Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Hz. Fatıma (r.a.) nasıl bir anneydi?‏

Fatıma; Son Peygamber Hz. Muhammed (sav)`ın biricik kızı, O`nun aziz damadı, ilmin kapısı Hz. Ali (ra)`nın hanımı, yeryüzü hanımları içerisinde Hz. Meryem`den sonra en aziz olan Hz. Hatice (ra) annemizin kızı ve Hz. Hasan ve Hüseyin`in anneleri idi.

Peygamberimiz (sav) tarafından defalarca övülmüş ve faziletleri ifade edilmiş Hz. Fatıma (ra)annemiz, hiç şüphesiz hem ideal bir kız evladın nasıl olması gerektiğini hem de ideal bir annenin nasıl olması gerektiğini tüm insanlığa göstermiştir.

Onun hayatından, çocuk eğitimi ile önemli ve hayati hususları öğrenmemiz mümkün. Genç annelere ya da anne adaylarına, ideal bir annenin nasıl olması gerektiğini öğretmek için en güçlü kaynak, Peygamberimizin biricik kızı Hz. Fatıma`dir. Bütün güzel hasletlerinin yanı sıra `Hz. Fatıma(ra) nasıl bir anneydi?` sorusunun cevabında da büyük hikmetler ve güzellikler bulabiliriz.

Hz. Fatıma(r.a) öncelikle babasından öğrendiği ilim ve terbiye ile çocuklarını yetiştirmiş idi. Hz. Fatıma(r.a.) örneğinde; Allah`ın razı olduğu bir annenin `çocuk yetiştirme yöntemleri`ni öğrenmiş olacağız.

Bir rivayette Selman-ı Farisi başka bir rivayette ise Bilal-i Habeşi (ra) anlatıyor: "Bir gün mescide gitmekte iken Fatıma`nın el değirmeninde un öğüttüğünü gördüm, bu sırada küçük Hüseyin`in ağlama sesi duyuldu.

Hz. Fatıma`ya(ra); `Allah Resulü Sallallahu aleyhi vesellem, size yardım edenleri sevdiğini buyurdu` dedim. Çocuğu mu sakinleştirmemi istersiniz dedim yoksa el değirmenini almamı mı?"

Fatıma; (r.a.)"Evladımla benim ilgilenmem daha doğru ve iyi olur, zahmet olmazsa siz şu unu öğütebilirsiniz." Dedi."

Hz. Fatıma(r.a.) annemiz, bütün yoğunluğuna ve meşakkatli işlerine rağmen çocuklarıyla ilgilenmeyi ertelememiş, onları başından savmaya çalışmamıştır.

Hz. Fatıma(r.a.) annemiz, çocuklara şefkat gösteren başka sevgi kaynaklarının da bulunmasını arzu etmiş ve istemiştir.

Allah Resulü sallallahu aleyhi vesellemin vefatından sonra, bazen çocuklarını severken; "Sizi herkesten çok seven dedeniz şimdi nerede?" dediği rivayet edilmektedir. Bu durum sadece annenin değil, başkalarının da duygusal bağlarının çocuk üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.

Hz. Fatıma (r.a.)annemizin bu tavrından, çocuklarını dedelerinden ya da babaannelerinden kaçıran anne-babaların aslında nasıl bir yanlışlık içinde oldukları ortaya çıkmaktadır

Çocuklarıyla oyun oynardı

Çocuklarla birlikte oyun oynamanın, onların oyunlarını ciddiye alıp onlarla oyun arkadaşlığı yapmanın çocuğun ruhi gelişimine yaptığı katkılar yadsınamaz. Bu durum aynı zamanda çocukların yaratıcılık güçlerini de artırıp, sağlıklı bir zihin yapılarına sahip olmalarını beraberinde getirecektir.

Hz. Fatıma (r.a.)annemizin çocuklarına karşı yaklaşımlarından biri de onlara oyun arkadaşlığı yapmasıdır. Hz. Fatıma (r.a.)annemiz, çocuklarıyla oyun oynarken, bu oyunları sıkıcı bir hale getirmeden eğitim saatleri havasına getirirdi. Oyun esnasında çocuklarına, onların zihinlerini geliştirecek sözler söylemeyi ihmal etmezdi.

Çocukları arasında ayrım yapmazdı

Hz. Fatıma (r.a.)annemizin, kendisinden sonra gelecek olan bütün annelere, çocuk eğitim yöntemiyle ilişkin öğrettiği en esaslı yaklaşımlardan biri de çocuklarının arasında adaleti gözetip, ne olursa olsun kesinlikle onlar arasında ayrım yapmamasıdır.

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin`in(r.a.) kendi aralarında düzenledikleri yarışmalarda, evlatlarından herhangi birini incitecek bir kararda bulunmamaya, onların kalplerini kıracak bir yoruma gitmemeye çok özen gösterirdi

Çocukları çocuk yerine koymazdıHz. Fatıma (r.a.)annemizin evinde, bugün birçok ailede olanın tersiyle çocuk bile olsalar aile fertlerinin kişiliklerine hürmet gösterilir, saygıda kusur edilmezdi. Kısaca Hz. Fatıma (r.a.)annemizin evinde çocuklara saygı gösterilir, aileyle ilgili kararlarda onların görüşleri alınarak kişiliklerinin sağlamlaşmasına dikkat edilirdi.

Birçok konuda henüz küçük yaşlarda olan Hasan ve Hüseyin`in(ra) görüşlerine başvurulur, karakterlerinin güçlü olması ve sorumluluk sahibi olmaları için kendilerine değer verilirdi. Hz. Fatıma`nın(r.a.) çocuklarına yaklaşımındaki bu incelik, çocukların kişiliği sağlam olarak yetişmelerinin en önemli basamaklarından biridir.

Çocukları dövmezdi
Yeni yeni ulaşılan bilgiler, dayak atmanın ya da sert fiziki cezaların çocuk eğitiminde hiçbir olumlu sonuç doğurmadığını ispatlamıştır. Bundan binyıllarca önce Hz. Fatıma (r.a.)annemizin modeline bakıldığında çocukların dövülmesi ve onlara sert fiziki cezaların uygulanmasıyla ilgili hiçbir bilgi bulunmadığı görülecektir.

Ayrıca, çocuk eğitimiyle ilgili teşvik ve ödüllendirme metodunun dayak ve cezadan çok daha etkili olduğu yeterince anlaşılmıştır.

Küçük yaşlarda ibadete teşvik ederdi
Hz. Fatıma (r.a.)annemizin ideal anneliğindeki çocuk eğitim yöntemlerinden birinde de bu hakikat vardır: Hz. Fatıma(ra) annemiz, daha çok küçük yaşlardaki evlatlarında bile ibadet hususunda ısrarcı olmuş ve onları ibadetlere yönlendirmiştir.

Henüz on yaşına bile basmamış olan çocuklarını gece ibadetine dahi kaldırmış, sabah namazını kaçırmamaları için onları erken yatırmaya özen göstermiştir

Annemize layık olmayı nasip et yara. Amin emeğiniz için Allah gani gani rahmet eylesin sizlere bizlere ve tüm okuyanlara okumayanlara

Dua'na hesapsızca amin........amin..medineli620 kardeşim.Rabbim layık olanların arasına kaydeyleyiversin inşaallah..

Mevlam paylaşan kardeşimizden ve cümlemizden razi olsun..amin..

..........amin,gülbeşeker. :)

aminn inşallah..

amin......teşekkürler,hak yolcusu ....

YA KARDEŞ SİZİN MESLEĞİNİZ NE HAYRAN KALDIM GÖNDERİLERİNİZE KUSURA BAKMAYIN

aminn

YA KARDEŞ SİZİN MESLEĞİNİZ NE HAYRAN KALDIM GÖNDERİLERİNİZE KUSURA BAKMAYIN
estağfirullah kardeşim ben de sizin gibi okurum yanlızca bu sitede güzel bulduğum yazıları sizlerle paylaşıyorum sadece beğendiğiniz için teşekkür ederim..ayrıca tuba64 ,şifaotu sizlerede çok tşkr ediyorum yanlız bırakmadığınız için. ;)

Nübüvvet ağacının meyvesi, Rasülümüz'ün biricik kızı Rabbim şefeatlerine nail eylesin. ::)

Paylaşım için teşekkürler kardeşim ::)

Nübüvvet ağacının meyvesi, Rasülümüz'ün biricik kızı Rabbim şefeatlerine nail eylesin. ::)

AMİN.... anise kardeşim amin.. :'(

AMİN....yücel biter kardeşim amin..

tşkler paylaşım için...

Sevgili Peygamberimiz

MollaCami.Com