Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

internetin sonu ne olacak ?

birsürü bilgi ordan oraya kopyalanıyor,

hergün binlerce yeni veri giriliyor,

milyonlarca yorum yazılıyor,

bunun sonu ne olacak......

buaralar taktım kafaya bu soruyu,

internet bir başlangıç mı bilgi kirliliğinde?

veya sizce ne?

kimilerinin dabbetül arz diyecek kadar tehlikeli gördüğü bi çıkmaz....

internet bir nimet..diyor bir bilgin...
iyi yerlerde kullanan için bir hayır ,kötüye kullanan için bir şerdir...
zamandan tasarruf edebilmemizi sağlıyor...

öncelikle ihl kardeş yanlışlıkla ceza verdm hakkınızı helal edin.takdirle telafiye çalıştım ama...

valla bu konuda ben hiç bişeyden çakmıyorum :) :) :) :)o yüzden bişey diyemicem..

"internet bir başlangıç mı bilgi kirliliğinde?"

İnternet bilgi kirliliğine bir başlangıç değildir aslında. Bilinçli kullananlar için bir fırsattır, her türlü bilgiye kısa zamanda ulaşma imkanı olduğu gibi doğru olanla olmayanı karşılaşırma imkanı da vardır. İşte MollaCami Forumu'nda taa başından beri "lütfen arkadaşlar kaynak belirterek yazalım, bir yerlerden çalmayalım; kaynağını bulamasak bile altına uygun bir not düşelim, ki kimin yazısını okuduğumuzu bilelim" diye hatırlatmalar yapıyoruz.

Bir site düşünün, içerisinde yığınla bilgi var; ama hiçbirinin kaynağı yok, neyi-kimi okuduğunuzu bilmiyorsunuz... Okuduğunuz her yazı sizi çelişkide bırakıyor, "doğru mudur acaba!!!"

Halbuki her yazıyı paylaşan arkadaşım orijinal bir kaynak belirtse, yani o yazının aslına herkesin kolayca ulaşabilmesini sağlasa, titizlikle bu işi yapsa bu ne güzel bir bilgi birikimi ve hizmet olur...

Forumlar başlı başına bir bilgi kaynağı olur, farklı farklı hatta birbirinin zıttı olan bilgileri karşılaştırma imkanımız doğar...

Zamanla bu teknolojinin çok daha farklı biçimde gelişeceğini ve hakikaten bu teknolojiden faydalanmak isteyenlere çok daha faydalı olacağını düşünüyorum...

İnternet kullanıcılarının çoğu genelde sohbet programlarıyla vakit geçiriyor, bir kısmı spor haberlerini takip etmekle vakit geçiriyor. Pek az bir kısmı bilinçli kullanıyor.

Aslında kullanıcı internetin ne işe yaradığını ve neler yapılabileceğini bilmiyor.

benim de aklıma takılan bir soruydu cepni. gerçekten internet sürekli büyüyor. yanlış veya doğru muhteşem bir bilgi ağı... büyük bir kütüphane...

bir baska alemde "cagimizin deccali" dedimde basima gelmedik kalmadi...

sonu olmayan bir yol bence... her yere cikan...

Ameller Niyete göredir

benc çok büyük bir nimet ve bunun hesabı a çok büyük olacak

evet gerçekten internet bir nimet..teknoloji nimeti kullara saglanan bir kolaylık..lakin öyle düşünüyorum ki internet boş zamanlarımızı öldüren bir KATİL...

internet sessiz kitlenin seslenmesi..

internet televizyon, radyo ve gazeteleri kapmış ve toplumu istediği yöne çekmeye kalkışanlara karşı beyaz devrim.

düşünsenize hepimiz düşüncelerimizi fikirlerimizi binlerce kişi ile paylşabiliyoruz. bir gazetenin trajı ne kadardır? ihya grubu olarak ayda 1,5 milyona varan ziyaretçi kitlesine hitap ediyoruz. Bu artık tapuların yıkıldıgının, azınlığın eskisi gibi öyle çocugunlugu istediği yöne çekme döneminin sarsıldıgının belgesi..

Bilgi kirliği demek için öncesinde bilgiler temiz olmalı.. hergün yazan gazeler tvler basılan binlerce kitabın yüzde kaçı tertemiz bilgi sunuyor? ciltlerce ansiklopedilerde bile satır satır dine imana Allaha küfürler yağdırıyorlardı.

benim düşüncem internet bir fırsat. bir devrim.

* * *

sonu ne olur?

Bu özgürlüğe dur demek isteyenler olacak. Hemde o kadar çok çoğalacaklar ki, özgür seslerin farklı açıların daha da büyümesine engel koyabilmek için büyük çabalar sarf edecekler, kanunlar çıkaracaklar. siteleri kapatacaklar. yasaklar koyacaklar. kendi düşünceleri dışındakileri çelmeler takacaklar.

düşünsenize doğu türkistanda katliam yapıyor çin. cumhurbaşkanımız oralarda ticari anlaşmalar yaparken ırkdaşlarımız soydaşlarımız, dindaşlarımız şehid ediliyor.. ama öyle bir yasak öyle bir engel koymuş ki çin hükümeti binlerce kişi ölürken dünya bir tek kare haber bile çıkarttırtmıyorlar. SESSİZ KATLİAM.. israilin gazzeye yaptıgından daha büyük bir katliam var orada. ama kaçımız haberdarız?

inşaallah tüm dünyada internetin sonu çindeki gibi olmaz.

selam sevgi ve dua ile

* * *
chat, oyun vs ile meşgul olanlar için ise onlara net olsada olmasada fark etmez. zamanları bu sefer TV başlarında sokak aralarında, mahalle başlarında ödlürecekler

internet ortamı bir çöplük gibidir yazdığımız her yazı,resim vb.bu çöplükte birikiyor.kişisel siteler,bloglar vb. forumlara üyeliklerimiz hepsi kullanmazsak büyük bi çöplük oluyor.uzmanlar kullanılmayan hesapların web sayfalarının ve blog ların silinmesini tavsiye ediyor aksi durumda veri tabanımızın bizaman sonra kaldıramaz duruma geleceği söyleniyor.

sorudan anladığım kadarınca cevap verdim

:) Soruyu tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Ateşten ibrahimine gül bahçesi çıkaran rabbim, çöplükten neler çıkarmaz ki :)

internet öyle bi ortam ki istediğiniz bilgi bir tık kadar yakınınızda
şimdi ahirette Allah bizlre bunu neden yapmadın dediğinde bilmiyordum diyemeyiz
bu yüzden internetin hesabı çok ağır olacak gibi geliyo bana

en iyisi hizmetlerde kullanıp hesaptan alın akıyla çıkmak ..
:)

Reis büyüksün! ;)

Bilgisayar

MollaCami.Com