Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

.:: Namazı Yaşayanlar ::.

Bütün Gece İbadet Ederdi

Selmanı Farisi (r.a), gece karanlığı bastığı zaman, namaz kılmaya başlardı.

Namazdan yorulunca dili ile Allah'ı zikretmeye yönelirdi.

Dili zikirden yorulduğu zaman da Yüce Allah'ın varlığına, birliğine delalet eden ayetleri, Onun büyüklüğünü düşünmeye başlardı.

bundan sonra nefsine şöyle derdi:

-dinledin artık,namaza kalk.

bir süre namaz kıldıktan sonra, diline şöyle derdi:

-dinlendin artık,Allah'ı zikretmeye başla.

Bütün gece bu şekilde ibadet ederdi.

Kur'an Dinlerken Bayıldı

OSMAN BİN İSA EL_BAKİLLAVİ, takva sahibi, ibadetlerine ve bilhassa namaza düşkün bir zattı.

Ebu'l-hüseyin Muhammed onu anlatırken şöyle der:

-İçinde bulunduğum şu huzurlu hal,Osman el-Bakillavi'nin bereketindendir. Çünkü ben devamlı onula namaz kılardım.O da namaz bitince elini göğsüne değdirir ve dua ederdi. İşte onun duasından geliyor benim bu halim...

Onun mescitte bir itikaf köşesi ve gusül abdesti aldığı küçük bir odası vardı.Bu iki köşe arasında namazını kılardı.Bir gece Hakka Suresin'nin "O gün kıyamet kopar..." ayetini okuduğunda ansızın bir çığlık attı ve baygın bir şekilde yere düştü.Mescitte herkes yüzükoyun yere düşmüştü...

Gözündeki Kamışın Acısını Duymadı

NAMAZDA İKEN MADDİ bir acı hisstemeyenlerden birisi de, evliya hanımlardan Rabiatü'l-Adeviyye idi.

bir gün namaz kılarken gözüne bir kamış ucu girmiş, namazını kılıp selam verinceye kadar hiçbir şekilde haberi olmamıştı.

selam verince :

-Bir bakın bakalım,gözüme saplanan nedir, diye bağırmıştı.

Etrafındakiler, saplanan kamışı güçlükle çıkarmışlardı. O kadar ilginçti ki, namazda iken hiçbir acı duymayan bu saliha hanım, kamış çıkarılırken ve daha sonra büyük acılar çekmişti...

Namazda Ameliyat Oldu

TABİİNDEN URVE BİN ZÜBEYR, huşu ile namaz kılanlardan birisiydi.Bir gün namaza durduğunda, namazını bozacak şekilde ayağını haşerat ısırmıştı.O halde bile namazına devam etti.

Namazını tamamladıktan sonra ayağını ameliyat etmek gerekti. Doktor müdahale ettiğinde canı çok yanıyordu ki ameliyat yapılamadı. Bunun üzerine yanında bulunanlar:

-Bu adam namaza durdu mu hiçbir şeyden haberi olmaz dediler,

böylece Urve Bin Zübeyr namaza durdu.

Ameliyat hiçbir acı ve inilti olmadan gayet sessiz geçmişti.

Kendisi de:

-Namazdayken ameliyattan hiç haberim olmadı, diye söyledi.

Namazda Allah'tan Başka Bir Şey Düşünmezlerdi

NAMAZDA HUŞUU keşfeden maneviyat büyükleri, o esnada dünya ile ilgili hiçbir şeyi düşünmezlerdi.

Onlar, "Namaz ahiret işidir; oraya giren dünya ile alakasını keser" diyerek, namazdan bir haz alırlardı.

Böyle büyük bir zata:

-Namazda iken aklına başka bir şey gelir mi, diye sordular.

O kişi şu ibretli cevabı verdi:

-Değil namazda, namaz dışında bile aklımdan Allah'tan başka bir şey geçmez.

Yine namazın hakikatini bilen büyük bir zat, aynı soruyu şöyle cevapladı:

-Namazdan daha çok sevdiğim bir şey yok ki namazda onu hatırlayayım...

ALLAH celle celaluhu razı olsun eline sağlık çok güzel bilgiler RABBİM tesirini halk buyursun amil olmamızı nasip eylesin..

ALLAH celle celaluhu razı olsun eline sağlık çok güzel bilgiler RABBİM tesirini halk buyursun amil olmamızı nasip eylesin..

amin sevgili hak yolcusu kardeşim, Mevlam sizden de razı olsun.

Namazda Hıçkıra Hıçkıra Ağlıyordu

MALİKİ MEZHEBİNİN KURUCUSU Malik bin Enes, büyük takva sahibi, ibadetlerine düşkün birisiydi. Geceleri çok Kur'an okur, ayetlerin manasını düşünürken halden hala girerdi.

Eşheb bin Abdilaziz, onun hakkında şunları söylüyor:

-Bir gün halk uyuduktan sonra dışarı çıktım. Malik bin Enes'in evinin önünden geçerken, namaza durduğunu gördüm. Fatiha'yı bitirdikten sonra Tekasür Suresi'ni zamm-ı sure olarak okumaya başladı. "O gün nimetlerden sorulacaksınız" ayetine gelince uzun uzun ağlamaya başladı. Tekrarlıyor ve ağlıyordu ki, yerine getirmek için çıktığım ihtiyacıma gidemedim. Ben de onu dinledim. Bu durum sabaha kadar sürdü. Fecir yaklaşınca rükua gidip namazını tamamladı. Ben de eve gidip abdestimi aldım ve sabah namazı için camiye gittim. Gün ağardıktan sonra etrafında bir ilim halkası oluştu. Yaklaşıp yüzüne baktım; nur saçıyordu. O zaman "Gece namazı çok olanın, gündüz yüzü nur olur" hadisini hatırladım.

kardeşim değerli bilgiler için sağolun Allah razı olsun dualarınızda bizleride unutmayın.

kardeşim değerli bilgiler için sağolun Allah razı olsun dualarınızda bizleride unutmayın.

inşaAllah, Allah sizden de razı olsun sevgili mevra kardeşim.

çok güzel yaa :'(
Allah razı olsun...

Allah razı ve memnun olsun kardeşim.
Elinize emeğinize sağlık.

Allah sizlerden de razı olsun sevgili rky ve şüheda kardeşlerim.

emeğinize sağlık, çok güzel bilgiler, Allah razı olsun...

siz de sağolun sevgili kardelen. Rabbim cümlemizden razı olsun.

paylaşımlarınız için teşekkürler..Allah(c.c)bizlerde böyle ibadet yapmayı nasip etsin..biliyorum zor ama yinede biz dua edelim inşallah

Namaz

MollaCami.Com