Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

!!!!NAMAZ ve Niyazda dikkat edilmesi icap eden bazı noktalar!

Emeğinize sağlık bu hatırlatmalar gayet güzel oluyor..Allah razı olsun..Benim merak ettiğim de şu oldu..

Lisanla niyyet,bid'at ve sebeb-i fesattır

Bunun sebebi nedir acaba ? Namazın dualarını da kendimizin duyacağı kadar sesli okuyoruz mesela.. Ya da yalnız kılarken farketmez mi ?

Cümlemizden razi olsun.Asıl belirtilmek istenen "Kalb ile niyet"

İmam-ı Rabbani Hazretleri: "Ûlema'dan bazıları namazda niyet için; kalben dileyerek dili ile söylemeyi "Bid'at-ı Hasene" diye anlatmıştır. Bu bid'at sünnet bir yana, farzı dahi kaldırmaktadır. Şundan ki; insanlardan pek çoğu bu durumda niyet işinde yalnız dil ile olanıyla yetinecek ve kalblerini hazır edemiyeceklerdir. İşte o zaman dahi, namazın farzlarından biri olan "Kalb ile niyet" tamamen bırakılacak, namaz dahi fesada girecektir. Kalan bid'atler dahi, anlatılan bu manaya göre kıyas edilebilir"(İmam-ı Rabbani - El Mektubat - ist: 1978 Çağrı Yay. C: 1, Sh: 121 Mektub no: 186) buyurmaktadır.

ALLAH-cc cümlenizden razi olsun...

Namaz Din'in diregidir diye bosuna söylenmemis...

paylasim icin ayrica tesekkürler

Allah razı olsun değerli açıklamalarınız için..Yazdıklarınızı anladım ama dil ile de söylerken kalp nasıl devreden çıkıyor onu şuan anlamıyorum..İmam_ı Rabbani Hz.'leri demişse doğrudur..Sadece daha iyi kavrayabilmek isterdim.. Bir itiraz gibi anlamayın sakın zira benim için kalben niyet daha güzel görünüyor..Sağolun, teşekkür ederim..

RAHMAN ebeden razı olsun amil ve halis olmamızı nasip eylesin inşallah..

Hz Allah razı ve memnun olsun kardeşim, çok değerli ve önemli bilgiler.

Rabbim öğrendiklerimizle son nefese kadar, son nefes dahil amel etmeyi nasip etsin. ::)

Öğrendiklerimizi önce kendimiz tatbik etme, çevremize de öğretme gayreti versin :)

teşekür edrim zambak kardeşim bu değerli bilgiler için allah senden razı olsun

eline emegine saglık kardeşim bu güzel paylaşımın için

zambak kardeşim bir ayı geçti namazları kazaya kalıyor özellikle yatsı namazlarım neyapmam lazım yardımcı olurmusun duanızıda istiyorum

Öncelikle gözlerinize sağlık Mevlam sizlerden de razi olsun inş.
Anise kardeşimin güzel dualarınada Amin Amin Amin..

Hz. Peygamber'e hangi amelin daha faziletli olduğu sorulunca; "ilk vaktinde kılınan namazdır" cevabını vermiştir (bk. Ebû Dâvud, Salât, 9; Tirmizi, Mevârit, 13; Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 374, 375, 440)

Rasûlüllah (s.a.s), namazın ancak iki durumda kazaya kalması halinde mü'minin özürlü sayılacağını ifade etmek üzere şöyle buyurmuştur: "Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın" (Tirmizî, Salât, 16, Mevâkit, 53; İbn Mâce, Salât, 10).

İslâm fakihlerinin büyük çoğunluğuna göre zamanında kılınamayan farz namazların kazası da farzdır. Çünkü uyku veya unutma gibi bir özür hâlinde bile kaza gerekince, bir özrü olmaksızın namazını vaktinde kılmayanlara da kaza etmeleri öncelikle gerekir. Ayrıca, namazı geciktirmekten dolayı Allah'a tevbe ve istiğfar edilir.(İbnü'l-Hümâm, a.g.e., I, 485 vd.; İbn Âbidin, a.g.e., II, 62-67).

Daha fazla bilgi için: http://fikih.ihya.org/islam-fikhi/kaza-namazi.html faydalanabilirsiniz kardeşim.

Rabbim özellikle Ramazan-ı Şerif hürmetine bizlere ibadetimizde, güç, kuvvet,ihlas ve ibadetlerimizde süreklilik nasip etsin. Dualarımız müşterek inş.

allah razı olsun kardişim zaten kazaya kaldıgı için çok üzüldügümden paylaşma ihtiyacı duydum teşekür ederim

Yukarda lisan ile niyet bidattır denilmiş : lakin niyyette asıl olan kalb ile niyyettir ve kalbin niyyetinide lisanın tasdak etmesidir.

Hatta fıkhı şafiide: bir ara birisi ben niyeti dışımdan eyledim diye lisan ile niyyet bidattır dedi. Bizde haşimi kardeşimize sorduk cevabı enniyyetü billisaan şartun indeşşafiiyye dedi. Yani imamı şafii haz. göre dil ile niyet şart imiş. Bidat olması sadece lisan ile yapılmasıdır. Kalb ve dil ile yapılması bidat değildir.

Değerli bilgiler için Hüda razı olsun...

Namaz

MollaCami.Com