Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

YARATMAK ve HOCAM kelimeleri üzerine

YARATMAK mevlaya mahsus bir sifat olup yalniz Allaha izafe edilir.Baskasinda asla bulunmayan bir özelliktir.Zamanimizda bazi insanlar bir seyden baska bir sey elde eden; veya var olan nesnelerden baska bir sey yapanlar; bir proje yapan,elde olanlardan baskaliklar yapanlar icin yeni bir seyin yaratilmasi manasina su isi yarattik veya su projenin yaraticisi gibi kelimeler kullaniyorlar.Oysaki yaratmak yok olan seyi meydana getirmektir.
Simdi ayni insanlara hadi bakalim bana elinde hic malzeme yokken bir madde yap veya kalem kagit yokken bir proje ciz desek yapamazlar. Neden cünkü kulda halk yaraticilik yoktur.Onlarinki sadece var olanlari iyi degerlendirip baska seyleri ortaya cikarmaktir.Her seyi yaratan Allahtir.Yaratma isini insan icin kulanmak büyük bir abesten ibarettir. Hic bir sey olmayan insana, Allahta bulunani sarf etmek yanlistir ve zimnen bu kelimenin manasi insani ilah yerine koymak olur ki afvi yoktur.Ama insanlar cehaletten olsa gerekki bunu sik sik kulaniyorlar.
Ikinci olarak eskiden beri dini ve uhrevi konularda yetismis ve bildiklerini insanlara anlatmayi kendine vazifa bilmis insanlar icin kullanilagelen HOCALIK bugünlerde ne idügü belirsiz olanlar icin kulanilir hale geldi.Ben bunda bir kasit görür gibiyim neden mi?Öyle insanlar ciktiki ekranlarda kendini dünyanin merkezi zannediyor.Hocayim diyor,profum diyor ve söyledikleri insanlarin aklini bulandiriyor.Izleyende ona bakarak hakiki alimlerin de icinde bulundugu insanlar icin yanlis fikir sahibi olabiliyor.Sonrada önüne gelen,dili lafü güzaf yapan,kelami kuvvetli olana `HOCAM´ diyor.Oysaki hocalik bir meslek,bir ticaret,bir makam icin degil Allah rizasi icin yapilir.Bu makam öyle bir makamdir ki lafini eden coktur ama buna ulasan cok azdir.YA RABBI BASIMIZDAN HAKIKI ALIMLERI EKSIK EDIPTE BIZI REZIL RÜSVAY ETME;ONLARIN HIMMET VE SEFAATLARINA NAIL EYLE; BIZI SEVDIKLERINDEN EYLE ALLAHIM

ilah YA RABBI BASIMIZDAN HAKIKI ALIMLERI EKSIK EDIPTE BIZI REZIL RÜSVAY ETME;ONLARIN HIMMET VE SEFAATLARINA NAIL EYLE; BIZI SEVDIKLERINDEN EYLE ALLAHIM

amin kardeşim

Allah razı olsun çok faydalı bilgiler vermişsiniz

amin kardeşim

amin..teşekkürLer..

Allah Razı olsun çok mühim bir mevzuye değinmişsiniz teşekkür ederiz...

amin..gerçekten çok güzel binoktaya parmak basmışsınız. bunlar aslına çok önemli şeyler ama çoğuna göre bunlar sadece ayrıntı..önemli olan niyet deyip geçiştiren insanlara bunu anlatamıyorum ben de artık bıraktım..doğru mu yaptım bilmiyorum ???

amin..teşekkürLer..

katılıyorum..

amin kardeşim

selam aleykum
ellerinize sağlık kardeşim yaratmak allaha mahsustur
ve son günlerde hocalar o kadar çoğaldıki biz yine şanslı bir nesiliz
sağlam bilgilerle
onlar arasındaki farkı farkedebiliyoruz
bundnda sonra yetişenler ve o hoca!ların fetvalarıyla büyüyenler.. ...???
selametle

eline yüregıne saglık kardsım...

selam aleykum
ellerinize sağlık kardeşim yaratmak allaha mahsustur
ve son günlerde hocalar o kadar çoğaldıki biz yine şanslı bir nesiliz
sağlam bilgilerle

onlar arasındaki farkı farkedebiliyoruz
bundnda sonra yetişenler ve o hoca!ların fetvalarıyla büyüyenler.. ...???
selametle

mademki saglam bilgiler(!)e sahibiz,
o zaman herkesten evvel aileler yetistirmeli evletlari...!

herkese HOCAM diye hitaba alıştıranlar zübbe masonlar dinsiz ve müşrik hristiyanların oyunudur. HOCAların halk nazarında düşmeleri için ve hoca kimliğini ortadan kaldırmak herkes hocadır gibi düşünceye sevk etmek istiyorlar.

Düşünsenize en kötü ,hatta kafirun billâh olan bir dinsize dahi HOCAm deniliyor. bu kadar cehâlet nerdedir başka acaba.

İlgili bir link:

http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,16081.msg187121.html#msg187121

Hutbe ve Vaazlar

MollaCami.Com