyoruz ama tam tefsirini bilmedigimizden yanlis yorumlayabiliyoruz.
Bu gibi konulari herkese acik sayfada tartismak bana sonradan dogru degil gibi geldi.Cunku yanlis bilgi ile diger insanlarin guvenini sarsabiliriz belki.
Bu sebeple bu gibi meseleleri kendi aramizda konussak, bilgilerimizi paylassak, beraber bir sonuca vardiktan sonra genelde yayinlansa nasil olur?

buna katılıyorum evet....

Rahatsiz olmaya basladim artik forumda diger hocalar ile farkli yazilar yazmamiza.
Bizim diger insanlarin gozu onunde boyle farkli farkli yazmamiz ne kadar uygun oluyor?
Hepimiz hata edebiliriz ama diger insanlarin gozu onunde ihtilaf etmemiz bana dogru gibi gelmiyor.
Bundan sonra hic bir sey yazmayacagim. Cunku bu sekilde insanlara faydamizin degil zararimizin dokundugu dusunuyorum.
Belkide boyle dusunmeme gecenlerde yasadigim bir olay sebep oldu.Bir mevzu hakkinda ben basimizdaki buyuklere sorarak haram demistim.Baska bir hocaya sormuslar islerine gelmedikleri icin.O hocada bizde yapiyorduk helal demis.
Simdi bu insanlar ne yapacaklarini sasirdilar.Her hoca farkli soyluyor diye hocalara itimadlari kalmadi.

güzel olur aslında

Haklısınız,Genel bölümde devam ettirmemeye çalışalım.Farklı değilde izahatte yanlış anlaşılmaya sebep oılduğunu düşünüyorum

Ya da burada istişare edip öyle yorum yazabiliriz

güzel olur aslında

katılıyorum yorumlarımızı aramızda halledelim ki diğer insanlara faydadan çok zarar sağlamayalım.

müsadenizle benim bir sorum var.bana rabıtayı bilmeyip de öğrenmeye çalışan ya da dalga geçmeye çalışanlara karşı cevap verirken yanlış birşey söylerim diye çekiniyorum.böyle olunca da onları verdiğim cevapla tatmin edemiyorum.
hocalarım ve diğer kardeşlerim nasıl cevaplarım bu gibi soruları ya da aşağılamaya kalkanlara karşı ne yapmalıyım açıklarsanız sevinirim.
selam ve dua ile

biraz anlatım bozukluğu yapmışım kusuruma bakmayın.umarım sorumu anlamışsınızdır.

müsadenizle benim bir sorum var.bana rabıtayı bilmeyip de öğrenmeye çalışan ya da dalga geçmeye çalışanlara karşı cevap verirken yanlış birşey söylerim diye çekiniyorum.böyle olunca da onları verdiğim cevapla tatmin edemiyorum.
hocalarım ve diğer kardeşlerim nasıl cevaplarım bu gibi soruları ya da aşağılamaya kalkanlara karşı ne yapmalıyım açıklarsanız sevinirim.
selam ve dua ile

Öncelikle kendinizden emin olacaksınız...ki cevap vereceksiniz...sorduğu soru ne ne diyor...soruya göre cevap...

Râbıta konusunda veya diğer kendi meşrebimiz içindeki mevzûlarda tartışmaya girmeyin. Kimseye bir şeyleri ispatlama mecburiyetinde değiliz. Bu nasip ve inanç işi. Tartışan bazı heyecanlı kardeşlerimizin dar ilim ve düşünce ufku çerçevesinde, bir şeyleri ispatlamaktan ziyade eline-yüzüne bulaştırdıklarına şahit oluyoruz. Bu da karşı taraf ve kendisi için eksi bir değer...

İlla ki cevap verme lüzûmu hâsıl olmuşsa, www.mollacami.com sitemizde zaten râbıta ve diğer evrâd-ü ezkâr hakkında aradığınız ispat ve bilgi mevcut. Kabul etmeyenlerle inatlaşmak, onu inadında sağlamlaştıracağı gibi sizi de hırsın etkisiyle yanlış şeyler söylemeye itebilir. Sonrası ise malum Kel Ali'nin bağı...

Eğer anlatmaya çalıştığımız kişide art niyet görüyorsak; bu konuyu ispatlamaya başlayıp sonraları belkide kendimizi ispat çabasına gireceğimiz yola hiç bulaşmamak en iyisidir. Uzak kalsın, Allah hidayet versin deyip "Eyvallah" çekmek daha mâkul.

Selamlar.

sakat bir insan nasil namaz kilmali sandalyedemi oturarakmi nasil?

Konusu var biliyorsunuz...mademki bazı bilgileri burada paylaşacağız.
değişik olmaması için malüm cevabım
Hastalığı eğer ayakta duramayacak kadar şiddetliyse ve ayakta durması hastalığı arttıracaksa oturarak; oturarak kılınamayacaksa, yattığı yerde; hareket edemeyecek durumdaysa baş ile başını dahi oynatamıyorsa göz hareketiyle, bu da olmuyorsa düşünceyi yoğunlaştırarak namaz kılınır. Ama hiçbir zaman terkedilmez.
Bu idi

biz hocalarımızdan öle duyduk ölede okuduk... Hatta deli olasanadek namaz düşmez diye hatırlıyorum.

Tesekkurler buraya actiginiz icin konuyu.
Bizde oyle duymustuk ama kitaplarda oyle gecmiyor.
Belki hocalarimiz ehemmiyeti icin demistir.O sekilde namaz kilmis olunmaz ama en azindan gunde 5 vakit Hz. Allahi hatirlamamiz icin... Bilmiyorum belki takvasi budur ama fetvasi degil.

Isterseniz Tasavvufi muzik konusunuda burada goruselim.
Mektubati serifde anlatiliyordu haram oldugu ama tam olarak anlamak lazim tasavvufi muzikden kasd olunan ney?
Ihyai ulumiddiinde dugunlerde hanimlarin aralarinda muzik ile eglenmelerininde caiz oldugunu yazmisti gecenlerde bir arkadas.
Imami Gazali hz. Safi oldugu icin onun fetvalari ile amel etmemiz uygun olurmu?
Maliki mezhebinden bir arkadas mesela bizim mezhebde muzik helal diyordu. Yani mezheplere gore bir cok hukumler farkli olabiliyor

Tesekkurler buraya actiginiz icin konuyu.
Bizde oyle duymustuk ama kitaplarda oyle gecmiyor.
Belki hocalarimiz ehemmiyeti icin demistir.O sekilde namaz kilmis olunmaz ama en azindan gunde 5 vakit Hz. Allahi hatirlamamiz icin... Bilmiyorum belki takvasi budur ama fetvasi degil.

Isterseniz Tasavvufi muzik konusunuda burada goruselim.
Mektubati serifde anlatiliyordu haram oldugu ama tam olarak anlamak lazim tasavvufi muzikden kasd olunan ney?
Ihyai ulumiddiinde dugunlerde hanimlarin aralarinda muzik ile eglenmelerininde caiz oldugunu yazmisti gecenlerde bir arkadas.
Imami Gazali hz. Safi oldugu icin onun fetvalari ile amel etmemiz uygun olurmu?
Maliki mezhebinden bir arkadas mesela bizim mezhebde muzik helal diyordu. Yani mezheplere gore bir cok hukumler farkli olabiliyor

Namaz hakkında
http://www.ihya.org/ sitemizde
ben o yazıyı hem fikih.ihya.org /hemde/ samil.ihya.org da gördüm... ve paylaştım, emin olmadığım şeyide paylaşmamaya gayret ediyorum...

Alimler arasi ihtilafmi varmi acaba?
Namaz meselesinde bende eminim. Insallah en kisa zamanda kaynagini yazarim.

Nurulizah hastanin namazinda yani sayfa 94de ve sonraki cesitli meseleler bolumunde dedigim gibi geciyor.

Yine Nimeti Islam sayfa 481de....
Ima bas egmekle olabileceginden basiyla imadan aciz olana ne gozuyle, ne kasiyla ve ne de kalbiyle ima etmek olmaz. Cunku secde basa tealluk etmistir. Goze, kasa ve kalbe tealluk etmemistir. Onun yerine gecen ima da ele ve ayaga taalluk etmedigi gibi goze, kasa ve kalbede taalluk etmez. Hadisi serifde: Hasta, namazi ayakta kilar,kadir olmazsa oturarak kilar, kadir olmazsa arkasi uzeri yatarak ima eder(12).Onada kadir olmazsa Cenabi Hak onun ozrunu kabule ehaktir; buyrulmustur.Cenabi Hak onun ozrune kabule ehakdir tabirinde ihtilaf olunup fukahanin birtakimi onu tehir ozrunun kabulu ile tefsir ederek kazanin luzumuna kail oldular. Birtakimi iskat ozrunun kabulu iletefsir ederek kazanin luzumsuzluguna kail oldular.Ve bunlar cokluktur.

(12) Oturarak imayi bu hadis soyleyici degilsede baska hadis soyleyicidir.

Müzakere

MollaCami.Com