Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

severek evlenmişlerdi

Bu hafta, önce bir gazetede manşetten verilen bir haberin özetini, arkasından da bununla ilgili bazı gerçekleri sunmak istiyorum sizlere. “Henüz 2,5 ay olmuştu düğün olalı. Evliliğin uyum içinde yürümesi için, bir senelik flört devresinden sonra, birbirlerini severek evlenmişlerdi. Fakat birkaç gün sonra dayağa dönüşmüştü bu sevgi... Genç kadın hiç sesini çıkarmıyordu, belki düzelir diye. Bir keresinde, kızını, morarmış gözleri, çizik içindeki kolları, berelenmiş vücuduyla karşısında görünce, annesi dayanamamış, karakola şikâyet etmişti damadını. Bir hafta önce, yine yediği feci bir dayak sonrasında, baba evine sığınmıştı genç kadın. Üç gün sonra damat, kayın pederinin kapısını çalıp, eşini dışarı çağırdı. Bir süre konuştular kapı önünde. Eşi geri dönmeyi kabul etmedi. İyice yılmıştı; bir de karnındaki bebeğine bir şey olacak diye korkuyordu. “Hayır” cevabını alan erkek, genç kadını kolundan tuttuğu gibi sürükleye sürükleye arabaya götürüp bindirdi. Yolda tartışmaya, kavgaya devam ettiler. Birkaç kilometre gittikten sonra, yediği yumruklardan korunmaya çalışan genç kadın, can havli ile kapıyı açtı. Kocası, yavaşlattı arabayı. Arabanın yavaşlamasından yararlanan kadın, kendini attı arabadan, kaçacaktı aklı sıra. Bu sırada karşı yönden gelen bir araç, olanca hızıyla çarptı genç kadına. Olay yerinde can verdi. Bebeği de... Yaşama “Merhaba” diyemeden, anne sevgisi tadamadan...” Aile, temeli olmayan sun’î bir sevgi üzerine kurulursa, olacağı bu... Haberi manşetten veren; her fırsatta, klâsik usulü yani ailelerin de devreye girip araştırılarak yapılan evlilikleri kötüleyen ve flört ederek, belli bir deneme süresinden sonra evlenmeyi savunan bir gazete... Şimdi de yıllarca savunduğu fikri yalanlayan haberi manşetten veriyor... Gelinlik fotoğrafının altına da, “Severek evlenmişlerdi” yazmış. Bu nasıl sevgiyse... Ananevî evlilik usulünün aleyhinde olanlar, ya bu evliliğin ne olduğu bilmiyorlar veya art niyetliler. Zannediyorlar ki, bu usulde gençler birbirlerini görmeyecek, tanımayacak ve söz hakları da olmayacak... Hâlbuki evlenecek gençlerin birbirlerini iyice görmesini, hatta makul ölçülerde konuşmalarını tavsiye buyurmuş Peygamber efendimiz. Burada önemli olan, ailelerin tamamen devre dışı bırakılmaması... Tabiî ki nihaî kararı verecek olan gençlerdir. Evlenmek, yuva kurmak, insan hayatını değiştiren, ömrün dönüm noktasını teşkil eden bir olay... Yanlış bir tercih, yukarıdaki haberde olduğu gibi, dünyasını karartır insanın. Onun için, dış görünüşe bakıp karar vermek, yanıltır çoğu zaman insanı. “Gençler önceden görüşür ve flört ederse, birbirini yakından tanıma imkânları olur. Eğer huyları, anlayışları farklı ise, evlenmeden önce daha işin başındayken, işi bitirmiş olurlar.” iddiası da çok yanlış. Tecrübeler hiç de böyle olmadığını gösteriyor. En çok boşanma, flörtsüz evliliğin yapılmadığı Batı ülkelerinde olmaktadır bugün. İki taraf da, tanışma devresinde, birbirlerine hoş görünmek için beraber bulundukları zamanlarda, gayet toleranslı davranıp, kötü huylarını birbirlerine hissettirmemeye çalışır, birbirlerini yanıltırlar. Ancak evlendikten sonra anlaşılır gerçek durum. Fakat iş işten geçmiş olur o zaman. Bunun için, evlenilecek kimselerin gerçek hâlleri, evlenilmeden önce öğrenilmelidir. Bu da ancak; tecrübeli kimselerin araştırmasıyla, o kimselerin evveliyatını iyi bilen, güvenilir kimselere sormakla olur. Ayrıca, bekârken çok kimseyle görüşen, çok kimseyle eğlenen erkek ve kızda, evlendikten sonra da çok kimseyle görüşme arzusu devam eder. Bir kişiye bağlı kalmak, zamanla onu sıkmaya başlar; değişiklik arayışına girer. Bunun sonucunda da, her gün gazetelerde boy boy resimlerini gördüğümüz cinayetler meydana gelir. Yüzlerce aile perişan olmaktadır bu yüzden. Bir anlık gaflet, değişiklik arzusu, kişilerin hem dünya, hem de ahiretlerini karartır... Bunlar belki manasız gelir çok gence. Çünkü gönlünü kaptırana verilecek nasihat, ona deli saçması gibi gelir. Onun için Peygamber efendimiz, “Sevgi, insanı sağır ve kör eder.” buyurmuştur. Sağıra ne anlatsanız duymaz. Görmeyen bir kimse, ne yapsanız görmez. Bu bakımdan ileri görüşlü, tecrübeli ana babanın, akrabanın tavsiyelerine kulak vermeli! Ana baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlâtlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği dersle bakar. Ana baba sadece görünüşe değil, perdenin arkasına da bakar. Çünkü gerçeği görmeye mâni olur perde

vahıt koç yazını okudum emegın ıın cok tesekkurler
ben bırde su konudan cok sıkayetçıyım

bıde soylebır açı var sımdı artık kızlarımız geleceklerını kurmadan evlılık dusunuyorlar daha 19 20 yasında hıcbır dayanagı olmadan evlenme merakına gıdıyorlar gorucu usluylede olsa bence bı kızın ılk basta kendı hayatını ve gelecegını kurması lazım okulunu bıtırıp meslegını elıne alıp EŞİNİN maddıyatına guvenmeden yolunda Saglam ılerlemesı lazım Çunku aslında hepımız bu hayatta baslı basına bır bıreyız ve bır buyuk hatada hemen cocuk sahıbı oluyorlar bunun acelESINIDE ben anlıyabılmıs degılım yukarıda yazdıgınız ornek aslında bu boyutuda anlatıyor sımdı artık erkekler degsıtı toplum degıstı bızım annelerımızın babalarımızın yaptgı evlılkler saflık maSumıyet kalmadı artık herşey yasanıyor sıkılıyorlar ve baska bı boyuta gecıyorlar

o yuzden bır kız cocugu once gelecegını sonra yuvasını dusunmelı evlenıcek bır erkek bulabılır ama gelecegını her zaman ıcın bulamaz yasadıgımız toplumda ornekler cok evlenmeden once kımsenın yapmadıgı guzellıklerı yapar evlendıkten sonra degısır ne gerek var anne evıne donmeye kendı ayakların ustunde dur durkı kımse senı ezemesın eşin hatta onun aılesı bıle.. genıs bı açıdan bakmak zorundayız cehalet en korktugum şeylerden bırtanesı cehaletın oldugu yerde her turlu kotuluk her turlu hata olur...

vede evlenırken anne baba rızası almakta cok onemlı bence egerkı tasvıp etmedıklerı bırsey varsa emın olunkı sızın veya bızım goremedıgımız bırşeyi gorduklerı ıcındır...

olay islamiyetten ne kadar uzaklaştığımızı apaçık gösteriyor,

ama yoruma daha bi üzüldüm ben,

kıymetli kardeşim bu fikirlerinizin islamiyetin çizdiği aile yaşantısı,

kadın-erkek ilişkisi,

ve rızık-kader bağlantısı ile hiçbir ilgisi yok inanın ki,

başka da birşey söyleyip yorumu uzatmaya gerek yok...

vahıt koç yazını okudum emegın ıın cok tesekkurler
ben bırde su konudan cok sıkayetçıyım

bıde soylebır açı var sımdı artık kızlarımız geleceklerını kurmadan evlılık dusunuyorlar daha 19 20 yasında hıcbır dayanagı olmadan evlenme merakına gıdıyorlar gorucu usluylede olsa bence bı kızın ılk basta kendı hayatını ve gelecegını kurması lazım okulunu bıtırıp meslegını elıne alıp EŞİNİN maddıyatına guvenmeden yolunda Saglam ılerlemesı lazım Çunku aslında hepımız bu hayatta baslı basına bır bıreyız ve bır buyuk hatada hemen cocuk sahıbı oluyorlar bunun acelESINIDE ben anlıyabılmıs degılım yukarıda yazdıgınız ornek aslında bu boyutuda anlatıyor sımdı artık erkekler degsıtı toplum degıstı bızım annelerımızın babalarımızın yaptgı evlılkler saflık maSumıyet kalmadı artık herşey yasanıyor sıkılıyorlar ve baska bı boyuta gecıyorlar

o yuzden bır kız cocugu once gelecegını sonra yuvasını dusunmelı evlenıcek bır erkek bulabılır ama gelecegını her zaman ıcın bulamaz yasadıgımız toplumda ornekler cok evlenmeden once kımsenın yapmadıgı guzellıklerı yapar evlendıkten sonra degısır ne gerek var anne evıne donmeye kendı ayakların ustunde dur durkı kımse senı ezemesın eşin hatta onun aılesı bıle.. genıs bı açıdan bakmak zorundayız cehalet en korktugum şeylerden bırtanesı cehaletın oldugu yerde her turlu kotuluk her turlu hata olur...

vede evlenırken anne baba rızası almakta cok onemlı bence egerkı tasvıp etmedıklerı bırsey varsa emın olunkı sızın veya bızım goremedıgımız bırşeyi gorduklerı ıcındır...

Bu sözleri genelde bu sıkıntıdan müzdarip olan ya da şahit olan insanlar söyler fakat bir şeyi hep unuturlar acaba yeni düzenin, kadının iş hayatına atılmasının evliklerin kötüye gitmesinde ve bitmesinde hiç mi payı yok. Konuya birde bu açıdan bakmak gerekir. Cepni kardeşimizin de söylediği gibi söyledikleriniz kendi açınızdan sizi haklı çıkarabilir; lakin islami ölçülere göre doğru olduğu savunulamaz. Ne zamanki kadın kendi ayaklarının üzerinde durabilmek için çalışma hayatına atıldı işte o zaman kaybettik çoğu değerimizi. Bütün bayanlar için aynı şeyi söylemek ve kul hakkına girmek istemiyorum muhakkak halis niyetler doğrultusunda ve hak yolundan ayrılmadan, evini, eşini, ailesini çok fazla ihmal etmeden çalışanlarımızda vardır. Fakat bunu bu şekilde kestirip atmak ve "eline ekmeğini al kocanın eline bakma" demek biz müminlerin canını acıtmalı. Emin olun sizin söylediklerinizi benim çevremdeki insanlarda sıkça tekrarlıyor ben onlar dedi diye okumuyorum ve bunları yazarken kendime de dönüp bakıyorum üniversite mezunuyum ve master yapıyorum şu anda lakin yine de bir bayanın çalışmasını çok fazla onaylamıyorum; islami ölçüler haricinde ki bu ölçüyü ve sınırı iyi bilmek gerekir diye düşünüyorum. !!!

sevgılı kardesım boyle bır konudan müzdarip degılım oncelıkle sadece goruslerımı belırttım

allahu tealanın ılım ve ogrenmeye ne kadar onem verdıgını hepımız bılırız

bayan yada erkek olsun bı ınsanın okuyup kendını gelıstırmesı onun hayatına ıyı yon verır tabıkıde kultur farklı bısıdır ılla unuversıte okuması sart degıl okumadan kendını gelıstıren ınsanlarda var fakat ılerıde sıkıntı cekmek ıstenmıyorsa dıploma gerekıyor ne yazıkkı

bır bayanın ogretmen doktor hakım olması kotu bırseymi?

sizin etrafınızda ornekler nedır bılemıcem ama bı bayan kendını bılerek ıslamı olculerde hem gorevını yapıp hemde yuvasını kurablır sonucta kutsallıgı olan gorevlerde var

ayrıca aılelerde maddıyat bozulabılır bayanda elı ekmek tutabılır helal para kazandıntan sonra kım yargılıyabılır?

sizim yasadıgınız dunya ne derece top pembe ne kadar garantıli bılmıyorum ben yasadıgım hayatın garantısını veremıyorum ! bılmıyorum ama benım dısarıda gordugum hayat tecrubesı bana bu satırları yazmamı söylüyor

'elıne ekmegini al esının elıne bakma 'dememın sozude ılerıde evlendıgınde karsılacagın durumu bılemezsın bırsuru ınsan var bu gıbı durumda cocugunun ve kendını zor durumda kalmaman ıcın solemış oldugum ıyı nıyete dayalı bır soz lutfen ıyı nıyetle bakınız efendım

sevgılı kardesım boyle bır konudan müzdarip degılım oncelıkle sadece goruslerımı belırttım

allahu tealanın ılım ve ogrenmeye ne kadar onem verdıgını hepımız bılırız

bayan yada erkek olsun bı ınsanın okuyup kendını gelıstırmesı onun hayatına ıyı yon verır tabıkıde kultur farklı bısıdır ılla unuversıte okuması sart degıl okumadan kendını gelıstıren ınsanlarda var fakat ılerıde sıkıntı cekmek ıstenmıyorsa dıploma gerekıyor ne yazıkkı

bır bayanın ogretmen doktor hakım olması kotu bırseymi?

sizin etrafınızda ornekler nedır bılemıcem ama bı bayan kendını bılerek ıslamı olculerde hem gorevını yapıp hemde yuvasını kurablır sonucta kutsallıgı olan gorevlerde var

ayrıca aılelerde maddıyat bozulabılır bayanda elı ekmek tutabılır helal para kazandıntan sonra kım yargılıyabılır?

sizim yasadıgınız dunya ne derece top pembe ne kadar garantıli bılmıyorum ben yasadıgım hayatın garantısını veremıyorum ! bılmıyorum ama benım dısarıda gordugum hayat tecrubesı bana bu satırları yazmamı söylüyor

'elıne ekmegini al esının elıne bakma 'dememın sozude ılerıde evlendıgınde karsılacagın durumu bılemezsın bırsuru ınsan var bu gıbı durumda cocugunun ve kendını zor durumda kalmaman ıcın solemış oldugum ıyı nıyete dayalı bır soz lutfen ıyı nıyetle bakınız efendım

Muhakkakki ilim sahibi olmak için tek ölçüt üniversite okumak değil kardeşim sizin de belirttiğiniz gibi insan evinde de bir çok ilmi kaynaktan istifade ederek kendini geliştirebilir. Fakat bunu meslek sahibi olup, çalışmakla karıştırmayalım çünkü bir bayan için bu ikisi çok farklı şeyler.

Fakat yazdıklarınızdan öyle bir sonuç çıkıyor ki (temiz niyetinizden eminim aslında siz benim bu söylediklerimi söylemek istemediniz ama insanların konuyu nereye götürebileceğini kestiremeyiz) "erken yaşta evlenmek ve üstüne üstlük bir meslek sahibi olmadan evlenmek bayanlar için doğru değildir" Ben çevremde bunun aksini ispat eden bir çok örnek gördüm ki her meslek sahibi de ne yazıkki evliliğini ya da boşandıysa çocuğunun geleceğini kurtaramıyor. En kötüsü de artık bayanlar çalıştıkları ve para kazandıkları için evliliklerini bitirme konusunda çok rahatlar. "Param var ona muhtaç değilim, ben kendi ayaklarımın üzerinde durabilirim (istisnalar kaideyi bozmaz)" kimse kendi ayaklarının üzerinde duramaz efendim öyle olsaydı kadın ve erkek olarak yaratmazdı bizi Rabbimiz.

Çalışma hayatı demişken bir bilimsel gerçeği de hatırlatmak istiyorum burda eğitim sisteminin ve aile ve dünya düzeninin değişmesinin en büyük etkenlerinden üçüncüsü kadının iş hayatına atılması ve çocuğun gelişimi için okula daha fazla ihtiyaç duyulmasıdır. Yani düzeni değiştiren biz değiliz deme lüksüne sahip değiliz.

Ailedeki maddi sıkıntılara gelince hayat pahalılığı, enflasyon, işsizlik ve diğerleri bu sorunların ana kaynağını da biraz durup düşününce bayanların oluşturduğunu görürüz. Hayat pahalılığının nedeni isteklerimizin artması ve olanla yetinmemek, işsizliğin kaynağı ise erkeklerin çalışacağı bir çok pozisyonu bayanların işgal etmesidir. (Burda sadece topu kadınlara attığım düşünülebilir :) lakin konumuz kadınlar olduğu içindir ;) )

Kadınlar da dahil insanları yargılamaya kimsenin hakkı yoktur ki ben de kimseyi yargılamıyorum. Evet bir bayanın doktor olmasının ya da öğretmen olmasının bir çok güzel yönü vardır ama çalışırken Allah rızasını ve insanlara faydalı olma bilincini taşıyorsa güzeldir.

Lafı fazla uzattım galiba kusuruma bakmayın ama herkesin hassas olduğu konular vardır :)

konuyu uzatabılırsınız benım acımdan sorun degıl cunku yazıcak cevabım olur genellıkle :) :) :)

soledıgınız anlatmak ıstedıklerınız sadece ıstısna bu kaıdeyı bozarmı bozmaz benım ıdda etmıs oldugum kaıdede gunumuzde bayanların avantajına bı bayan olarak belkıde tam olarak derdımı anlatamıorum fakat kendı ayakların uzerınde durmayı ogrenmek zorundasın demıssınız ya allah razsı ıcın ve ınsanlara faydalı olma bılıncı ıcın zaten bu bılıncı barındıyorsa bence fazlada tartmaya gerek yok

dısarıda bırcok kurulus kız cocuklarının okuması ıcın bırsuru proje duzenlıyor neden cunku artık ulkemızde evlıklerın ve sorunların kadınlara olan sıddetın artmasının sebebıyle bırsuru kadın artık sıddet goruyor nedenmı tutunamadıkları ıcın sız ne kadar asagıdaysanız hep ustunuze cıkmak ısteyen bırı olucaktır bu ınsnların dogasında var ne yazıkkı dısarıda mucadele var! tabıkıde her aıle her kesım aynı degıl ama ne yazıkkı cogu anlattıgımdan ıbaret allahım hayırlılılarıyla karsılastırsın cumlemızı evlatlarınızı dostlalarınızı.. sızın sansınız etrafınızda gordugunuz ıyı ornekler

yoksa siz haydı kızlar okula demıyormusunuz ???

:) :)

konuyu uzatabılırsınız benım acımdan sorun degıl cunku yazıcak cevabım olur genellıkle :) :) :)

soledıgınız anlatmak ıstedıklerınız sadece ıstısna bu kaıdeyı bozarmı bozmaz benım ıdda etmıs oldugum kaıdede gunumuzde bayanların avantajına bı bayan olarak belkıde tam olarak derdımı anlatamıorum fakat kendı ayakların uzerınde durmayı ogrenmek zorundasın demıssınız ya allah razsı ıcın ve ınsanlara faydalı olma bılıncı ıcın zaten bu bılıncı barındıyorsa bence fazlada tartmaya gerek yok

dısarıda bırcok kurulus kız cocuklarının okuması ıcın bırsuru proje duzenlıyor neden cunku artık ulkemızde evlıklerın ve sorunların kadınlara olan sıddetın artmasının sebebıyle bırsuru kadın artık sıddet goruyor nedenmı tutunamadıkları ıcın sız ne kadar asagıdaysanız hep ustunuze cıkmak ısteyen bırı olucaktır bu ınsnların dogasında var ne yazıkkı dısarıda mucadele var! tabıkıde her aıle her kesım aynı degıl ama ne yazıkkı cogu anlattıgımdan ıbaret allahım hayırlılılarıyla karsılastırsın cumlemızı evlatlarınızı dostlalarınızı.. sızın sansınız etrafınızda gordugunuz ıyı ornekler

Genellikle yazacak bir cevabınızın olduğunu söylemişsiniz ben kendi adıma bunu söyleyemeyeceğim çünkü herkesin ilminin bir sınırı vardır benim de öyle. :)

soledıgınız anlatmak ıstedıklerınız sadece ıstısna bu kaıdeyı bozarmı bozmaz benım ıdda etmıs oldugum kaıdede gunumuzde bayanların avantajına bı bayan olarak belkıde tam olarak derdımı anlatamıorum fakat kendı ayakların uzerınde durmayı ogrenmek zorundasın

Burda çoğunluk için konuşmanın bir önemi yok zaten dışarda o gerçek var biz burda doğru olanı konuşmalıyız değil mi? Ben bahsettiğiniz gerçekleri kabul ediyorum ve şahit oluyorum merak etmeyin. Toz pembe bir hayatım yok ama elhamdülillah halimden şikayetçi de değilim.

Hep kadınların ezildiğinden ve bunun içinde okuyup çalışmak zorunda olduklarından dem vurmuşsunuz acaba kadınları kimler ezer ve neden ezer? Önce bu soruya cevap aramak gerek.

allah razsı ıcın ve ınsanlara faydalı olma bılıncı ıcın zaten bu bılıncı barındıyorsa bence fazlada tartmaya gerek yok
evet bende bu kısmını tartışmıyorum zaten.

Haydi kızlar okula diyemiyorum kardeşim çünkü bu ve benzeri desteklemelerin altında yatan çok farklı nedenler var ve bunun farkındayım. En basitinden köy enstitülerinin gerçeğini bir araşıtırmanızı tavsiye ederim.

Size son olarak birşey sormak istiyorum gerçekten kadınlar okursa ve bir meslek sahibi olursa aile içi şiddet bitecek ya da en azından azalacak mı?

sorunuzu cewaplıyım konu aslında cok baska bır boyuta geldı fakat egıtıme destek vermemenızde garıbıme gıttı :) :)

aslında bakarsanız her konunun altında bı amac var gelır saglama var fakat bu kız cocuklarının egıtımın ısıgından mahrum kalması anlamına gelmez bı kız cocugu ıdealıst olmalı amacı olmalı projelerı olmalı tmm buyudum sımdı kocaya olmamalı dusuncesı tabıkı evlılık kutsal bı kurum ve aynı zamanda dunyanın en tad verıcı merteblerınden bırı fakat evlenmeden once bıde psıkoljık ve hayatı bakımdandan buna hazır olmalı bır kız cocugu ezdırmemelı kımseye kendını ezmemelıde meslegını elıne alıpta sacma yollara gırenlerı ben kastedmıyorum aıle ıcı sıddet tabıkı azalmıcak ama bırşey de unutulmasınkı egıtımsızde bır toplumun sonu aydınlık degıldır cehalet bızlerın kuyusunu kazarken sessız kalmamalıyız...

sevgılı gozyaşı gorusune saygı duyuyorum :)sanada aynı şekilde

hayatım boyunca okumadıgım ıcın hep pısman oldum sımdı bu hatamı duzeltmek ıcın gece gunduz ders calsııyorum cunku anladımkı dsarıda hayat zor bıryerlere gelmeden bırşeyler ekmeden bırşeylerı bıçemıyorsunuz

sorunuzu cewaplıyım konu aslında cok baska bır boyuta geldı fakat egıtıme destek vermemenızde garıbıme gıttı :) :)

aslında bakarsanız her konunun altında bı amac var gelır saglama var fakat bu kız cocuklarının egıtımın ısıgından mahrum kalması anlamına gelmez bı kız cocugu ıdealıst olmalı amacı olmalı projelerı olmalı tmm buyudum sımdı kocaya olmamalı dusuncesı tabıkı evlılık kutsal bı kurum ve aynı zamanda dunyanın en tad verıcı merteblerınden bırı fakat evlenmeden once bıde psıkoljık ve hayatı bakımdandan buna hazır olmalı bır kız cocugu ezdırmemelı kımseye kendını ezmemelıde meslegını elıne alıpta sacma yollara gırenlerı ben kastedmıyorum aıle ıcı sıddet tabıkı azalmıcak ama bırşey de unutulmasınkı egıtımsızde bır toplumun sonu aydınlık degıldır cehalet bızlerın kuyusunu kazarken sessız kalmamalıyız...

sevgılı gozyaşı gorusune saygı duyuyorum :)sanada aynı şekilde

hayatım boyunca okumadıgım ıcın hep pısman oldum sımdı bu hatamı duzeltmek ıcın gece gunduz ders calsııyorum cunku anladımkı dsarıda hayat zor bıryerlere gelmeden bırşeyler ekmeden bırşeylerı bıçemıyorsunuz

Bir eğitimcinin eğitimi desteklememesi çelişki olmaz mı? :)
Eğitimi desteklemediğimi söylemedim haydi kızlar okula gibi hareketleri ya da köy enstitüleri gibi kuruluşları desteklemediğimi belirttim. Keşke bunların tek amacı maddi kar elde etmek olsa :(

Sorunun kaynağı eğitim ile öğretimi aynı görmeniz ve kavram yanılgısına düşmüş olmanız. Bu şekilde konuşarak elinde bir diploması ya da bir mesleği olmayan veya küçük yaşta evlenen mümine kardeşlerimizi üzüyorsunuz. Ben size çok uzağa gitmeden mollacami ailesi içinde mesleği ya da yüksek okul diploması olmayan ama kendisini geliştirmiş ve birçok yeterliliğe sahip olan ve benim de imrendiğim ve onlar gibi olmak istediğim bir çok mümine kardeşimizi örnek verebilirim... Bu yüzden söylediklerinizi genellemeniz ve sanki dışarda sizin gerçeğinizden başka bir gerçek yokmuş gibi davranmanızı kabul edemiyorum. Yoksa düşüncelerinize bende saygı duyuyorum.

Ayrıca zannetmeyin ki okullarda ya da iş dünyasında herşey toz pembe. Türkiye'nin bugünkü durumu mümin bayanların kendi inançları doğrultusunda öğretim görmesi ve çalışması için müsait değil. Böyle bir ortamda o kardeşlerimize okumaları, meslek sahibi olmaları konusunda israr edersem kul hakkına girmiş olurum. Rabbim hesabını veremeyeceklerimize uğratmasın bizleri.

Size de öğretim hayatınızda başarılar dilerim inşallah muvaffak olursunuz. Ve inşallah manevi değerlerinizi kaybetmeden, hedeflediğiniz yerlere ulaşırsınız

Rabbim herkesin kalbine Allah korkusu ve merhamet versin. Ezmek sadece kalbinde Allah korkusu olmayanların yapacağı bir iştir. Ve Rabbim bizleri imanlı kimselerle karşılaştırsın.

Ayrıca vahit koç kardeşimizden de özür dilemek istiyorum. Paylaşımını işgal ettik. Hakkınızı helal edin kardeşim.

Konuyu toparliyalim mi?
Sevmek güzel elbet, marifet Allah için sevmek
Kör neyi görür? En iyisi görüp sevmek(Büyüklere danismadan is olmaz)
Istedigin bir lokma ise ayakta durursun kardesim
Sevgi itaat, evlilikte sart
Düsünme artik illa maasi olacak
Derki koskoca gönül baska gönüle nasil sigacak
Allah sevgisiyle gönüller simsicak
Baska dert arama!Parayi sevginin yerine koyma!
Niceleri tarih yazar, sultanlar saraylar sonlarida var!
Allah sultanlari hâlâ gönlümüzde taht tutar.(niceleri sevilmez , unutuldular ama Allah sevgisiyle olanlar unutulmaz)
Neyi sectigine dikkat et kardesim bu dünya 3 gün neyle olsa karnin doyar,
Ya ahiret sonsuz, keske diyenlerden olma azigini sonsuza ayarla.
Körün istedigi bir göz, Rabbim verir iki göz

Ya Rab senin yolunda olanlardan seni sevenlerden ayirma...(amin)

benı 12 den vurdunuz :)

ben asla erken evlenen mumın hanım kardeslerıme karsı bır laf solemek ıstemem bu dogru olmaz ne haddıme allah yuvalarınla bır omur mutluluk huzur versın bu dunyadada ahırettede sadece erken evlenme gorusunu savunmuyorum bu benım gorusum herkesın gorusu kendıne dogrusu dıyemıyecegım cunku dogru tektır

sunu toparlamalıyımkı unıdekı turban sorununu bende adaletsızce buluyorum bırsuru satır dokturebılırım egıtımdekı adaletsızlık ıcın :)

bellı yasa gelmiş ınsanlarız sen beyaz dedın ben kırmızı sen beyazda gormussun bı ak ben kırmızıda gormusum bı renk bırıbırımze fıkırlerımızı zorla kabul ettıremeyız en ıyısı sız gorusunuzle ben soledıklerımle kalıyım

gelın konuyu melıssa kardesımızın guzel şiirsellıgıyle kapatalım ;) ;)

ben de bu konuya tafafsız kalamayacağım ...ölçü gerçekten islama uygun olsa değil" haydi kızlar okula " haydi nineler dedeler okula bile denilir,ama minilere hatta miniminilere bile ses çıkmazken değil okul talebelerine ziyaretçi olarak bile okullara alınmıyor başörtülü olanlar ..burda tamamen dostane olarak görüşlerimizi paylaşıyoruz begümNUR kardeşimiz ..bu kadar lakırtı bu kadar gelecek korkusu tevekkül eksikliğinden kaynaklanıyor .Mollada bir hikaye paylaşılmıştı karıncanın süleyman a.s.la olan hikayesini okumuşsunuzdur hani karınca bir buğday tanesi ile bir yılını geçiriyordu da süleymen a.s. denemek amaçlı küpe koyup sene sonunda baktığında yarısını yemiş vaziyette görmüştüde Süleymen a.s. sormuştu hani bir buğday tanesiyle 1 yılını geçiriyorsun diye ve karınca muhteşem cevabını vermişti dışardayken benim rızkımı ALLAH veriyordu ama şimdi senin elindeyim diye ..onun içindirki kötü örneklerden etkilenmemek lazım niyetin doğru tevekkülü ve şükrü tam olması lazım insanın ve her insanında bir imtihanı olduğunu da unnutmamak lazım tabi.. :)
2 metre yere profösörüde giriyor cahilide önemli olan orada bize ne diyecekleri cahilmi, alimmi :( bu sözlerim de biryerlere çekilmesin lütfen ..

çekilicek kadar uzun cümleler degıl zaten bana göre güzel kardeşim

ben aslında anlatamıyorum yukarıda vahıt kardesımız kotu bır ornek gostermıs aslında ben bunun altnda yatan nedenlelerden bırtanesınınde kızlarımızın gelecek kurmadan evlenmelerıne baglamıştım ben bagladım siz düğümlediniz sorun degil çözeriz :)

ben ehli dünyada ehli ukbanında bılıncındeyım tabıkıde öbür dünya için calsıyoruz fakat allahımın bana verdıgı bu aklı en ıyı sekılde bu dunyada ınsnalara hızmet vererek şekilde kullanmak ısterım mesela bır ogretmen ılım ogretır cocuklara.. bır polıs duzenı saglar ınsanlara kucak açar ve şehit mertebesıyle olur belkıde gorevı ıcın ama aynı zamandada ıslamın 5 sartıylada yaşar ne mutludurkı ıkı taraf ıcınde dıdınen ınsanlara...

tevekkul eksıklıgı ? 5 vakıt namazı kılarsın allahu tealadan sevgı beklersın bunun tevekkulunu zaten rabbım verır fakat baska bır amaç ıcın okul ıcın mesela bır sınav ıcın yanı hıcbır emek gostermeden rabbımdenmı beklıyecegım herşeyi bı yolda sona ulasmak ıcın calısmak gerekırkı ter dokmek gerekır sımdı sız parmaklarınızı kullanmadan buraya mesajınızı yollayabılırmısınız hayır? emek vermeden sonuç olmaz

umarım kendımı ıfade edebılmısımdır sevgili meymune :)

bakış açısı farklı olunca herkes kendi penceresinden bakıp yorum yapıyor ve dolayısıyla kendi görüşünü savunuyor değilmi ? :) ne diyelim...Allah kulu olabilme yolunda İDRAK versin cemi cümlemize ,nefislerimize ben bilirim herkesle boy ölçüşürüm'ü değil her güzel sözün doğruluk eksenimizde yer alıp bize bir yön vermesini ,amel etmemizi sağlasın MEVLAM..

Serbest Kürsü

MollaCami.Com