Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

ezan çiçeği

ilginç özelliklere sahip otsu bir bitkidir.Lale iriliğindeki ipeksi sarı çiçekleri gün boyu kapalı durur. Güneş battığı anda aniden açılarak şaşırtıcı bir gösteri sunar. Ertesi gün öğlene doğru sönen çiçeklerin ömrü bir gündür. Ancak bol tomurcuk verdiği için problem olmaz. Baharda rozet biçimi etli ve tüylü yaprakların ortasından uzun bir sap çıkarır. Bu sapın üzerinde yaz boyu açacak olan tomurcukları taslak halinde bulunur. 1.5 metre uzayabilir.

Akşam ezanında açmaya başlar ezan bitene kadar çiçek açılmış olur...

Yaz boyunca iri sarı çiçekler açan, rozet şeklinde tüylü yapraklı otsu bir bitkidir. Doğadaki en zengin Linoleik asid kaynağıdır.

Kullanıldığı yerler: Kan kolesterolünü ve kan basıncını düzenler aynı zamanda adet döneminde görülen gerginlik, huzursuzluğu, karın ve baş ağrısını giderir. Dikkat dağınıklığını azaltır. Egzamanın neden olduğu tahrişe iyi gelir. Ayrıca cilt kuruması, saç dökülmesi, özellikle romatizma ile ilgili eklemlerdeki şişlikler ve ağrılar içinde faydalıdır.

Cilt rahatsızlıklarında bitkiden elde edilen yağ haricen sürülür. Diğer şikayetlerde ise kapsül şeklinde alınır. Doğal bir ürün olarak (Evening Primrose) adı ile eczanelerde satılır.

Hz. Allah ne güzel şeyler yaratmış bizler için :)
güzel bilgi için teşekkürler...

ben teşekkür ederim

Allah c.c razı olsun..
Bilgi için teşekkürler..

ben teşekkür ederim

cümlemizden razı olsun..

Emegine saglik

sizinde gözlerinize sağlık..

Paylaşımınız için teşekkürler kardeşim
Ellerinize Sağlık

ben teşekkür ederim gözlerinize sağlık..

bakıpta göremeyenler gözler inşallah bu paylaşımdan ders alırlar

[youtube=425,350] http://uk.youtube.com/watch?v=i1cNPOdt41Y [/youtube]
bende açma anının görüntüsünü paylaşmak istedim :o

Allahü ekber.

Paylaşımınız için teşekkürler...

letaif kardeşim katkın için teşekkürler..

Bilimsel makaleler

MollaCami.Com