Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Aman Dikkat! Eğer hala kola içiyorsanız

şahsen tüketmiyorum.haramda demiş değilim.(evime sokmuyorum)ben kimimki.?sordum sadece molla da cevap ararız. . ;)

Mevzuya güzel örnekler, güzel tespitler yazmak istedim; fakat yeri olduğunu düşünmüyorum. Kolayı gönül rahatlığıyla içiyorum. Size göre haram ise içmemenizde yarar var.

Farukaktas beykardesim,
Bildiginiz güzel örnekleri ve tespitleri yazarsaniz bizi aydinlatmis olursuz.
Yeri olmadigini düsünmekle hata yapiyorsunuz... eger burada birbirimize faydali olmak namina bilgilerimizi paylasmayacaksak, burda olmamizin anlami kalmiyor demektir.

Kolaya haram diyen arkadaşa sözüm. ben sana senin görüşüne göre bütün yiyecekleri haram yapacak neden sayarım. hamilelerin zaten beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. ayrıca kolesterol hastalıgı olanlara yağlı yiyecekler haram, diabeti olanlara da şekerli yiyecekler haram gibi bi görüş çıkar haşa kullandığın. cümlelere dikkat etmelisin. helala haram harama helal demek dinden eder insanı. sağlık konusuna gelince bu içecekler yurtdışından geldiği için sağlık bakanlığının sıkı denetimlerinden geçerek yurda giriyo ve satış izni alabiliyorlar. açılanmayan formulunde ise ne olduğu bellidir ama açıklanmayan kısmı bu karışımın hangi sırayla karıştırıldığı ve hangi işlemlerden(kaynama soguma bekleme vb. kimyasallar deil.) geçtiğidir. yani kekin malzemelri belli fakat tarifi eksik gibi. aşırı tüketiminin sağlığa zararları var ama bu aşırı yemek yemenin zararlarından daha fazla değil.

Katki malzemelerinin hepsi aciklanmis degildir diye biliyoruz. Üretim sekli dediginiz gibi zaten gizli tutuluyor. Ayrica, o kadarda önemli olmamasina ragmen, ülkemizde tüketilen ürünler yine ülkemizde üretiliyor. Bu tür söylemlerin disinda kesin olan bir sey daha var...ihtiva ettikleri alkol faktörü. Burda Haramdir diyen olmadi sanirim ( ki Islam aleminde Haram fetvasi veren alimlerde mevcuttur. ), haddimizi bilir ve isi uzmanlarina havale ederiz. Bunlarin sonucunda en azindan " süphelilerden uzak durunuz" tavsiyesince kendi sahsim namina uzak durmayi ve uzak durulmasini, hassasiyeti olan kardeslerime tavsiye etmek isterim.

yukarda birisi sigara sağlığa zararlı haram kolada zararlı bu nedir gibisinden bi cümle kullanmış ona soyledim o sözü. türküyede üretilen kısmı sadece sulandırma kısmıdır. şerbet kısmı cola turka da dahil olmak üzere yurtdışından getiriliyor.

Konumuz tükettiğimiz ürünlerin muhteviyatı olursa eğer çıkmaz bir yola girebiliriz.

Nitekim içeriği açıklanan bir çok ürünlerde dahi gizlenen durumlar olabilir. Malum teknoloji bir hayli ilerlemiş durumda. Yiyecek, içecek, kozmetik, temizlik vs. tüm sektörde kötüyü iyi, iyiyi kötü gösterme olanakları var. Hadi çıkalım işin içinden? ::) :)

Güncel Haberler

MollaCami.Com