Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

İzinsiz bir konunun başka sitelerde yayınlanması

Yazıyı yazan kardeşimizden Allah razı olsun. Piri Reis'in de belirttiği gibi kardeşimizin belirttiği not son derece normaldir. Yazıyı kendisi hazırlamış ise o yazıya sizin sahiplenmeniz mantıksızlıktır. Yazıyı kim yazdı ise herhak ona aittir. İstediği zaman istediği sitede yayınlar. Buna karışmak hiç birimizin hakkı değildir. Elbette bahsettiğim konular yazı sahibi için geçerlidir.

Okuduğumuz yazı sanırım Ruhu'l-Beyan'dan derlenmiş. Bir başkasının gidip aynı şekilde derlemesine de kimse karışamaz. Yazıda hak iddia edebilmek için kendiliğimizden de bir şeyler/yorumlar katmamız gerekir, emek vermemiz gerekir ki hak iddia edebilelim. ;)

arkadaşlar neden bu kadar üstelediniz anlamadım ama üçharfbeşnokta kardeşimiz böyle diyorsa kararına saygı duymak gerek..

ben çok siteye üyeyim ve çok alıntılarla karşılaştım.. üyenin bir tanesi altına yazmış ben şu kısımı anlamadım açarmısınız diye konuyu ekleyen kişi alıntı yaptığından dolayı açıklama yapamıyor ve başka siteye de yönlendirmeye razı olmuyor hal böyle olunca sorulan sorular askıda kalıyor.. bilgisayar yada başka bir tarz forum olsa idi problem değil ama bu şekilde dini bir konuda problem takıldığı zaman o problem zamanla aşılamayacak durumlara yol açabiliyor bir diğer hususta sizin paylaştığınız bir site de görünce bu yazıyı sağlam kaynaklı olmayan sitelerde oradan kopyalayıp yapıştırıyor ve bu yazıyı okuyan kişiler bu site iyiymiş deyip üye olup çok zarara uğrayabiliyorlar..

birde şu husus var sağlam kaynaklı olmayan sitelerde konuyu alınca bu böyle değiilde şöyle olması gerekir diye konu sapıtmaları da olunca işin içinden çıkmak aşılmaz bir problem haline gelebiliyor..

en bariz örneği mesela 99 mesele-i mühimme yi başka sitelerde de gördüm altına isimi bile yazılmadan alınmış ve çoğu maddelerde takılan üyeleri olmuş o şekilde cevap verilmeyince 1 maddeye takılan kişi diğer üyelerin takıldığı maddelerde de problem yaşamaya başlamış

Eğer bir kişi herhangi bir yazıyı paylaştıktan sonra altında bu ibareyi koyuyorsa saygı duymanız gerekir. Bu başka bir sitede de olabilir. Arkadaşlarımdan tavsiyem başka bir yerden de böyle bir durumda buraya kopyalamasınlar.

1. Madem ki yayınlamak istiyorsun yazıyı paylaşandan özelden izin al ve nerede kullanacağını belirt. izin verirse paylaşırsın

2. kişiden izin almak ağır geliyorsa google amcana danış varsa başka sitede orada kaynak o yazar belirtilmemişse ordan istediğin yere al koy

3. google amcanda cahil kaldı yazıyı bulamadı ise al kağıdı kalemi kitaplardan sen de derle yaz..

ama kalkıpta yazıyı paylaşan kişiye döver gibi sorguya çekmenin ne alemi var?

Özür dilerim benzeri sorunlar yaşamaktayız. Bazı sonradan görme durumları yaşanmakta bir sitede olanlar olduğu gibi başka yerlere taşınmakta. Reklam amaçlı da ordan alınanlar buraya konurkende büyük puntolarla kaynak belirtilmekte.. Bu arkadaşımızın tepkisi molla sakinlerine değil o sonradan görmelere olsa gerek... sözüm meclisten dışarı. kimse üzerine alınmasın ;))

selam sevgi ve dua ile

Bu sözler kime tam anlayamadım, kimse alınmasın demişsiniz ama kafamda acaba bana mı diye istifham oluştu?
Aslında çokta tartışılacak bir mevzu da değildi, neden sazan gibi atladıysam... Kim ne yaparsa yapsın, kaynak kitaplar elimde var, sadece mantığımın almadığı:
Hangi yazar kardeşimiz olursa olsun, amaç hizmet değil mi?
Hizmetse neden paylaşılmasın?
Şimdi sitelerde ilahi-ezgi veya klipler paylaşılıyor. O kimselerin izni var mı ki koyuluyor. Bir buton konulmuş: ilahi dinle!
O ilahiyi söyleyen veya album çıkar kimsenin müsaadesi var mı acaba?
Yani her şeye harfiyen dikkat ediliyor mu?
İyi ki paylaşım yapmıyor, sadece yorumla katılıyorum. Yoksa hâlim külmüş
::) :-\

gülürana kardeşim yazım size ait değil. Hangi site olursa olsun bir kişi başka yerde paylaşımasını istemiyorsa kopyalayarak o kardeşimizi incitmemek lazım. Başka yerden mollaya kopyalarkende aynı durum geçerli..

ilahiler konusunda ise rızası olmıyan kimsenin ilahisini yayınlamıyoruz. ufak şeylere takılmamamak gerek.

bu yazıyı yazmaya iten şey ise çok güzel bir konu ama gelen cevaplar ise konun içeriği değilde kopyalanma mevzusuna olmuş. hayırdır yani madem o kadar beğendik, beğendiğimiz konuya değil de niye alıntılanmasına takılıyoruz kı? o kadar alıntı kavgasını görünce şahsen cok üzüldüm..

keşke gelen cevaplar içeriğine olsa idi.. kesşe evin bereketlenmesi ya da sitenin bereketlenmesi üzerine o kadar harfi parmaklarınız bir araya getirebilse idi..

İlahi mevzusu size ait veya molla camiye ait değildi. Genel anlamda konuştum. Tabi ki molla cami bu konulara dikkat eden bir sitedir. Aman neyse yorum yazdıkça batıyorum. Kolay gelsin.

:( :( :( :( :(

gülürana kardeşim yazım size ait değil. Hangi site olursa olsun bir kişi başka yerde paylaşımasını istemiyorsa kopyalayarak o kardeşimizi incitmemek lazım. Başka yerden mollaya kopyalarkende aynı durum geçerli..

ilahiler konusunda ise rızası olmıyan kimsenin ilahisini yayınlamıyoruz. ufak şeylere takılmamamak gerek.

bu yazıyı yazmaya iten şey ise çok güzel bir konu ama gelen cevaplar ise konun içeriği değilde kopyalanma mevzusuna olmuş. hayırdır yani madem o kadar beğendik, beğendiğimiz konuya değil de niye alıntılanmasına takılıyoruz kı? o kadar alıntı kavgasını görünce şahsen cok üzüldüm..

keşke gelen cevaplar içeriğine olsa idi.. kesşe evin bereketlenmesi ya da sitenin bereketlenmesi üzerine o kadar harfi parmaklarınız bir araya getirebilse idi..

Bu konuyu ben açmış gibi görünüyorum halbuki ben açmadım.
Burda kavga edildiğinide düşünmüyorum sayın reisim.Yaptığımız şey münazara...

Konunun paylaşılamamasının sebebini sormamızda ne sakınca var bunuda anlamış değilim.
Okuduğum konulara yorum yaptığım malum,konuyu okuyup altında zinsiz paylaşmayın yazısını görüp sebebini sormak en doğal hakkım olsa gerek.Diğer kardeşleriminde öyle.Bu düşünceye katılan olur katılmayanda.Bizim düşüncemizede saygı duyulmasını beklerdim.

Burda bulunma sebebimiz Allah rızası değilmidir.

Konu taşındığı için siz açmış gibi gözüküyor. Ama taşınma nedeni sadece sizin sorunuz değil, konunun uzaması oldu. Özelden de sorulabilirdi. Çünkü biraz özele giriyor merakınız.

Eğer kardeşimiz böyle bir not ekelmek zorunda kaldı ise elbet rahatsız oldugu noktalar vardır. inşaallah benzeri sorunlar yaşanmaz.

üçharfbeşnokta kardeşimiz,başka sitelerde yayınlanmasını istemiyorsa.hakkıdır...benim fikrim acizane ,güzel meseleler taşınsın,faydalanma oranı artsın..yazdıklarımızı belki herkes beğenmeyebilir.olsun..herkes nasibince faydalanır...selamlar

eyvah ıhvan kardeş şimdi size de eksi puanlar yağar aman dikkat edin. Zira bu konuya yazdığım sürece eksiler verilmeye başlandı. Umurumda bile değil kim ne kadar puan verirse versin. Yazdıklarımın arkasındayım. Paylaşılma taraftarıyım. Bana göre yanlış bir hareket paylaşımasın demek. Bencilce..

inanın nasıl puan alınır yada verilir bilemiyorum..acizane Allah için fikrimi yazarım,konuyu kardeşimle paylaştım..onun fikridir saygı duyarız.....şahsen yazı yeteneğimi kullandığımda,sınır koymam,hele ehli sünnet bir düşünceyse ve biride faydalanırsa,bundan daha güzel ne olabilir...aşk kardeşimize saygılar

bu meseleden en çok magdur olan benm...
hiç bişiy demiyorum içimde kalsın.
konulara emek veripte yazııpta kardeş oldugunu bile bile alınan sitenn,sorun çıkaran şahsı...yazmayın kardeşim yazmayın.sorun çıkarıpta kimsenn kalbini kırmayın.bildiginiz sizin olsun.
amaç paylaşmak degilki.....
bazan susmak da çok fazla şey ifade eder....

Kardeşimizin yazısının izinsiz paylaşılmamasını istemesinde hiçbir art niyet yok bence. Bu davranışının yemeyip içmeyip forumumuzda yayınlanan her konuyu anında başka yere taşıyan kopyacılara bir tepki olduğunu düşünüyorum ve kendisini destekliyorum.

Tamam güzel şeyler paylaşılmalı ancak forumumuzda nöbet tutarak her konu da başka yere taşınmaz ki!..

Beğendiğin birkaç konuyu paylaşmak istersin belki ama tüm konular olunca başka şeyler düşündürtüyor ister istemez :-\

Paylaşımının izinsiz başka yerde yayınlanmamasını isteyen kardeşimize bu kadar tepki gösteren siz kardeşlerimiz forumumuzda ne var ne yok taşıyanlara da tepkinizi gösteriyor musunuz?

Bize konun içeriğine bakıp faydalanıp paylaşan kardeşimizin isteğine de saygı duymak düşer ::)

forum merkezi sistemi ile tüm forumlardaki konuları karşılatırabiliyorum. hangi konu hangi foruma en önce eklenmiş görebilyorum. böyle hangi forum hangisinden KİMLER tarafından taşındığını da görebiliyoruz..

ben şimdilik susuyorum.

http://www.mollacami.net/forum/index.php/topic,15480.0.html

bu linkteki işlemi gerçekleştirdiğimde de susmaya devam edeceğim.. ;D

Saygısızlık yaptığımı düşünmüyorum ve üzerimede hiç alınmadım sevgili yağmur.
Kardeşimize sadece neden dedim ve kendi fikirlerimi söyledim.

Şunu belirtmek isterim yağmur kardeşim,mollada yüzlerce konu var,illaki bunlar başka sitelerdede yayınlanıyor.Konuları mollada taşıyanlar saatlerce kitap karıştırıp onları tek tek yazıyor diyebilirmiyiz bu mümkünmü sizce.İllaki paylaşılacak.

Beğendiğim konuları paylaşım için ya bloğuma alıyorum yada üyesi olduğum başka siteye.
Budamı yasak şimdi.Ne diyeyim bundan sonra herkes yazssın o zaman bu konu paylaşılamz diye. :D

Fikrimi söylemem kardeşimize saygı duymuyorum anlamına gelmez.
Bende gulurana gibi hala sözlerimin arkasındayım. ;)

Selametle efendim.

Genel Duyurular

MollaCami.Com