Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

yakınımdaki ilk kitap

''Güneşli bir eylul gunu Mektebı Sultanının buyuk kapısından
babamla girdigimde,annemın nemlı gozlerle kapattıgı
bavulun sapından tutuyordum,içinde birkac temız camasır,
fransızca ders kıtaplarıve bazı umutlar vardı.''

:) a.ş.k. neyın kısaltması Tuna kiremitçi

;)38. sayfa 12. cümle lutfen...

Osmanlı'nın gizli tarihi-İsmail Çolak

"Türkiye, elli-altmış yıldır, gerçekten büyük bir kalkınma yapmış ve bir sanayi ülkesi olma yoluna iyice girmiştir; fakat Türkiye'nin dünyadaki nisbi gücü ve önemi artacak yerde eksilmiş bulunuyor. İmparatorluğun en zayıf dönemi olan son yıllarda bile Türkiye, dünyanın büyük devletleri arasında sayılırdı. Daha fazla toprak, daha fazla kaynak, daha çok stratejik mevki, daha çok söz sahibi idi... Türkiye'nin eskiden İngiltere, Fransa, Rusya gibi düşmanları vardı, Cumhuriyet Devrinde nesillere düşman olarak tanıtılan millet Yunanlılar olmuştur... Sadece küçülmekle kalmamış, kendimizi iyice küçük görmeye alışmış bulunmaktayız."

43. sayfa 2. paragraf...

dil ve anlatım ders kitabım :D
Demek oluyor ki taraklı,bunlardan yiyebildiğini yiyip doyuyor,yemedikleri de yeşil ağustos böceği olup ağaçların üstünde cızlayıp duruyorlar,diye düşündüm ama iş bu kadarı ile kalmadı....

32. sayfa 1.cümle

"Beyaz Zambaklar Ülkesinde"

-Kısaca carlyle'in düşüncesine göre milletlerin ve hatta tüm insanlığın tarihini oluşturanlar,ruhen güçlü olanlar,zeka ve yetenek sahibi olan bireylerdir.Yani kahramanlardır.

55. saife 2. parağraf..............

Cehennem olsa gelen
Göğsümüzde söndürürüz
Bu yol ki hak yoludur
Dönme bilmeyiz,yürürüz...

Çanakkale Şehitlikleri (yedikıtanın bu ayki eki) sayfa:28

en yakınımda bu vardı...

gündüz alp in başlarında bulunduğu kayılar, moğalların baskısı üzerine batıya göç etmiş, merv den ahlata gelip erzurum ve erzincan taraflarında dolaşmış,...:)

sayfa: 35
cümle:1

elfü eymunin mea kevnihi lil vasli liennehuu cem u yemiinin.

sayfa 18

tamamı kardeşim.

AKBAŞ ŞEHİTLİĞİ
Çanakkale muharebelerinde Türk birliklerinin ana ikmal noktalarından biri olan bu mekanda en büyük askeri hastanelerimizden birisi bulunmaktaydı. Cephede yaralanan askerlerimiz hastane olarak kullanılan şirket-i Hayriye vapurlarında tedavi edilmekteydi . Yasak olmasına rağmen düşmanın Ege Denizinde yaptığı aşırtma top atışlarında, vapurlarda ve çadırlarda bulunan yaralı askerlerimiz şehit edilmiştir.

yazıdan başka 2 tanede akbaş şehitliginin girişi ve yaralı asker taşıyan bir kişinin anıtını gösteren fotograf var.

sayfa 20 ilk paragraf

Bizim mahalleden bir kız öldü.Benimle yaşıttı.Beklenmedik bir anda gidiverdi. Hep yaşlılar ölür ya da insan yaşlanır sonra ölür gibi sanılar vardır ya insanda,ben de böyle düşünüyodum. Buna düşünmek denirse. Fakat bu ani ölüm kafama bir tokmak gibi indi.

sayfa 38 ikinci paragraf

Dr. Nazım, yüksek din ilmine fevkalade vukufiyeti olan bir zattı. her zaman okunan surelerin arkasından açıklamalarını yapar etrafına faideli olmaya çalışırdı.şimdi de Bilal in okuduğu surenin manasını açıklıyordu.

sayfa 76, 18. cümle...

muslihıddin efendi talebelerine:
"görüyorsunuz değilmi?işte peygamberlerin birine inanıp birine inanmayan bu şaşı arkadaşınız gibidir,halbuki peygamberlerin tamamı bir sayılır...

sayfa 68 3.paragraf

Hakikaten güzel ve faydalı bir oyun olmuş,teşekkürler janwes :)

Tasavvufta gül, ilahi güzelliği ifade ettiği gibi,Allah'ın Habibi, Peygamberimiz Hazret-i Muhammed sallallahü aleyhi vesellemi de temsil eder.Yunus Emre Sarı çiçek ilahisinde;

"Yine sordum çiçeğe, gül sizin nenüz olur?
Çiçek eydür ey derviş, gül Muhammed teridir." der.

Evet altta ki üyemiz , 18. sayfa 2.paragraf

namazla yeniden doğdum "mahallede buna şahit olan komş
ularımız,ben küçükken,annemin saçlarının nasılda bir gecede ağardığını anlatırlardı..."
55.sahife birinci paragraf çok güzel bi aktivite Allah razı olsun.

NAMAZLA YENİDEN DOĞDUM Mahallede buna şahit olan komşularımız,ben küçükken ,annemin saçlarının nasıl da bir gecede ağardığını anlatırlardı...önceki silik çıkmış kusura bakmayın o yüzden yeniledim 55. sayfa birinci paragrafta kalmıştık buyurun.

"Kendi komutasındaki islam ordusundan gerek silah gerekse asker gücü olarak çok fazla olan müşrik ordusu ile savaşmak üzere olan her türlü tertip ve hazırlığı tamamladıktan sonra, islam ordusundaki askerlere büyük cesaret ve heyecan veren konuşma yapmış, muminleri ruhen de savaşa hazırlamıştı. En sonunda yalnız olarak, Allah'ın önünde secdelere kapanarak O'na dualar etmişti.

"Ey Allah'ım şayet şu küçük ordu eriyip giderse sana (yeryüzünde) artık ibadet edecek kimse kalmayacaktır."

-----------
sh: 40
cümle: 1

Eğlenceli Oyunlar

MollaCami.Com