Bölümler | Kategoriler | Konular | Üye Girişi | İletişim

Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz konular var mı?

Değerli Elbistanlı kardeşim,

Egzemanın kesin bir tedavisi yoktur; ilaçlarla ve birtakım önlemlerle kontrol altına alınabilir. Hayat boyu devam edebileceği gibi, zamanla düzelme ihtimali de vardır.

"Yarılması iyi, yoksa içine vurur" inanışı ise, doğru değildir.

çok teşekkür ederim kardeşim allah razı olsun

Hekim kardeşim,öncelikle bu güzel hizmetinizden ve yardımlarınızdan dolayı Allah c.c razi ve memnun olsun..

Benim de bir sorum olacaktı kardeşim..Şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetlerim var..Dönme ve ağrı olduğu zamanlar,ışığa bakamıyorum ve sese asla tahammül edemiyorum :-\ Yatmakla yada dinlenmekle de geçmiyor,geçti gibi hissedip yerimden kalkmak istediğim zaman yeniden başlıyor,nedeni ne olabilir ne yapmam gerekiyor acaba kardeşim? :-\

Bir sorum daha olacaktı kardeşim..Sol kolumda zaman zaman ağrılar oluyor,genelde ağrılar,birşeye üzüldüğüm vb. durumlarda oluyor..Ağrı gün boyu devam ediyor..Ve bir süredir olmuyordu ama son zamanlarda yine olmaya başladı bu ağrılar..Çok halsiz kalıyorum,nefesim de daralıyor;açık havaya çıkınca hemen geçmese de bir süre sonra geçiyor..Sebepleri neler olabilir kardeşim,bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Selam ve dualarımla..

Değerli kardeşim,

Işıktan (fotofobi) ve sesten (fonofobi) rahatsız olma durumu, genellikle migren tipi baş ağrılarında görülmektedir. Migrene bağlı baş ağrıları, sıklıkla tek taraflı olup; stres ve yorgunluk gibi faktörlerce tetiklenebilmektedir. Teşhisin konulup, gerekli tedavinin yapılabilmesi için bir hekime başvurmanız gerekir. Pratisyen hekimler, migren v.b. tipteki baş ağrılarına yönelik tedavi uygulayabilirler. Altta yatan bir hastalık durumunu düşündürtecek şekilde birtakım belirti ve bulgular söz konusu olduğundaysa sevk zinciri işletilir. "Sol kola vuran ağrı" dendiğinde tabii olarak akla, bunun bir "anjina" olup olmadığı gelmektedir. Ancak bu ağrılar senin bahsettiğin gibi "gün boyu" devam etmezler ve genellikle 5-15 dakika gibi kısa süreli olurlar. Kolda ağrı, basit bir kas yorgunluğundan artrit, tendinit ve bursite kadar kas iskelet sisteminin çeşitli hastalıklarına bağlı olabileceği gibi, özofageal (yemek borusu) veya kardiyak (kalp) patolojilerde de görülebilmektedir.

Teşekkür ederim Hekim kardeşim,Allah c.c razi olsun..

bendede ayni sikintilar var.doktorlar bünye zayifligindan kaynaklaniyor demisti.olabilirmi?ve stresden tabiki.düsüncelerimizin cogunlugundan sikintidan.bunlar hepsi buna sebebdir...

(hekim kardesimizin affina siginarak)

günümüzde beslenme faktörü de önemli yer tutar sagligimiz acisindan..
düzenli ve bilincli beslenmelerimize dikkat eder ve sportif (günlük yürüyüs gibi) aktivitelerde bulunursak,
ruhsal ve bedensel cogu sikayetlerimizi bertaraf edebilmeyi mümkün kilariz.
pozitif düsünüp sresten de kesinlikle uzak durmak gerek..

dertlere deva,
hastalilara sifa Allahtandir.

s.a hekim kardeşim
bende gözüme çok yakın burun kemiğimde bir şişlik bir beze vardı daha önce dr. gittiğimde bana önemsiz bişey olduğunu söyledi estetik için alınabilir demişti.
bazı zamnlar daha şiş ve rengi farklı oluyordu bende bir başka dr daha gittim ve oda epidermal kist dedi alınması gerektiğini daha da büyüyeceğini söyledi dün aldırdım ve tekrar çıkma ihtimali olabileceğini saöylediler sonuçlar patalojiden gelince belli olucak dendi. bu epidermal kistnedir ne kadar zararlıdır ve çoğalırmı ben bunu merak ediyorum 2 kolumun altın aynı küçük bezeler var onlarıda aldırmalımıyım
şimdiden teşklr allah yar ve yardımcınız olsun selametle

böyle bi konu açtıgınız için teşekkürler ederiz degerli kardeşim

bu epidermal kist nedir ne kadar zararlıdır ve çoğalırmı ben bunu merak ediyorum 2 kolumun altın aynı küçük bezeler var onlarıda aldırmalımıyım

Değerli kardeşim,

Epidermal kist, epidermal hücrelerin aşırı çoğalmasından kaynaklanır. Oluşumunda birçok faktör suçlanmaktadır: konjenital sebepler, travma, akne, HPV, UV ışığa maruziyet... Erkeklerde daha sık görülür.

Epidermal kistler benign (iyi huylu) lezyonlar olarak bilinir. Bununla birlikte çok nadir olarak malign (kötü huylu) dönüşüme uğrayabilecekleri söylenmektedir.

Genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz (asemptomatiktir). Fakat bazen, inflamasyon ya da infeksiyon gelişebilir. Bu durumda, şişer, kızarır ve hassas-ağrılı hale gelir.

Asemptomatik epidermal kistler, tedavi gerektirmez. Estetik amacıyla alınabilir. Kistlerde çoğalma söz konusu değildir. Tanıyı kesinleştirmek için, alınan materyaller histolojik olarak incelenir. Sadece "kesi ile boşaltma" yapılmışsa ya da "tüm kist duvarı cerrahi olarak çıkarılmamışsa", lezyon genellikle tekrarlar.

allah razı ve memnun olsun kardeşim ::)
emeğinize sağlık

selamün aleykum hocam
benim bi sorum olucakdı
1 yıl evvel jınekologa gittim ve adet sancılarımın cok şiddetli olması sebebiyle bana ilac verdi
buda dogum kontrol hapıyla tedavi ediliyormus
1 yıl düzenli olar :(ak kullandım bu ılacı (diana 35)
bırakalı 2 ay oldu ve bu seferde bende düzenzilkik başladı
sancılarım kalmadı gecdi elhamdülillah ama
olması gereken regl cok gecikti
yine aynı doktora gittim
ve buseferde bana farlutal isimli bi ilaç verdi
polikistik ovel(yumurtalıkların tembelliği)
olabilir dedi hiçbi tahlil vs ultrasyon görüntüsü de istemedi
direkt olarak bu fartutal ilacı kullan dedi
yan etkılerı varmıs arastrdıkca moralim bozuldu
hormon bozuklugu tüylenme vs vs gibi durumlar yapabılıyomus
cok tedirginim ne yapmam gerekiyo bilmiyorum
bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmak istedim eczaneden aldıgım bu haplar artık piskolojık olarak bana kendımı hasta hissetrmeye basladı
bitkisellerin en azından yan etkileri yok
lütfen önerilerinizi beklıyorum
iki arada bi derede kaldım ve malesef farlutalı ıkı gündüz kullanıyorum halen bi faydasını göremedim :'(

Değerli kardeşim,

"Adet sancılarının şiddetli olması"na tıpta "dismenore" ismi verilir. Eğer herhangi bir başka hastalığa bağlı değilse, buna, "primer dismenore" denir. İlk adet (menarş) yaşının erken olması, sigara içme ve şişmanlık, primer dismenore için risk faktörleridir. Ayrıca stres de ağrıyı artırıcı bir unsurdur.

Ağrıları hafifletmek için non-steroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) kullanılabilir ve genellikle etkilidirler. Tedavide ayrıca doğum kontrol hapları (kontraseptifler) da verilebilmektedir. Bunların haricinde, ilaç dışı tavsiyeler arasında, sıcak (havlu v.b.) uygulama; E vitamini, B1 ve B6 vitamini ile magnezyumdan zengin bir diyet (balık, fındık, tahıllar, sebze ve meyveler) söylenebilir. Şekerli ve tuzlu yiyeceklerden ve kafeinden kaçınmak ve egzersiz yapmak da yararlı olabilir.

Değerli kardeşim,

Sizde PCOS olduğunu düşünen doktora, ilaç kullanma öykünüzü tam olarak anlattınız mı; yoksa sadece "adet gecikmesi/düzensizliği" şikayetinizden mi bahsettiniz?

PCOS tanısı, ancak ayrıntılı bir incelemeden sonra konulabilir. Tahlil ve tetkik olanaklarının daha iyi olduğu bir merkeze başvurmanızı tavsiye edebilirim.

Merhabalar hocam ;

Kız arkadaşımla ilgili ciddi bir sorun yaşıyorum internetteki araştırmalarım sonucunda istediğim sonuca ulaşamadım ancak bu forumu bulup üye oldum.Sorun şu ;
Kız arkadaşım üzüldüğünde,korktuğunda,stresli vb. durumlarda krize giriyor ve nefes alamıyor.Nefesini açmakda çok güçlük çekiyorum.Ağzını açıp kendi nefesimle bastırarak(bir nevi suni solunum) nefes almasını sağlamaya çalışıyorum ama çok zor oluyor.Bu durumda beni oldukça korkutuyor.Sizce bu bir hastalık mıdır ? Psikolojik olabilir mi ? (psikolojik olmasına ihtimal vermiyorum).Eğer hastalıksa tedavisi var mıdır? Tedavisi yoksa böyle durumlarda nefesini ne gibi yöntemler kullanarak en çabuk ve en kolay bir biçimde açabiliriz...
Vakit ayırıp okuduğunuz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler...
Saygılarımla

oncelikle allah razi olsun 8 aylik yigenimin sol gozunde tembellik ve dogustan goz yasi damarinin tikanik oldugunu soylediler simdi damla kullandi pek yardimi olmadi simdi ise yozune dinlenmesi icin bant ve bir takim egzersizler yapmasi gerektigini soylediler ilerde gecmezse gozluk takmasi gerekirmi acil cvb bekliyorum simdiden saolun

İLK ÖNCE TEŞEKKÜRLER ZAMAN AYIRDIĞINIZ İÇİN
BENİM EŞİM HERHANGİ BİR ŞEY YOKKEN BİRDEN İÇİM SIKILDI DİYİP BAYILIYOR VEYA UZANIRKEN BİRDEN BAKIYORUM BAYILMIŞ AMA HERHANGİBİR TEPKİ YOK BAYILIRKEN NEDEN OLABİLİR ACABA

Hastalıklar ve Tedavi yöntemleri

MollaCami.Com