Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim


Yükseklerde hava neden soğuktur?

Yükseklerde hava neden soğuktur?

Dünyamızdaki ısının kaynağı güneş olduğuna göre ve bir dağın tepesi güneşe daha yakın iken orada hava niçin daha soğuk oluyor? Öncelikle şunu söyleyelim ki, güneş ile dünya arasındaki mesafeyi düşünürsek, bir dağın tepesine çıkmakla bu mesafedeki azalış çok önemsiz kalır. Güneş dünyamızdan 149,5 milyon kilometre uzakta iken dünyamızdaki en yüksek dağın yüksekliği 9 kilometreyi bile bulmaz. (Everest: 8.846 metre)

Biz zaten her gün evimizde otururken dünyanın kendi çevresinde dönmesinden dolayı, dünyanın çapı kadar, güneşe 12 bin kilometre yaklaşıp uzaklaşıyoruz. Elips şeklindeki yörüngesinde dünya güneşin etrafında dönerken güneşe en fazla yaklaştığı mesafe 147 milyon, en uzaklaştığı mesafe ise 152 milyon kilometredir. Yani dünya zaten bir yıl içinde güneşe 5 milyon kilometre yaklaşıp uzaklaşmaktadır. Bu durum dünyamızdaki ısıyı pek etkilemez, mühim olan ışınların dik gelmesidir.


Güneşin dünyamızda yarattığı sıcaklık, ışınlarının yeryüzünden yansıması ile olur. Ondan sonra yükseldikçe nemli havada her bir kilometrede yaklaşık 6-7 derece düşer. Yani Everest’in dibi ile tepesi arasında 50 dereceden fazla sıcaklık farkı olması doğal. Bu sıcaklık düşüşü atmosferin birinci katmanına kadar böyle sürüyor. Yani yeryüzünde ısı 25 derece iken 11 kilometre tepemizde -50 dereceye kadar düşüyor. Bundan sonra sıcaklık değişiminin akıl almaz dansı başlıyor.

Atmosferin ikinci tabakası olan ve içinde ozon tabakası da bulunan 11. ve 48. kilometreler arasında hava ısısı bu sefer tam tersi yükseldikçe artıyor, tekrar sıfır dereceye kadar çıkıyor. 48. kilometreyi geçip 3. tabakaya girince ta 88. kilometreye gelene kadar tekrar düşüşe geçiyor. Bu tabakanın sonunda, yani 88. kilometrede -80 derecelere kadar düşüyor. Bundan sonra da sürekli yükselişe geçerek güneşe yaklaştıkça artıyor.

Güneşin yüzeyinden 2 milyon derece sıcaklıkla çıkan ışığın 149,5 kilometre yol kat ettikten sonra dünyamız yüzeyine yaşayabileceğimiz bir ortamı yaratacak şekilde bu kadar ince ayarla gelmesi hakikaten inanılmaz.

Yeryüzünde ısınan havanın yükseldiği doğrudur, ama hava bu enerjisini yükselirken harcar ve dağın tepesine ulaştığında çevre hava ısısı ile aynı ısı derecesine gelir. Dağ tepelerinin soğuk olmasının bir başka nedeni dağ yüzeylerinin şekilleri dolayısıyla güneş ışıklarını dik alamamalarıdır. Bu nedenle dağların etekleri bile serin olur, burada ısınıp yükselen bir hava tabakası bile oluşamaz. Ayrıca dağdaki kayalarla birlikte kar ve buz da güneş ışınlarını fazla emmez ve çoğunu yansıtırlar.

Yeryüzünün ısınmasında bulutlar da önemli rol oynarlar. Dikkat ederseniz bulutsuz geceler, bulutlu gecelerden daha soğuktur. Çünkü bulutlar yerden gelen ısıyı tekrar yere yansıtırlar. Dağ zirvelerinde ise ne bu sıcaklığı yere tekrar yansıtacak bulut vardır, ne de onu tutacak yoğunlukta atmosfer.

teşekkürler gözyaşı kardeşim, güzel bir konu seçmişsiniz.

Paylaşımınız için Teşekkürler...
Allah Razı Olsun...


teşekkürler gözyaşı kardeşim, güzel bir konu seçmişsiniz.

Estağfurullah. okuyan gözlerinize sağlık.

Dünyamız ısınırken bu üç yöntemden ikisi; konveksiyon ve radyasyon yöntemleri ile ısınır. Fakat hem dünya güneşten çok uzakta olduğu (böylece üzerine az ışın düştüğü) hem de gelen ışınların bir çoğunun atmosferdeki hava moleküllerine çarpıp enerjilerini aktardıkları için dünyanın ısınmasında konveksiyon daha fazla etkilidir. Yani diğer bir deyişle güneş atmosferi ısıtır, atmosfer de dünyamızı...

Atmosferimizin yoğunluğu yükseklere çıkıldıkça azalır. En yoğun hava deniz seviyesindeki havadır. (Bu yüzden dağcılar yüksek tırmanışlarda hem soğuktan koruyucu giysiler hem de oksijen tüpleri taşırlar yanlarında. Hatta çok yükseklerde hava o kadar seyrelir ki oksijen azlığından dolayı ateş dahi yakamazsınız. Bu kadar yükseklerde kamp yapacak dağcılar yanlarındaki yemekleri kimyevi ısıtıcılarla ısıtırlar.) Bir yerdeki hava yoğunluğu ne kadar az ise bu hava moleküllerinin güneşten alıp ta etraflarına dağıtacakları ısı da o kadar az olacaktır doğal olarak. Ayrıca ne kadar az hava molekülü o kadar az güneş ışınları ile çarpışma; ne kadar az çarpışma o kadar düşük enerjili olma demektir. İşte bu yüzden yükseklere çıkıldıkça hava sıcaklığı düşer...

OKUYAN YORUM ATSIN VEYA BEĞENİLİYOSA BEĞENSİN

Çok güzel söyledin kardeş...


Bilimsel makaleler

MollaCami.Com